Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych

Wiadomości zagraniczne - ECB: Program skupu aktywów PEPP zakończy się zgodnie z planem w marcu 2022. Z minutes ECB z posiedzenia 27-28 października wynika, że program skupu aktywów PEPP zakończy się zgodnie z planem w marcu 2022, a wzrost inflacji traktowany jest jako przejściowy, choć perspektywy dla inflacji w średnim terminie są obciążone podwyższoną niepewnością. Członkowie Rady Prezesów przyznali jednak, że spadek inflacji w 2022 zajmie dłużej niż wcześniej zakładano w prognozach ECB. Kolejne posiedzenie EBC odbędzie się w połowie grudnia i będzie mu towarzyszyć publikacja najnowszych prognoz makroekonomicznych.

Naszym zdaniem coraz liczniejsze sygnały z ECB, iż inflacja średnioterminowa będzie wyższa, prowadzi nas do konkluzji, że ECB w 2022 dojdzie do wniosku, iż cel inflacyjny został osiągnięty, a to argument za wcześniejszymi podwyżkami stóp, może już w 1poł23.

KE: propozycja skrócenia ważności certyfikatów covidowych do 9 miesięcy

Komisja Europejska zaproponowała skrócenie ważności certyfikatów covidowych do 9 miesięcy od pełnego zaszczepienia. Tydzień wcześniej polski rząd podjął decyzję, że certyfikaty covidowe będą ważne przez rok od pełnego zaszczepienia.

Europejska Agencja Leków wydała wczoraj pozytywną rekomendację dla stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 5-11 lat, którzy będą otrzymywać dawkę trzykrotnie mniejszą niż standardowa. Polski rząd zapowiada, że takie szczepienia zostaną uruchomione do połowy grudnia.

Reklama

Wiadomości krajowe

Covid w Polsce: Rekordowe 660tys. Polaków w kwarantannie

Wczoraj drugi dzień z rzędu zanotowano ponad 28tys. nowych przypadków covid. Z powodu tej choroby zmarło 497 osób w ciągu doby, wyraźnie powyżej średniej 7-dniowej 313 osób. Hospitalizacja z powodu covid obejmuje ponad 19tys. osób, z czego około 1,6tys. wymaga wspomagania respiratorem. Kwarantanną zostało objęte 660tys. osób, co stanowi rekord od początku pandemii. W trybie zdalnym lub hybrydowym działa 26% szkół podstawowych i 23% szkół ponadpodstawowych. Ponownie zaczął działać szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie początkowo uruchomiono 100 łóżek.

Minister Zdrowia A.Niedzielski powiedział, że apogeum 4 fali zakażeń będziemy mieli w tym lub w przyszłym tygodniu z 30tys. nowych zakażeń dziennie.

Tarcza antyinflacyjna: niższa CPI tylko na początku 2022

Rząd przedstawił szczegóły tarczy antyinflacyjnej. Ma ona wejść w życie od początku 2022. Obniży ona szczyt inflacji w 1kw22, podniesie ją w 2-4kw22. Elementem programu są:

  • cięcie VAT i akcyzy na energię i gaz na 3 miesiące (odejmie z CPI 0,7pp),
  • obniżka podatków od paliw na 5 miesięcy (obniży CPI o 0,25pp),
  • wprowadzenie jednorazowego dodatku osłonowego 400-1150PLN w zależności od dochodu, to dodatkowy, proinflacyjny impuls popytowy oprócz innych elementów ekspansji fiskalnej planowanych na 2022.

W efekcie szczyt inflacji w 1kw22 roku wyniesie około 7,5%r/r zamiast około 8,5%r/r. Z kolei średnia inflacja CPI w 2022 powinna spaść z 6,6 do 6,4%r/r, to niewielka zmiana, bo rozwiązania są wprowadzane tylko na 3-5 miesięcy.

Reklama

Inne elementy ekspansji fiskalnej, które w 2022 roku będą stymulować wzrost płac i presję popytową to: podwyżka płacy minimalnej o 7% oraz cięcie w PIT w ramach Polskiego Ładu. Obniżka podatków to impuls popytowy, ale także płacowy. Firmy donoszą, iż podniosą wynagrodzenia dla lepiej zarabiających, aby skompensować wzrost efektywnych podatków dla nich a także utrzymać w miarę niezmienioną siatkę płac.

Polski Ład obniża wprawdzie klin podatkowy, więc zaaktywizuje pracowników, co działa dezinflacyjne, ale to efekt, który pojawi się dużo później, wcześnie wystąpi impuls popytowy i płacowy z cięcia podatków i podwyżki płacy minimalnej.

Dlatego tarcza antyinflacyjna niewiele zmienia w perspektywach inflacji: chwilowo zmniejsza wpływ inflacyjny cen energii, ale jej drugi element (dodatek osłonowy) tylko dokłada się do innych impulsów fiskalnych, które napędzają presję płacową i popytową, a to te dwa czynniki będą głównym powodem utrzymania wysokiej inflacji bazowej w 2022 (uwaga inflacja CPI spadnie w trakcie 2022, ale głównie na efektach bazy).

Naszym zdaniem, tarcza antyinflacyjna może chwilowo spowolnić podwyżki stóp na początku 2022, ale większa presja płacowa i popytowa przemawiają za większymi podwyżkami w kolejnych kwartałach. Naszym zdaniem docelowa stopa to 3%.

GUS: rosną oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych

W badaniach nastrojów konsumentów GUS w listopadzie odnotowano istotny wzrost oczekiwań konsumentów odnośnie przewidywanej inflacji w kolejnych 12 miesiącach. W listopadzie wskaźnik wyniósł 45,2pkt po 41,2 w październiku i wartościach poniżej 35pkt w poprzednich miesiącach 2021. Wskaźnik przyjmuje wartości w przedziale -100 do 100, a dodatnia wartość oznacza przewagę konsumentów przewidujących wzrost inflacji nad konsumentami zakładającymi jej spadek.

Reklama

Po skoku bieżącej inflacji do 6,8%r/r w październiku nie zaskakuje szybki wzrost oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych, gdyż mają one charakter adaptacyjny, tzn. na przewidywania odnośnie przyszłości najbardziej wpływa bieżąca inflacja. Odkotwiczenie oczekiwań inflacyjnych może wymusić bardziej zdecydowane podwyżki stóp procentowych NBP. Ten długoterminowy trend wzrostu oczekiwań inflacyjnych jest o wiele bardziej niebezpieczny niż chwilowe „obcięcie” inflacji w 1kw22 przez Tarczę.

Prezes NBP: RPP nie dopuści do utrwalenia się wysokiej inflacji

Prezes NBP A.Glapiński powiedział, że RPP dwukrotnie podniosła stopy procentowe i w razie potrzeby będzie działać dalej, aby nie dopuścić do utrwalenia się podwyższonej inflacji. Według A. Glapińskiego, inflacja pozostanie podwyższona do 1kw22 ze względu m.in. na ceny energii surowców i uprawnień do emisji CO2, a po kilku kwartałach zacznie się obniżać.

W odpowiedzi na pytanie o finansowanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych z zysku NBP, Prezes NBP uznał to za słuszne, gdyż obrona narodowa jest jedną z najważniejszych funkcji państwa.

BGK odwołał przetarg obligacji covidowych planowany na 29 listopada

BKG nie zorganizuje przetargu obligacji covidowych planowanego na 29 listopada. Według listów emisyjnych tegoroczne emisje BGK na rzecz Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 mają wynieść do PLN39,7mld. Do tej pory bank wyemitował obligacje z tego tytułu o wartości PLN39,2mld. Odwołanie przetargu może się wiązać z ograniczonym popytem na te obligacje, szczególnie przed grudniowym posiedzeniem RPP, na którym spodziewana jest kolejna podwyżka stóp procentowych NBP.

Czytaj więcej

Artykuły związane z oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych