Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nowotwór

To kolejny program dla pacjentów onkologicznych dostępny w krakowskim szpitalu. Zabiegi wykonuje dr n. med. Jerzy Draus, który na swoim koncie ma ponad 1000 operacji kolorektalnych z wykorzystaniem robota da Vinci. Doktor jest współzałożycielem European Academy of Robotic Colorectal Surgery, a w charakterze proktora szkoli, jak również ocenia pracę chirurgów onkologicznych używających systemu robotycznego da Vinci w ponad 40 klinikach na terenie Europy m.in. w Francji, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii i Finlandii.

Rak jelita grubego to jeden z najpoważniejszych problemów onkologicznych w Polsce. Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego w 2020r. wyniosła blisko 20,5 tys. - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Krajowy Rejestr Nowotworów. Dynamika wzrostu zachorowań w ostatnich latach jest bardzo wysoka i utrzymuje się na poziomie ok. 4-5%. Co więcej, współczynnik umieralności na ten nowotwór jest u nas o wiele wyższy niż w północnych i zachodnich krajach Unii Europejskiej, a liczba zgonów z powodu tego nowotworu to w Polsce ok. 12,5 tys. osób rocznie. Wykrycie i usunięcie zmian nowotworowych w początkowym stadium daje szansę na powrót do pełni zdrowia, a wykorzystanie robota da Vinci zwiększa precyzję zabiegu i tworzy nowe możliwości dla pacjentów.

- Od momentu uruchomienia szpitala obserwujemy bardzo duże zainteresowanie zabiegami onkologicznymi z wykorzystaniem robota da Vinci. Wykonujemy już ok. 25-30 takich zabiegów miesięcznie i tym samym jesteśmy liderem chirurgii robotycznej w Polsce, w zakresie leczenia raka prostaty, raka endometrium, czy właśnie raka jelita grubego - mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach.

Nowotwór jelita grubego występuje w obrębie okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego i odbytnicy. Rak jelita grubego zwykle rozwija się powoli, głównie z wcześniej pojawiających się polipów. Początkowo niewielkie polipy powstają ze zmutowanych komórek nabłonka jelita grubego. Niektóre z nich rozrastają się nadmiernie, zachodzą w nich kolejne mutacje, aż w końcu rozwija się nowotwór.

Podstawą leczenia raka jelita grubego jest chirurgia. Obecnie coraz częściej stosowane są również metody małoinwazyjne laparoskopowe lub z użyciem robota da Vinci. Techniki małoinwazyjne pozwalają na uzyskanie dobrego wyniku onkologicznego, a jednocześnie maksymalizują szansę na dobrą jakość życia po zabiegu.

Reklama

- Zastosowanie robota da Vinci pozwala przezwyciężyć typowe ograniczenia sensoryczne i motoryczne, co przekłada się na precyzję zabiegu i wartości dla pacjenta, w tym mniejszy uraz operacyjny, minimalizację ryzyka powikłań, szybszy okres rekonwalescencji i powrotu do aktywności życiowej. Zabieg z wykorzystaniem robota da Vinci polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta zminiaturyzowanych narzędzi oraz kamery wizyjnej, a następnie usunięciu zajętych chorobą tkanek. Obraz z ciała pacjenta, jakim dysponuje chirurg, jest dziesięciokrotnie powiększony w jakości 3D full HD, wyeliminowane jest drżenie rąk, neutralizowane gwałtowne ruchy, czy w końcu możliwe jest przeskalowanie swobodnych ruchów chirurga na małe i precyzyjne ruchy narzędzi, które maja niedostępny dla ludzkiej dłoni zakres ruchomości 560 stopni. Dodatkowo, narzędzia są wyposażone w możliwość koagulacji, co umożliwia chirurgowi minimalizowanie krwawienia mówi dr n. med. Jerzy Draus

W 5-10% przypadków nowotwór jelita grubego ma podłoże dziedziczne. Pozostałe czynniki ryzyka mają charakter cywilizacyjny, co oznacza, że dużą ich część możemy kontrolować. Jednak rak jelita grubego w Polsce jest rozpoznawany u 25% pacjentów w wysokim stadium zaawansowania.

- Stąd tak ważna jest profilaktyka, o której również przypominamy w trakcie naszej akcji ONKOODOPOWIEDZIALNI. Z badań profilaktycznych, w tym kolonoskopii, w Polsce korzysta zbyt mało uprawnionych osób. Przed pandemią było to kilkanaście procent uprawnionych osób, a obecnie poniżej 10 proc. Równie ważny co badania profilaktyczne jest zdrowy styl życia. Aby obniżyć ryzyko zachorowania, warto zadbać o prawidłową dietę bogatą w warzywa, owoce i produkty z pełnego ziarna zbóż, a także regularny wysiłek fizyczny - dodaje Joanna Szyman.

W Polsce działa program profilaktycznych badań kolonoskopowych dla osób po 50. roku życia. Badanie kolonoskopii pozwala wykryć przedinwazyjne stadia raka jelita grubego i powinny je przejść wszystkie osoby w wieku 50–65 lat. Do programu kwalifikują się również osoby w wieku 40-49 lat, u których rodzice lub rodzeństwo chorowali na raka jelita grubego. Rak jelita grubego rozwija się stopniowo, wiele lat: od zmian łagodnych, dysplazji, poprzez zmiany przednowotworowe, aż do zmian nowotworowych, inwazyjnych. Celem badań profilaktycznych jest wykrycie zmian o charakterze dysplazji, które z powodzeniem można usunąć podczas nieskomplikowanego zabiegu.

Operacje z użyciem zaawansowanego robota da Vinci to nowa jakość zabiegu, ale przede wszystkim lepsza rekonwalescencja i szybszy powrót do pełni zdrowia. W kwestiach zdrowia nie warto iść na ustępstwa.

O NEO Hospital:

Reklama

Nowoczesny szpital XXI w. to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy NEO HOSPITAL Szpital na Klinach łączy najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym sprzętem, budując jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Szpital na Klinach powstał z przekonania, że troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Szpital na Klinach wyznacza dziś standardy prywatnej opieki szpitalnej, spełniając oczekiwania swoich Pacjentów na każdym etapie kontaktu z placówką i jej całym zespołem. Szpital tworzy blisko 200-osobowy zespół specjalistów i lekarzy, którzy stosują najlepsze kliniczne praktyki na bazie bogatych doświadczeń zdobytych w polskich i zagranicznych ośrodkach. Oferuje kompleksową opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym, m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii plastycznej. Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl

Czytaj więcej