Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Odczyt indeksu ISM usług

Lipcowe dane z sektora usług, podobnie jak odczyty z przemysłu USA, okazały się rozczarowujące. Odczyt indeksu ISM dla usług wypadł gorzej niż w czerwcu i okazał się niższy od oczekiwań analityków. Kurs dolara wciąż jednak utrzymuje swoją moc.

 

Na skróty:

  • Indeks ISM dla usług, podobnie jak dla przemysłu, okazał się niższy od oczekiwań
  • Usługowy ISM w lipcu wyniósł 52,7 pkt., wobec oczekiwanych przez rynek 53 punktów
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Sektor usług lekko rozczarowuje

W czwartek Instytut Zarządzania Podażą opublikował lipcowy odczyty indeksu ISM dla sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych. Okazał się on nieznacznie niższy od oczekiwań analityków - usługowy ISM w lipcu wyniósł 52,7 pkt., wobec oczekiwanych przez rynek 53 punktów. Dla porównania - w czerwcu indeks ISM dla sektora usługowego wyniósł 53,9 pkt.

Subindeksy ISM dla sektora usług dość mocno rozminęły się z oczekiwaniami analityków.

Reklama

Lipcowy indeks zatrudnienia ISM dla usług okazał się rozczarowujący - jego wartość wyniosła 50,7 pkt., podczas gdy rynkowy konsensus zakładał odczyt na poziomie 51,2 pkt. W poprzednim miesiącu (czerwcu) subindeks zatrudnienia w sektorze usługowym wyniósł 53,1 pkt. Warto dodać, że indeks zatrudnienia ISM w przemyśle również wypadł w lipcu dużo gorzej niż oczekiwano - analitycy spodziewali się lipcowego odczytu na poziomie 48 pkt., podczas gdy finalnie indeks zatrudnienia wyniósł zaledwie 44,4 pkt. i był znacznie niższy niż w rozczarowującym czerwcu (48,1 pkt.).

Znacznie powyżej oczekiwań wypadł natomiast indeks cen płaconych w sektorze usług - jego wartość w lipcu wyniosła 56,8 pkt., wobec oczekiwanych przez analityków 52,2 pkt. W czerwcu indeks cen płaconych ISM dla usług wyniósł natomiast 54,1 pkt. Mimo odczytu powyżej oczekiwań, warto wspomnieć, że indeks cen płaconych spada w zasadzie nieprzerwanie od kwietnia 2022 roku (z poziomu powyżej 80 pkt.).

Zobacz także: Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii – Bank Anglii podjął decyzję! Zobacz jak reaguje funt

 

We wtorek ISM opublikował odczyt swojego indeksu dla przemysłu - W lipcu ISM dla przemysłu wyniósł 46,4 pkt., wobec oczekiwanych przez analityków 46,8 pkt. W czerwcu przemysłowy ISM wyniósł natomiast równe 46 pkt. i był najniższy od ponad trzech lat.

 

Oprócz kluczowych dla USA odczytów ISM, poznaliśmy dziś również finalne dane indeksu PMI dla usług Stanów Zjednoczonych. Usługowy PMI w lipcu wyniósł ostatecznie 52,3 pkt., wobec wstępnego odczytu na poziomie 52,4 pkt. W czerwcu usługowy PMI wyniósł zaś 54,4 pkt.

Reklama

Lipcowe dane z sektora usług nie wywołały dynamicznej reakcji na rynku walutowym - dolar kontynuuje umacnianie się wobec kluczowych walut. Kurs EUR/USD na czwartkowej sesji spadł poniżej poziomu 1,092, natomiast amerykańska waluta zauważalnie umocniła się w stosunku do polskiego złotego. Za 1 dolara trzeba zapłacić już ponad 4,09 złotego.

Zobacz także: Egzotyczna inwestycja i rady influencerów nie popłacają - na tym rynku nie ma mowy o hossie

 

Czytaj więcej