Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowy Jedwabny Szlak

Od wczoraj przedstawiciele 29 państw obradują w Pekinie na Forum Jednego Pasa i Szlaku. Jedno z największych porozumień handlowych jest także okazją do nawiązania do istotnych kwestii  dla rynków. Wypowiedzi ministrów energii Rosji i Arabii Saudyjskiej przyczyniły się do wzrostów ceny ropy na nowojorskiej giełdzie paliw. Dobrym sygnałem dla rynków jest także zacieśnianie współpracy gospodarczej i plany ponad 100 miliardowej inwestycji w Nowy Jedwabny Szlak.

 

Dalsze cięcia?

W ubiegłym roku państwa spoza kartelu oraz te należące do OPEC doszły do porozumienia w sprawie cięć wydobycia surowca. 24 eksporterów wraz z 1 stycznia miało zredukować wydobycie o 1,8 mln baryłek dziennie. Te ograniczenia zaplanowane były na pierwszą połowę 2017 roku. Istnieje jednak szansa na przedłużenie porozumienia. Takie wnioski można wyciągnąć na podstawie wspólnego oświadczenia ministrów energii Arabii Saudyjskiej - Khalida Al-Falih oraz Rosji – Aleksandra Nowaka. Do kwestii ograniczenia wydobycia podchodzi poważnie arabski minister:

„Porozumienie musi być przedłużone, bo w przeciwnym wypadku nie uda nam się do końca czerwca osiągnąć pożądanego poziomu zapasów ropy”.

Konferencja prasowa podczas Forum Pasa i Szlaku okazała się znacząca dla rynku ropy. Stąd też pojawiła się propozycja przedłużenia ograniczeń do marca 2018 roku. Do 25 maja zamiary te pozostają w sferze planów. Wraz z tą datą rozwieją się wszelkie wątpliwości, co do decyzji kartelu, bo w tym właśnie dniu odbędzie się szczyt OPEC we Wiedniu.

 

Inwestycje

Reklama

Przez te dwa dni w Pekinie wygłaszane są ważne deklaracje, które z perspektywy rynków mają znaczenie. Podczas sesji azjatyckiej można było zauważyć odbicie na cenach surowców, ale także na chińskiej giełdzie. Główną przyczyną jest oczywiście zapowiedź wielomiliardowej inwestycji Chin w Nowy Jedwabny Szlak, który miałby połączyć 65 państw na trzech kontynentach. Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej, deklarując globalną inwestycję ponad 100 mld USD w jedno z największych porozumień handlowych umacnia tym samym pozycję Chin. W wypowiedzi Xi Jinpinga nie znajdziemy motywów wykorzystania Nowego Jedwabnego Szlaku dla realizacji chińskich celów gospodarczych. Jednak nie da się ukryć, że taka inicjatywa napędzi spowalniającą gospodarkę.

Nieprzypadkowe jest także skojarzenie rynków surowcowych z Nowym Jedwabnym Szlakiem. Chiny zawiązując międzynarodowe porozumienie handlowe zyskują na bezpiecznym dostępie do surowców, w tym również ropy, która była głównym tematem konferencji prasowej ministrów energii.

 

Forum Jednego Pasa i Szlaku ma główne znaczenie dla rynku surowcowego i chińskiej giełdy. Co zauważalne było na NYMEX i na wciąż zwyżkującym indeksie Shanghai Composite (SSE).

Czytaj więcej

Artykuły związane z Nowy Jedwabny Szlak