Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nowy prezes orlenu

  • Wzrosty notowań Orlenu są napędzane wysokimi cenami ropy, a co za tym idzie większymi cenami paliw na stacjach.
  • Minister aktywów państwowych, Borys Budka, zapowiedział, że „wszystko wskazuje na to”, że w tym tygodniu poznamy nowego prezesa Orlenu.
  • W tle tych wydarzeń rosną kontrowersje wokół byłego prezesa spółki – Daniela Obajtka, który miał inwigilować obecnego ministra kultury za środki koncernu.

 

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

 

Akcje Orlenu rosną, podobnie jak ceny paliw

Od końca marca dobra passa na akcjach Orlenu trwa niemal nieprzerwanie, ciągle notując serię wzrostów. Sumarycznie w przeciągu 10 ostatnich dni akcje Orlenu wzrosły aż o +10,40%, z czego aż +4,06% od 2 kwietnia, po ponownym otwarciu GPW po świętach wielkanocnych. W dniu dzisiejszym (8 kwietnia) Orlen znów dobrze otwiera sesję – na godzinę 12:56 jego akcje podrożały o +1,34% od otwarcia sesji. Tym samym aktualnie cena jednej akcji wynosi 68,93 zł, coraz bardziej zbliżając się do strefy oporu w okolicach 69 zł.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1
Źródło: stooq.pl
Reklama

 

Dobre notowania największego polskiego koncernu paliwowego są napędzane przez wysokie ceny paliwa, powodowanych wysoką ceną ropy. Aktualnie jedna baryłka Ropy Brent kosztuje nieco ponad 90 USD. Sytuacja na rynku paliwowym jest powodowana trwającą wojną w Izraelu oraz decyzją krajów OPEC+ o ograniczeniu podaży ropy.

 

Zobacz również: KGHM napędza wzrosty WIG20. Mimo to rekomendacja maleje do „trzymaj”.

 

Nowy prezes Orlenu zostanie wybrany w tym tygodniu?

Aktualny Minister Aktywów Państwowych, Borys Budka, w zeszłym tygodniu, w czwartek, ogłosił, że „wszystko wskazuje na to”, że w tym tygodniu nastąpi wybór nowego prezesa PKN Orlen. Zapowiedział, że zaraz po tym jak rada nadzorcza przedstawi krótką listę kandydatów premierowi Donaldowi Tuskowi ten powoła nowe władze w spółce. Warto zaznaczyć, że termin przyjmowania zgłoszeń na to stanowisko minął 1 marca i sumarycznie spłynęło aż 260 kandydatur. Przypomnijmy, że Bartłomiej Mętrak, analityk XTB w udzielonym dla nas komentarzu zaznaczył, że kluczowym dla notowań koncernu będzie „[…] powołanie nowego zarządu i jasna komunikacja z jego strony […]” oraz jakie decyzje ws. polityki dywidendowej spółki, podejmą nowe władze.

 

Zobacz również: Kurs akcji spółki z GPW w górę o 31% w 2 dni. Spekulacja na wraca na walory firmy

Reklama

 

„James Bond na miarę naszych możliwości”

Wokół Daniela Obajtka po raz n-ty piętrzą się kontrowersje. Tym razem Minister Aktywów Państwowych, Borys Budka, w czwartek na antenie TVN24 oskarżył byłego prezesa Orlenu o inwigilację Bartłomieja Sienkiewicza, aktualnego Ministra Kultury, w trakcie trwającej w 2023 r. kampanii wyborczej. Koncern za panowania Obajtka miał opłacić dwie faktury amerykańskiemu podmiotowi na wartość 70 tys. USD i 41 tys. USD, które miały „sporządzić krótki raport na temat Bartłomieja Sienkiewicza”. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, podczas trwającej kampanii samorządowej, w humorystyczny dla siebie sposób nazwał Daniela Obajtka: „Jamesem Bondem na miarę naszych możliwości”, który „[…] zrobił ze spółki paliwowej MI5”.

Daniel Obajtek na drugi dzień odpowiedział na zarzuty na platformie X (dawnym Twitterze), domagając się od Borysa Budki, aby opublikował całkowitą treść raportu. Jednocześnie zamieścił apel do polskiej prasy, by wraz z nim domagała się tego od aktualnego Ministra Aktywów Państwowych.

 

 

Zobacz również: Kiedy obniżki stóp procentowych w USA? – prognozy. Inflacja i rynek pracy mocno podzieliły Fed

Czytaj więcej