Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ofert pracy tczew

Wartości wskaźnika:

Kwiecień 2022: 413,5 pkt.

Maj 2022: 424,4 pkt.

 

Barometr Ofert Pracy: Intensywna rekrutacja trwa - 1Barometr Ofert Pracy: Intensywna rekrutacja trwa - 1

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, po miesięcznej przerwie w maju ponownie wzrósł. Pomimo wielu negatywnych czynników ogólnogospodarczych, zwiastujących spowolnienie, rozgrzana wysokim popytem na dobra i usługi gospodarka wciąż generuje nowe wakaty. Liczba ukazujących się w Internecie ofert pracy jest obecnie istotnie wyższa niż przed epidemią, lecz dynamika ich napływu we wszystkich grupach wakatów zmniejsza się. Przedsiębiorstwa prowadzą intensywne akcje rekrutacyjne w sektorach o największych trudnościach w zatrudnianiu.

Reklama

Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w kwietniu po raz kolejny nie uległa zmianie i pozostała na poziomie równym 5,2%, na którym oscyluje się od samego początku br.

W przekroju regionalnym w maju wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, notujemy we wszystkich województwach. Relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń o pracę przybyło w woj. łódzkim, zachodniopomorskim oraz kujawsko-pomorskim, zaś najmniej w woj. lubuskim, podlaskim oraz świętokrzyskim. Najbardziej owocny maj okazał się dla przedstawicieli zawodów społecznych i prawnych. Nieco mniej wakatów przybyło w grupie zawodów inżynieryjno-technicznych oraz usługowych. Relatywnie najmniej nowych ofert pracy z kolei ukazało się w zawodach związanych z pracami fizycznymi.

W zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych w maju relatywnie najwięcej nowych ofert zatrudnienia ukazało się dla przedstawicieli działów związanych z kontrolą jakości, dla prawników, w sektorze publicznym oraz w grafice. Spadek liczby ofert pracy raportujemy dla przedstawicieli zawodów związanych z nieruchomościami oraz obsługą klienta. Pod względem odbudowy spadków kowidowych spora część obserwowanych kategorii odnotowała rekordowe wzrosty. W gronie liderów z kilkukrotnym wzrostem była praca w call center, finansach oraz administracji biurowej. Obserwujemy też kategorie, które mimo solidnych pokowidowych wzrostów pozostają na poziomie zbliżonym do wartości obserwowanych w szczycie możliwości koniunkturalnych gospodarki w 2019 r. Do tych kategorii zaliczamy m. in. zawody związane z obsługą klienta, prawem oraz zakupami.

Wśród grupy ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych nowych ofert zatrudnienia przybyło przede wszystkim w branży budowlanej, badaniach oraz teleinformatycznej administracji. W skali ostatnich lat zawody inżynieryjno-techniczne pod względem wzrostów były liderami polskiego rynku pracy. Najwięcej wakatów w tym okresie przybyło w badaniach, branży budowlanej, e-commerce oraz IT. Lata 2020 i 2021 to z kolei rozkwit zapotrzebowania na programistów.

W zawodach usługowych jedyną kategorią, dla której obserwujemy spadek w porównaniu do miesiąca ubiegłego była branża edukacyjna. W pozostałych kategoriach notujemy wzrosty, przy czym relatywnie największe były one w branży spedycyjnej, turystycznej oraz zdrowotnej. W dłuższym horyzoncie czasowym, liderami pod względem wzrostów w grupie zawodów usługowych pozostają branże: edukacyjna oraz logistyczna. Gorsza sytuacja występują w branży medialnej oraz turystyczna, które pomimo okazjonalnych wzrostów, są na poziomie niewiele wyższym od wartości obserwowanych w 2019 r.

Barometr Ofert Pracy: Intensywna rekrutacja trwa - 2Barometr Ofert Pracy: Intensywna rekrutacja trwa - 2

Reklama

 

Kolejne wyniki Barometru Ofert Pracy, zawierające dane z czerwca ukażą się 15 lipca 2022 roku (piątek) o godz. 9.00.

 

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w Internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dane na temat ofert zbierane są każdego miesiąca. Następnie pozbawiane są czynnika sezonowego, co zapewnia ich porównywalność pomiędzy poszczególnymi porami roku, jak i wyłącza wpływ zmian ogłoszeń sezonowych, a więc części ofert dotyczących pracy tymczasowej. Barometr podawany jest w formie indeksu w pkt. proc. Wskazuje na zmiany zapotrzebowania na nowych pracowników. W zestawieniu ze zmianami bezrobocia mówi o tym, w jakiej fazie znajduje się rynek ofert pracy. Zazwyczaj posiada właściwości wyprzedzające w stosunku do zmian zatrudnienia i bezrobocia. Jednak równie ciekawą interpretację ma nietypowe zachowanie w stosunku do innych wskaźników rynku pracy. Może wtedy wskazywać na zmiany strukturalne, zachodzące na rynku pracy. Przykładem takich zmian były lata 2002 i 2009, kiedy Barometr wzrastał wraz ze wzrostem bezrobocia, wskazując na rosnące niedopasowanie kwalifikacji poszukujących zatrudnienia do potrzeb pracodawców, które przyczyniło się do utrzymywania się stopy bezrobocia na wysokim poziomie.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ofert pracy tczew