Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

obniżenie cen energii elektrycznej

Przedświąteczny, skrócony na większości rynków o piątkową sesję tydzień nie będzie zbyt obfity w dane makro, jednak rynek nie lubi próżni i ponownie na tapet wraca temat koronawirusa i jego nowej bardziej zaraźliwej odmiany. Tydzień rozpoczął się od dość gwałtownej i głębokiej korekty, która jednak w ciągu dnia jest już zasypywana.

Obawy wzbudził dynamicznie rozprzestrzeniający się Omikron, zwłaszcza w Europie, gdzie wyprzedzając zagrożenie niektóre państwa decydują się na wprowadzanie ograniczeń, nawet dość surowych, jak w przypadku Holandii, gdzie wprowadzono pełny lockdown. Obawy inwestorów mogły dotyczyć zamykania kolejnych gospodarek, jednak, póki co takie decyzje nie zapadły.

W kalendarzu makro tydzień rozpoczynają krajowe odczyty produkcji przemysłowej i cen produkcji sprzedanej przemysłu

Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła aż o 15,2% r/r, przewyższając październikowy odczyt na poziomie +7,8% i zdecydowanie przebijając konsensus analityków na poziomie +8,6%. Ceny produkcji przemysłowej również wzrosły szybciej niż spodziewał się tego rynek, jednak tutaj różnica jest marginalna (+13,2% r/r wobec oczekiwanego wzrostu o 13%). We wtorek również poznamy krajowe dane – o produkcji budowlano montażowej i o sprzedaży detalicznej. W środę dominować będą dane z USA – w tym rewizja odczytu PKB za III kw., indeks zaufania konsumentów Conference Board i zmiana zapasów ropy. W czwartek poznamy krajową stopę bezrobocia za listopada, a poza tym przeważać będą odczyty z amerykańskiego rynku, gdzie poznamy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan, a także dane o zamówieniach oraz o wydatkach i dochodach Amerykanów.

Nowe, wyższe taryfy cen na sprzedaż gazu i energii oraz presja podwyżki oprocentowania – sytuacja rynkowa w kraju i za granicą - 1Nowe, wyższe taryfy cen na sprzedaż gazu i energii oraz presja podwyżki oprocentowania – sytuacja rynkowa w kraju i za granicą - 1

W kraju wydarzeniem rzutującym na bieżący tydzień, ale także na kolejne miesiące było zatwierdzenie przez URE nowych taryf na sprzedaż gazu i energii

Reklama

W związku z tym rachunki za prąd dla przeciętnych gospodarstw domowych wzrosną o ok. 24%, a opłaty za gaz aż o 54%. Zapowiedziane podwyżki przełożyły się na podwyższenie ścieżki inflacji, CPI może w przyszłym roku – po wygaśnięciu tarczy przekroczyć 9% r/r. Wzrosła presja na podwyżkę stóp procentowych, zaktualizowano również rynkowe prognozy analityków, zmierzające obecnie bardziej w kierunku 4% z wcześniej szacowanych poziomów w okolicy 3%. W walce z inflacją wciąż rozważane jest obniżenie stawki VAT od lutego na produkty żywnościowe. W temacie spółek – na początku tygodnia Cyfrowy Polsat ogłosił plany inwestycji w energetykę ok. 5,5 mld zł w latach 2022-26, w okresie 2022-2024 zarząd zamierza wypłacić dywidendę o łącznej wartości nie mniejszej niż 3 zł za akcję, spółka poinformowała również o zawarciu przedwstępnej umowy kupna udziałów w PAK-Polska Czysta Energia, Port Praski oraz Pantanomo Limited. (Adam Dudoń)

Czytaj więcej

Artykuły związane z obniżenie cen energii elektrycznej