Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

odnawialne surowce energetyczne w polsce

W minionym tygodniu obserwowaliśmy w dalszym ciągu proces pogarszania się nastrojów na krajowym rynku akcji. Dla szerokiego rynku kluczowa była sesja poniedziałkowa, która okazała się być drugą, najgorszą w obecnym roku.

Punktem zapalnym dla kształtowania się nastrojów na rynkach finansowych były przede wszystkim spekulacje o problemach drugiego, największego dewelopera w Chinach, czyli Evergrande. Motorem napędowym niekorzystnych zmian były najmniejsze spółki skupione w ramach indeksu sWIG80, który stracił 1,63%. Sytuacji nie wspierały również największe spółki skupione w ramach indeksu WIG20. Zakończył on tydzień poniżej ważnego poziomu wsparcia z okolic 2300 punktów, którego przebicie w dół w obecnym tygodniu może otworzyć drogę do dalszych spadków aż do strefy 2200 punktów.

Obecne nastawienie Biura Maklerskiego W drugiej części tygodnia nastroje na rynkach finansowych były kształtowane przez posiedzenie Banku Rezerwy Federalnej USA. Wrześniowe spotkanie władz amerykańskiego banku centralnego przyniosło kilka zmian w dotychczasowej narracji. Coraz więcej członków FOMC opowiada się za podwyżką stopy procentowej jeszcze w 2022 roku. Wstępnie nakreślony został również temat ograniczania skupu aktywów, który mógłby się rozpocząć już w listopadzie.

Reklama

 

W minionym tygodniu obserwowaliśmy w dalszym ciągu proces pogarszania się nastrojów na krajowym rynku akcji

Dla szerokiego rynku kluczowa była sesja poniedziałkowa, która okazała się być drugą, najgorszą w obecnym roku. Punktem zapalnym dla kształtowania się nastrojów na rynkach finansowych były przede wszystkim spekulacje o problemach drugiego, największego dewelopera w Chinach, czyli Evergrande. Wprawdzie spółka już od dłuższego czasu borykała się z kwestią nadmiernego zlewarowania i prowadziła program naprawczy m.in. poprzez sprzedaż aktywów nieoperacyjnych, to jednak wielkość długu (ponad 300 mld USD – podobna wielkość jak zadłużenie rządu Polski) i koniecznych do spłaty zobowiązań (129 mln USD we wrześniu, ok. 850 mln USD do końca roku) rodzi pytania o utrzymanie płynności podmiotu. Obawy te przekładają się więc na rynki finansowe ponieważ Evergrande było również jednym z największych emitentów długu korporacyjnego w USD oraz długu w segmencie high-yield w Chinach, a wśród obligatariuszy jest ok. 250 banków i firm inwestycyjnych z całego świata.

Istotny jest też brak jednoznacznej wypowiedzi ze strony chińskich władz odnośnie możliwości wsparcia spółki albo lokalnego sektora finansowego, zaangażowanego w dług Evergrande

Reklama

Inwestorzy zaczęli więc powoli dyskontować podczas ostatnich sesji negatywny scenariusz w wycenach ryzykownych aktywów. W efekcie, WIG zakończył tydzień z spadkiem na poziomie 1,33%. Motorem napędowym niekorzystnych zmian były najmniejsze spółki skupione w ramach indeksu sWIG80, który stracił 1,63%. Sytuacji nie wspierały również największe spółki skupione w ramach indeksu WIG20. Zakończył on tydzień poniżej ważnego poziomu wsparcia z okolic 2300 punktów, którego przebicie w dół w obecnym tygodniu może otworzyć drogę do dalszych spadków aż do strefy 2200 punktów. Branżowo, najlepiej zachowywały się spółki odzieżowe i paliwowe, których indeksy zyskały odpowiednio 2,81% i 1,79%. Na drugim biegunie znalazły się podmioty z sektora energetycznego i chemicznego, które zakończyły tydzień ze stratą na poziomie 7,10% i 5,56%.

W drugiej części tygodnia nastroje na rynkach finansowych były kształtowane przez posiedzenie Banku Rezerwy Federalnej USA

Wrześniowe spotkanie władz amerykańskiego banku centralnego przyniosło kilka zmian w dotychczasowej narracji. Coraz więcej członków FOMC opowiada się za podwyżką stopy procentowej jeszcze w 2022 roku. Wstępnie nakreślony został również temat ograniczania skupu aktywów, który mógłby się rozpocząć już w listopadzie. W konsekwencji, w środę byliśmy świadkami mocnej aprecjacji amerykańskiej waluty oraz wzrostu rentowności amerykańskich 10-latek. W takim otoczeniu relatywną przewagę wykazywały amerykańskie spółki finansowe – walory Bank of America zyskały w ciągu tygodnia 4,05%, a Wells Fargo o 3,12%. Rosnące ceny ropy naftowej przełożyły się z kolei na bardzo dobre zachowanie spółek sektora wydobywczego – akcje ConocoPhillips wzrosły o 10,35%, a Exxon Mobil 4,41%.

Czytaj więcej