Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

notowania srebra prognozy

Początek bieżącego roku na rynkach metali szlachetnych na razie przynosi mieszane nastroje. Dynamiczna zwyżka, która pojawiła się w połowie stycznia, szybko została zniwelowana przez stronę podażową, zarówno na rynku złota, jak i srebra. W konsekwencji, notowania złota w ostatnich tygodniach oscylują w okolicach 1800 USD za uncję, a cena srebra porusza się w kanale 22-24 USD za uncję. W obu przypadkach możemy mówić o konsolidacji.

 

Metale szlachetne: dzień wyczekiwania na inflację - 1Metale szlachetne: dzień wyczekiwania na inflację - 1

Notowania cen złota, YTD, źródło: baha.com

Reklama

Metale szlachetne: dzień wyczekiwania na inflację - 2Metale szlachetne: dzień wyczekiwania na inflację - 2

Notowania cen srebra, YTD, źródło: baha.com

 

Warto jednak wspomnieć, że ostatnie dni przyniosły zwyżki cen metali szlachetnych

Notowania kontraktów na złoto w tym tygodniu rosną i przekroczyły już poziom 1830 USD za uncję. Wraz z nimi, w górę pną się notowania srebra, które przekraczają obecnie 23 USD za uncję.

Te ruch jednak jest traktowany przez inwestorów z dystansem, ponieważ najważniejsze dane dotyczące rynków metali szlachetnych pojawią się dopiero w czwartek. A chodzi o dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych za styczeń, które w dużym stopniu mogą przełożyć się na działania Rezerwy Federalnej USA oraz na wartość dolara amerykańskiego.

Reklama

 

Wycena dolara jest na rynku złota szczególnie istotna

W poprzednim roku siła dolara była głównym czynnikiem przyczyniającym się do rozczarowującej sytuacji na rynkach metali szlachetnych. Jednak sytuacja na rynkach walutowych zaczyna się zmieniać. O ile w poprzednich miesiącach wartość dolara była wspierana przez zapowiedzi zacieśniania polityki monetarnej przez Fed, to obecnie informacje te są uwzględnione w cenach, a dolar zaczyna się uginać pod presją m.in. euro.

 

Z tej przyczyny, dane dotyczące inflacji w USA mogą być tak istotne

W styczniu oczekiwany jest jej najwyższy poziom od 40 lat, a dokładniej 7,3% rdr. Jeśli te dane się potwierdzą, to mogą przyczynić się do jeszcze większej presji na Fed, związanej z przyspieszeniem podwyższania stóp procentowych. Wysoki odczyt inflacji sprzyjałby więc wyższej wartości dolara i mógłby negatywnie wpłynąć na ceny metali szlachetnych, jednak najprawdopodobniej tylko tymczasowo.

Czytaj więcej