Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

olefin III

  • W maju cena baryłki ropy BRENT spadła poniżej 90 USD i obecnie wynosi ok. 84 USD.
  • Orlen przeprowadzi kontrolę ws. warunków pracy panujących na inwestycji w Płocku.
  • Spółka to nie tylko gigant paliwowy, ale też gazowy, co potwierdza ostatni raport.

 

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

 

Spółka odbija po dołku zanotowanym końcem kwietnia

Jak na razie maj na GPW jest dobrym okresem dla notowań największej polskiej spółki. Akcje Orlenu w tym tygodniu podrożały od otwarcia parkietu w poniedziałek o +2,92%. Papiery koncernu są o lekko ponad 2,5 zł droższe względem kwietniowego zamknięcia. Podczas dzisiejszej, piątkowej sesji, o godzinie 11:20 notowania rosną o +1,27% względem wczoraj, a aktualny kurs wynosi 68,45 zł. Mimo tego, że w maju widać odbicie to od szczytu rajdu z 10 kwietnia papiery Orlenu potaniały o -1,48%.

Reklama

 

 grafika numer 1 grafika numer 1
Źródło: stooq.pl

 

Majowe wzrosty, które pojawiły się na notowaniach Orlenu, miały miejsce mimo tego, że cena ropy potaniała. Po utrzymującej się w kwietniu ceny baryłki ropy brent w ok. 90 USD, jej cena spadła i obecnie wynosi 84,19 USD. Jednak z powodu blisko wschodnich napięć scenariusz ponownych wzrostów jest dalej możliwy.

 

Zobacz również: Ten egzotyczny kraj zdominował handel opcjami giełdowymi na akcje

 

Koncern zbada warunki pracy na inwestycji w Płocku

Reklama

Po dziennikarskim śledztwie dot. warunków pracy panujących na budowie kompleksu Olefin III w Płocku dla osób za granicy przeprowadzonym wspólnie przez Gazetę Wyborczą i „Uwagę” TVN, Orlen zdecydował się przeprowadzić kontrolę w tej sprawie. Spółka poinformowała, że „Po najnowszych sygnałach o nieprawidłowościach zakres kontroli zostanie pogłębiony”. Przypomnijmy, że w reportażu wyemitowanym w „Uwadze” pracownicy z Azji podzielili się ze swoimi doświadczeniami odnośnie pracy na budowie w Płocku. Wśród zarzutów znalazły się oskarżenia m.in. o pracę na czarno, zwlekanie z wypłatami, pomniejszanie wypłat o dni chorobowe czy skandaliczne warunki zakwaterowania. W jednym domu miało zamieszkiwać 70 pracowników z Indii i Filipin, którzy mieli do dyspozycji… jedną kuchnie i dwa prysznice. Budowa kompleksu petrochemicznego Olefin III w Płocku była realizowana dla Orlenu przez podwykonawcę i to on miał się dopuścić patologii.  Nowy rzecznik prasowy spółki, Mateusz Witczyński, w odpowiedzi dla GW poinformował, że w związku z tym zostanie przeprowadzone postępowanie kontrolne u wykonawcy, by zbadać kwestię pojawiających się w mediach oskarżeń o łamania prawa pracownicze.

 

Zobacz również: Czarne chmury nad gospodarką Wielkiej Brytanii - pokazują nowe dane! Wyjście ze skraju recesji

 

Orlen dostarcza ponad 90% gazu w Polsce

Spółka Orlen przez wielu jest kojarzona przede wszystkim ze stacjami paliw, jednak obecnie płocki  koncern posiada już status multi energetycznego giganta, co potwierdza ostatni raport Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Okazuje się, że udział grupy w dostawach gazu ziemnego w 2023 r. stanowił 90,7%. Tym samym spółka ukonstytuowała swoją pozycję o kolejne 1,7% względem roku 2022. Płocki koncern zawdzięcza monopolistyczną pozycję na rynku błękitnego paliwa głównie dzięki przejęciu PGiNG w listopadzie 2022, który odpowiadał za 82,1% sprzedaży gazu w roku 2018. Oprócz tego zwiększenie udziałów w dostawach tego surowca energetycznego umożliwiły m.in. inwestycje Orlenu w platformy wydobywcze na szelfie norweskim.

 

Zobacz również: Gospodarka rośnie mimo sankcji. Zaskakujące dane ze wschodu Europy

Reklama

­

Czytaj więcej