Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

oprocentowania kont oszczędnościowych

Coraz bardziej popularne stają się produkty oszczędnościowe instytucji bankowych, nic w tym dziwnego gdyż wraz ze wzrostem stóp procentowych, który mieliśmy okazję obserwować w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrastały nie tylko koszty kredytów ale także wysokości oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Czy warto lokować środki pieniężne na lokacie bankowej czy na rachunku oszczędnościowym?

Wszystko zależy od tego jak korzystne oferty znajdziesz i jakie masz plany na zarządzanie nadwyżką budżetową. Jeśli jesteś aktywnym inwestorem i całość środków, które stanowią Twoją nadwyżkę lokujesz w instrumentach finansowych prawdopodobnie nie zainteresuje Cię nawet najkorzystniejsze oprocentowanie lokaty. Jeśli jednak posiadasz nadwyżkę, ale nie jesteś gotowy ponosić ryzyka inwestycyjnego, a wolisz trzymać środki na koncie banku dobrym wyborem może być wybranie oprocentowanego konta, a jeszcze lepiej gdy to konto jest naprawde wysoko oprocentowane.

 

Podwyżki stóp procentowych mają wpływ na oprocentowanie lokat?

Jak już wspomnieliśmy wyżej od dłuższego czasu Rada Polityki Pieniężnej regularnie dokonuje podwyżek stóp procentowych, co wpływ na oprocentowanie kont oszczędnościowych oraz innych produktów takich jak lokaty terminowe. Oczywiście instytucji bankowe wcale nie muszą dostosowywać swoich ofert i wraz z podwyżką podnieść procent na lokacie, choć jak zobaczycie poniżej większość z nich tak właśnie działa.

 

O czym jest artykuł? Czego dowiesz się z artykułu?

Reklama

Zacznijmy dziś od tego czym jest konto oszczędnościowe, jak działa taki rachunek, dla kogo jest on przeznaczony oraz jak można takie konto założyć. W dalszej części artykułu skupimy się także na zależności stawek stóp procentowych na wysokość oprocentowania rachunków oszczędnościowych, odpowiemy na pytanie czy oprocentowanie rachunku może ulec zmianie w trakcie trwania umowy jeśli bank zmienia wartość stawek w ofercie, a na samym końcu zobaczysz najnowszy, zaktualizowany ranking najkorzystniejszych ofert konto oszczędnościowych w grudniu 2022 roku.

 

Co wzięliśmy pod uwagę tworząc ranking kont oszczędnościowych na grudzień 2022?

Przede wszystkim oprocentowanie, tak jak już kilka razy wspomnieliśmy jest ona główną i kluczową zmienną, która ma zdecydowanie największy wpływ na atrakcyjność oferty, nie oznacza to wcale jednak iż pozostałe warunki oferty możemy zignorować! Kolejnym aspektem, na który zwróciliśmy uwagę był okres obowiązywania, czyli czas na jaki możesz zawrzeć umowę na proponowanych Ci warunkach, kolejnym jest zakres kwot, czyli najniższa kwota jaką możesz wpłacić na rachunek oraz najwyższa kwota, jaką możesz wpłacić na konto. Zwróciliśmy uwagę również na to czy instytucja bankowa wymaga założenia rachunku osobistego, na terminowość oferty, okres kapitalizacji oraz dodatkowe bonusy czy premie jakie można uzyskać.

 

Czym jest konto oszczędnościowe? Co to jest rachunek oszczędnościowy?

Konto oszczędnościowe jest to jeden z produktów instytucji bankowych zaliczany do produktów oszczędnościowych. Tłumacząc to w najłatwiejszy sposób powiemy iż jest to połączenie konta osobistego na którym możesz dokonywać różnych operacji oraz lokaty bankowej, która pozwala gromadzić środki przy okazji zapewniając Ci zysk z ich ulokowania w danym banku. Większość ofert konto oszczędnościowych pozwala na dokonywanie operacji, przeciwnie niż ma to miejsce w przypadku lokaty bankowej. Przykładowo, wpłacając część sumy prawdopodobnie stracisz do tej pory naliczone odsetki lub ich większość w przypadku konto oszczędnościowego możesz dokonywać obrotu środkami na nim zgromadzonymi najczęściej bez utraty naliczonych środków. Oprocentowanie lokat często bywa wyższe niż oprocentowanie konto oszczędnościowych, jeśli więc zależy Ci na jak najwyższym zysku z operacji powinieneś także przeglądać oferty lokat bankowych.

 

Jaki związek z oprocentowaniem konta oszczędnościowego mają podwyżki stóp procentowych?

Reklama

Wraz ze wzrostem stóp procentowych rośnie oprocentowanie konta oszczędnościowego., oczywiście nie zawsze działa to dokładnie w taki sposób. Dlaczego stopy procentowe rosną? Jak zapewne słyszałeś od kilkunastu miesięcy borykamy się wysoką i ciągle rosnącą inflacją, nie trudno było o tym nie usłyszeć lub nie zobaczyć znacznego wzrostu cen na sklepowych pułkach. Jednym z działań podległej Narodowemu Bankowi Polskiego Rady Polityki Pieniężnej jest regularne podnoszenie oprocentowania. Nie jest to działanie obserwowane jedynie w Polsce, wiele banków centralnych świata decyduje lub zdecydowało się na takie właśnie działania z lepszym bądź gorszym skutkiem.

 

Obecnie od 2 miesięcy podczas posiedzeń Rady nie podjęto decyzji o kolejnej podwyżce, zostały one dwukrotnie pozostawione na ustalonym podczas wrześniowego posiedzenia poziomie. Najbliższe posiedzenie Rady będzie miało miejsce 7 grudnia 2022 i będzie ono ostatnim decyzyjnym, tegorocznym posiedzeniem. Warto być na bieżąco z decyzjami RPP, gdyż mogę one znacząco wpłynąć na kurs polskiej walut w stosunku do walut obcych oraz na wysokość oprocentowania kredytów czy produktów oszczędnościowych.

 

Jak działa rachunek oszczędnościowy?

Czy konto oszczędnościowe jest właściwym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze? Z pewnością pewna gwarancja zysku oraz przystępne oprocentowanie to główne, które przemawiają za tym, aby rozważyć opcję założenia rachunku oszczędnościowego. Możesz wpłacić środki, pomnażać je - oczywiście im większa kwota, tym większego zysku możesz się spodziewać, dlatego warto zwracać także uwagę na limity jakie często ustanawiają instytucje finansowe. Mianowicie maksymalna kwota wpłaty na rachunek. Poniżej znajdziesz najkorzystniejsze oferty rachunków oszczędnościowych, jakie są dostępne w grudniu 2022 roku.

 

Ranking kont oszczędnościowych- grudzień 2022

Reklama

 

Nazwa instytucji

Oprocentowanie

Kwota minimalna

Kwota maksymalna

Millennium

8%

-

400 000

ING

8%

-

400 000

AliorBank

8%

-

400 000

mBank

8%

-

50 000

Bank Pekao

8%

-

200 000

Nest Bank

8%

-

100 000

AionBank

8%

-

-

Santander

7,90%

-

200 000

PKO BP

7,50%

-

-

BOŚ BANK

7,50%

-

200 000

 

Zgodnie z tabelką, zamieszczoną powyżej widzimy iż kilka pierwszych instytucji proponuje dokladnie takie samo oprocentowanie wynoszące dokładnie 8%, oferty różnią się między sobą, my pod uwagę wzięliśmy aspekty wyszczególnione już powyżej. Na pierwszym miejscu znalazła się oferta banku Millennium, gdzie oprocentowanie wynosi 8%, a kwota maksymalnej wpłaty to 400 000 PLN.

Na drugim miejscu mamy bank ING, gdzie instytucja dokładnie jak wszystkie pozostałe wymienione w tabeli nie ustala żadnego minimum środków jakie muszą znaleźć się na rachunku górna granica wynosi jednak 400 000 PLN dokładnie jak w poprzednim przypadku. Trzecia z kolei ofert to propozycja Alior Banku, gdzie oprocentowanie w skali roku wynosi 8%, minimalna kwota nie jest narzucona, a z kolei maksymalna wynosi 400 000 PLN.

 

Ranking kont oszczędnościowych- grudzień 2022

 

Nazwa instytucji

Początek [PLN]

Zysk [PLN]

Kwota po okresie 1 miesiąca [PLN]

Millennium

10 000

53,32

10 053,32

ING

10 000

53,32

10 053,32

AliorBank

10 000

53,32

10 053,32

mBank

10 000

53,32

10 053,32

Bank Pekao

10 000

53,32

10 053,32

Nest Bank

10 000

53,32

10 053,32

AionBank

10 000

53,32

10 053,32

Santander

10 000

52,5

10 052,5

PKO BP

10 000

49,79

10 049,79

BOŚ BANK

10 000

49,79

10 049,79

Reklama

 

Powyżej dokonaliśmy symulacji wpłaty kwoty w wysokości 10 000 PLN na rachunek oszczędnościowy w wyszczególnionych instytucjach, a następnie obliczyliśmy zysk uzyskany po okresie jednego miesiąca. Pierwsze kilka ofert wygląda bardzo podobnie, wręcz identycznie. Zysk z kwoty ulokowane na rachunku po okresie miesiąca wyniesie dokładnie 53,32 PLN po odliczeniu podatku i jest on taki sam dla banków: Millennium, ING, Alior Bank, mBank, Bank Pekao, Nest Bank oraz Aion Bank.

 

Ranking kont oszczędnościowych- grudzień 2022

 

Nazwa instytucji

Oprocentowanie

Okres obowiązywania

Millennium

8%

100 dni

ING

8%

3 miesiące

AliorBank

8%

3 miesiące

mBank

8%

183 dni

Bank Pekao

8%

183 dni

Nest Bank

8%

3-4 miesiące

AionBank

8%

-

Santander

7,90%

do końca oferty

PKO BP

7,50%

57 dni

BOŚ BANK

7,50%

do końca oferty

 

 

Reklama

W powyższej tabeli znajdziesz dane takie jak oprocentowanie oraz okres obowiązywania oferty, okres kredytowania. Najdłuższy okres proponuje Bank Pekao i wynosi on 183 dni, kolejnym będzie oferta banku Millennium, wynosząca 100 dni a następnie kilka instytucji z propozycją 3 miesięcy ING, Alior Bank oraz Nest Bank.

Część z instytucji bankowych wymienionych w rankingu wymaga założenia rachunku osobistego aby założyć tutaj konto oszczędnościowe, w niektórych nie będziesz musiał tego robić jeśli jeszcze go nie posiadasz. W obecnych czasach, jak większość spraw formalnych także i otwarcie rachunku prawdopodobnie możesz dokonać przez internet. Jeśli posiadasz już rachunek w danym banku prawdopodobnie możesz tego dokonać w kilka minut z panelu w aplikacji lub w bankowości internetowej. Jest to duże ułatwienie, szczególnie w przypadku jeśli jesteśmy ograniczeni czasowo, lub jeśli dana instytucja nie znajduje się w pobliżu.

Przed wybraniem oferty możesz także zorientować się jaką propozycję ma dla Ciebie bank w którym już posiadasz rachunek, często zdarza się iż oferta może być korzystniejsza w przypadku gdy jesteś już wieloletnim posiadasz konta i klientem instytucji.

Zachęcamy Cię do zapoznania się z pozostałymi rankingami, prowadzonymi przez FXMAG, być może uda nam się pomóc Ci wybrać ofertę odpowiednią właśnie dla Ciebie. Ranking jest tylko zebraniem danych o ofertach dostępnych na rynku i zestawieniem ich zgodnie z naszymi preferncjami, być może dla Ciebie istotniejsze niż oprocentowanie rachunku będzie wysokość kwot czy koszty przelewów i innych operacji.

Jeśli uważasz, że w naszym rankingu pominęliśmy ofertę, która powinna się tutaj znaleźć koniecznie daj znam znać w komentarzu lub napisz do nas na support@fxmag.com !

Czytaj więcej