Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

notowania obligacji w porównaniu z notowaniami akcji charakteryzują się

Podczas środowej sesji, silna aprecjacja złotego sprowadziła notowania par EUR/PLN oraz USD/PLN poniżej 4,56 i 3,95. Kurs EUR/USD ustanowił nowe minimum, kończąc handel powyżej 1,15.

Podczas październikowego posiedzenia, RPP podniosła główną stopę procentową o 40 pb do poziomu 0,50%

Zaskakująca decyzja przełożyła się na silne umocnienie złotego, gdzie w zaledwie pierwszych minutach od decyzji kurs EUR/PLN spadł o ok 3 grosze. Skala umocnienia może być kontynuowana podczas czwartkowej konferencji prasowej z udziałem A. Glapińskiego, podczas której prawdopodobnie będą uwypuklone jastrzębie akcenty retoryki. Uczestnicy rynku zakładają, że podwyżka stóp zapoczątkuje normalizację polityki pieniężnej w postaci cyklu podwyżek kosztu pieniądza co z kolei przyczyni się do zacieśnienia szerokiej dywergencji prowadzonych polityk pieniężnych w regionie CEE.

Notowania eurodolara ustanowiły tegoroczne minimum w ślad za solidnymi danymi makroekonomicznymi z amerykańskiej gospodarki

Szacunkowa zmiana zatrudnienia we wrześniu (raport ADP) wzrosła do poziomu 568 tys. wobec 374 tys. wzmacniając oczekiwania wobec wysokiego odczytu NFP w piątek. Dodatkowo ostatnio opublikowane dane ISM przyczyniają się do zakładanego przez nas listopadowego scenariusza rozpoczęcia ograniczania wzrostu sumy bilansowej Rezerwy Federalnej. Akumulacja kapitału w stronę dolara napędzana jest również przez utrzymujący się rynkowy sentyment risk-off. Osiągające historyczne szczyty ceny energii (w tym ropy i gazu) podtrzymują ryzyko kryzysu energetycznego a problem długu korporacyjnego w Chinach uwydatnia pogorszenie sentymentu. To sprawia, że wyraźnie wzrastają spekulacyjne zakłady na wyższą wartość dolara w transakcjach typu futures. Wg danych CFTC, bycze pozycjonowanie dolara wynosi aktualnie niecałe 16 mld USD w ujęciu netto wobec walut G10 i niewykluczone, że zbliżający się termin rozpoczęcia taperingu będzie pogłębiał zawieranie pozycji długich.

Na krajowym rynku stopy procentowej podczas środowej sesji najważniejszym wydarzeniem była decyzja RPP o podwyżce stóp procentowych

Rada zaskoczyła inwestorów, ponieważ była ona rozważana bardziej w kontekście listopadowego posiedzenia. Poza samą szybszą podwyżką, jednocześnie nasiliły się też oczekiwania na wzrost stopy referencyjnej w 2021 r. o kolejne 25 pb. do 0,75% i w okolice 2,0% pod koniec 2022 r. Z punktu widzenia rynku długu istotne było też to, że bank centralny zdecydował się na podwyższenie stopy rezerwy obowiązkowej z 0,50% do 2,0%. Oznaczać to będzie ograniczenie płynności sektora bankowego, który będzie zapewne sprzedawać część posiadanych papierów skarbowych.

Podczas czwartkowej sesji najciekawszym wydarzeniem będzie aukcja zamiany oraz konferencja prasowa prezesa NBP

Reklama

W obecnej sytuacji rynkowej aukcja nie będzie miała większego wpływu na notowania. Natomiast wystąpienie A. Glapińskiego może doprowadzić do wyraźnego wzrostu zmienności na rynku. Jednym z głównych pytań, jakie nasuwa się po październikowej decyzji jest to, czy Rada zamierza kontynuować cykl podwyżek na kolejnych posiedzeniach, a jeśli tak, to w jakiej skali. Biorąc pod uwagę ostatni silny wzrost inflacji można wyobrazić sobie różne, nawet te bardziej skrajne scenariusze. Rynek już wycenił wzrost stopy referencyjnej w tym roku o dalsze 25 pb. Dlatego sygnały świadczące, że Rada nie rozważa mocniejszej odpowiedzi monetarnej w krótkiej perspektywie powinny ustabilizować notowania, a może nawet doprowadzić do lekkiego odreagowania.

Na czwartkowym przetargu Ministerstwo Finansów zaoferuje papiery serii OK0724, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432 w zamian za PS0422, OK0722 i WS0922. Oznacza to, że MF będzie kontynuować prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych. Oczekiwać można, że resort finansów uplasuje papiery o łącznej wartości 4,0 mld PLN. Wartość emisji obligacji serii WZ powinna wynieść 2,5 mld PLN, a OK 0,1 mld PLN, PS 1,2 mld PLN i DS 0,2 mld PLN.

Czytaj więcej

Artykuły związane z notowania obligacji w porównaniu z notowaniami akcji charakteryzują się