Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

obszar nadgraniczny

Przedłużenie strefy buforowej na granicy z Białorusią

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o procedurze przyjęcia rozporządzenia, które wydłuży obowiązywanie strefy buforowej przy granicy z Białorusią o kolejne trzy miesiące.

Ta decyzja ma na celu kontynuowanie działań, które, zdaniem władz, przyczyniły się do zmniejszenia liczby prób nielegalnego przekraczania granicy.

Wiceszef MSWiA, Czesław Mroczek, zaznaczył, że projekt rozporządzenia został skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji z lokalnymi samorządami i organizacjami pozarządowymi.

 

Skutki wprowadzenia strefy buforowej

Strefa buforowa, wprowadzona 13 czerwca, obejmuje głównie tereny niezabudowane, co według MSWiA minimalizuje jej negatywny wpływ na funkcje społeczne i gospodarcze w regionie.

Reklama

Jednocześnie władze podkreślają, że strefa przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa, co jest kluczowe w obliczu zagrożeń związanych z nielegalną migracją i potencjalnym ryzykiem popełnienia innych przestępstw.

 

>> Zobacz tez:  5 000 lub nawet 16 000 złotych dotacji w programie Mój Prąd. Nabór ruszył dzisiaj [2.09.2024]

 

Kontrowersje i obawy społeczne

Decyzja o przedłużeniu strefy buforowej spotkała się jednak z krytyką ze strony organizacji społecznych, które podnoszą, że zakaz przebywania na określonym obszarze uniemożliwia niesienie pomocy humanitarnej, medycznej i prawnej migrantom.

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) również wyraził swoje stanowisko, podkreślając, że choć rozumie konieczność podejmowania działań na rzecz bezpieczeństwa, to istnieje ryzyko naruszeń praw człowieka oraz pogłębienia kryzysu humanitarnego na granicy.

 

Prawo a bezpieczeństwo na granicy

Reklama

Zgodnie z ustawą o ochronie granicy państwowej, w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia, wynikających z nielegalnego przekraczania granicy, minister spraw wewnętrznych ma prawo wprowadzić czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej.

Wprowadzenie takiej strefy wymaga opinii komendanta głównego Straży Granicznej i jest realizowane w drodze rozporządzenia.

Choć władze argumentują, że działania te są konieczne dla ochrony porządku publicznego, to nie można ignorować obaw dotyczących potencjalnych konsekwencji dla praw człowieka.

 

>> Czytaj też: Polski rynek węgla w obliczu wyzwań. Nadchodzi jesień, czy to czas na wzrost cen węgla?

 

Przedłużenie strefy buforowej na granicy polsko-białoruskiej jest decyzją, która z jednej strony ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa, z drugiej jednak wywołuje poważne obawy związane z prawami człowieka i możliwością niesienia pomocy migrantom.

Reklama

Dyskusje na ten temat będą zapewne trwały, a ostateczne decyzje mogą mieć długofalowe konsekwencje zarówno dla regionu, jak i dla polityki migracyjnej Polski.

 

 

Czytaj więcej