Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

norges bank portfolio

UK:

Bank Anglii, zgodnie z oczekiwaniami, podwyższył stopy procentowe o 75pb, główną do 3%. Decyzja o największej od ponad 30 lat podwyżce stóp została poparta przez 7 członków komitetu monetarnego, 2 preferowało mniejszą skalę zacieśnienia. Zwolennicy ruchu o 75pb uznali, że silniejszy wzrost stóp na bieżącym posiedzeniu pomoże w trwałym sprowadzeniu inflacji do celu w średnim terminie oraz w zmniejszeniu ryzyka większego i kosztownego zacieśniania w późniejszym okresie. Większość decydentów widzi konieczność dalszych podwyżek stóp procentowych, jednak w mniejszej skali niż wyceniają to rynki finansowe. Nowa projekcja, przy założeniu stóp zgodnych z oczekiwaniami rynkowymi (maksimum 5,25% w 3q23) zakłada, że inflacja wzrośnie do 10,9% r/r w 4q22 i zacznie spadać w 2023, do 5,2% w 4q23, 1,4% w 4q24, oraz 0% w 4q25. Przy założeniu stóp na obecnym poziomie (3%) inflacja w średnim terminie będzie o ok 0,75pp wyższa i wyniesie 2,2% na koniec 2024 oraz 0,8% na koniec 2025. Gubernator Banku Anglii A.Bailey powiedział, że władze monetarne nie będą podążać ścieżką stóp procentowych, która spowoduje trwały spadek inflacji poniżej celu. Niezależnie od założonej ścieżki stóp procentowych Wielką Brytanię czeka recesja – przy założeniu stóp rynkowych potrwa ona 8 kwartałów, a przy stabilnych stopach 6 kwartałów. M.Bailey ocenił na konferencji prasowej, że szok, jakiego doświadcza brytyjska gospodarka, jest poważniejszy niż obserwowany w latach 70. Zniuansowana postawa BoE nie uzyskała aprobaty rynków finansowych i zaowocowała znaczącym osłabieniem funta.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:  - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych:  - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:  - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych:  - 2

 

 

CZE:

Reklama

Narodowy Bank Czech zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe bez zmian, w tym główną stopę 2 tyg. repo na poziomie 7,00%. Bank podtrzymał deklaracje o przeciwdziałaniu nadmiernym wahaniom kursu korony. Według opublikowanej wczoraj prognozy CNB, inflacja w Czechach wzrośnie w grudniu do 19,1% r/r, a w 2023 będzie się obniżać (średniorocznie wyniesie 9,1%) i w I poł. 2024 zbliży się do celu na poziomie 2%. Bank zrewidował nieznacznie w dół prognozę inflacji na 2022 i 2023 względem prognozy z sierpnia. Mocno zrewidowane zostały natomiast prognozy wzrostu PKB na 2023 (do -0,7% z 1,1%) oraz na 2024 (do 2,5% z 3,8%). W komunikacie zaznaczono, że choć modelowe szacunki wskazują na dalszy wzrost rynkowej stopy 3M oraz jej spadek w 2q23, Zarząd podjął decyzję o utrzymaniu stopy procentowej bez zmian, mając na uwadze również wzrost długoterminowych stóp od ostatniego posiedzenia, spowodowany globalnym zacieśnianiem polityki pieniężnej.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:  - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych:  - 3

 

NOR:

Norges Bank podniósł stopę bazową o 25pb (kons.: 50pb) do 2,5%. Zmniejszenie skali podwyżek (poprzednie trzy miały skalę 50pb) bank motywuje potrzebą bardziej stopniowego podejścia do ustalania stóp procentowych w otoczeniu sygnałów hamowania gospodarki, mniejszego niż zakładano wcześniej wzrostu cen energii oraz wpływem już dokonanych podwyżek. Dalsze podwyżki stóp nadal są jednak konieczne, ponieważ ścieżka inflacji jest wyższa od założonej we wrześniowej projekcji, a rynek pracy jest nieco bardziej napięty od oczekiwań. Obecnie bank zakłada, że na najbliższym posiedzeniu w grudniu kolejny raz podniesie stopę procentową (docelowa stopa wg wrześniowej prognozy to ok. 3%). Norges Bank jest pierwszym bankiem centralnym w gospodarkach rozwiniętych, który sygnalizuje zbliżanie się do końca cyklu podwyżek stóp. Dotychczas, spośród głównych banków centralnych, skalę podwyżek stóp zmniejszyły m.in. bank centralny Australii oraz Bank Kanady.

 

POL:

GUS opublikował zaktualizowane kwartalne dane o PKB od 2010. Pokazują one, że zarówno w 2021 jak i w 1-2q22 polska gospodarka rosła jeszcze szybciej niż wskazywały dotychczasowe szacunki. Dynamika PKB w pierwszych dwóch kwartałach tego roku została zrewidowana w górę, do 8,6% r/r i 5,8% r/r z odpowiednio 8,5% i 5,5%, w znacznej mierze dzięki znaczącym aktualizacjom dynamik eksportu i importu. W całym okresie podlegającym rewizji, największym zmianom uległy dane o inwestycjach (szczegóły na wykresach na marginesie).

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:  - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych:  - 4

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:  - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych:  - 5

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:  - 6Przegląd wydarzeń ekonomicznych:  - 6

 

EUR:

Wiele jastrzębich wypowiedzi napłynęło wczoraj z Rady Prezesów EBC. Ch.Lagarde stwierdziła, że możliwa jest łagodna recesja, która nie będzie jednak wystarczającym czynnikiem hamującym inflację i podwyżki stóp. W podobnym tonie wypowiedział się J.Nagel (Niemcy), który nie oczekuje twardego lądowania i widzi konieczność dalszych podwyżek stóp, nawet w warunkach narastania presji politycznej. W przeciwieństwie do Ch.Lagarde, dla której recesja nie stanowi scenariusza bazowego, M.Kazaks (Łotwa) spodziewa się, że w najbliższych miesiącach PKB strefy euro będzie spadał. Pomimo tego uważa jednak, że podwyżki stóp będą kontynuowane w 2023. W tym kontekście I.Visco (Włochy) nie wykluczył, że stopy wzrosną do poziomu 3%. Jedynym gołębim głosem była wypowiedź F.Panetty, który ostrzegł przed niezamierzonymi skutkami nagłego zacieśniania polityki pieniężnej i koncentrowaniem się jedynie na ryzykach związanych z inflacją.

 

EUR:

Reklama

Stopa bezrobocia zharmonizowanego w strefie euro spadła we wrześniu do 6,6% z 6,7% w sierpniu. Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE wyniosła 6,0%, podobnie jak przed miesiącem. W Polsce unijna miara bezrobocia ustabilizowała się na poziomie 2,6%. Wśród państw UE, niższe bezrobocie niż w Polsce jest tylko w Czechach (2,2%).

 

USA:

Zamówienia w przemyśle we wrześniu wzrosły zgodnie z oczekiwaniami, o 0,3% m/m (wobec 0,2% m/m w sierpniu). Zamówienia na dobra trwałe były wyższe o 0,4% m/m, jednocześnie odczyt za sierpień został zrewidowany z -0,2% do +0,2% m/m. Za wzrostem zamówień stała głównie branża lotnicza (zamówienia na samoloty cywilne). Obniżeniu uległ natomiast wskaźnik zamówień na samochody, komputery i sprzęt elektroniczny oraz maszyny, a także na dobra kapitałowe z wyłączeniem samolotów, które są traktowane jako proxy wydatków przedsiębiorstw na sprzęt i wyposażenie.

 

USA:

PMI dla usług spadł w październiku do 47,8 pkt. z 49,3 pkt. we wrześniu, a ostateczne dane były lepsze niż wstępny szacunek na poziomie 46,6 pkt. Również ISM dla usług obniżył się w październiku, do 54,4 pkt. z 56,7 pkt., jednak utrzymał się powyżej poziomu neutralnego. Słabszy popyt na usługi jest związany ze spadającą realną siłą nabywczą dochodów.

 

USA:

Reklama

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła w ubiegłym tygodniu 217 tys. wobec zrewidowanych w dół 218 tys. tydzień wcześniej. Nieznacznie wzrosła liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku - w tygodniu, który skończył się 15 października, wyniosła 1,485 mln vs 1,438 mln tydzień wcześniej. Sytuacja na rynku pracy pozostaje bardzo dobra.

 

POL:

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad rozwiązaniami ograniczającymi ceny gazu, które mają stanowić kontynuację ustawy z grudnia 2021, zakładającej rekompensaty dla sprzedawców wynikające z ograniczenia podwyżek w taryfach. Jak wskazała wiceminister A.Łukaszewska-Trzeciakowska, ograniczając ceny gazu dla konsumentów, należy zrekompensować sprzedawcy różnicę pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży. W tym kontekście zapisy ustawy mają dotyczyć nie tylko gospodarstw domowych. Odnosząc się do propozycji Komisji Europejskiej, która – ze względu na cele klimatyczne – chciałaby wprowadzić również dolne ograniczenie dla cen gazu, wiceminister zwróciła uwagę, że z punktu widzenia polskiej gospodarki, gdzie gaz wykorzystywany jest przed wszystkim w przemyśle oraz jako źródło ogrzewania dla gospodarstw domowych, takie rozwiązanie może nie być korzystne.

 

TUR:

 

Inflacja CPI w październiku wzrosła do 85,5% r/r z 83,4% r/r we wrześniu. Inflacja pozostaje bardzo wysoka, do czego przyczynia się w dużej mierze zeszłoroczne osłabienie waluty oraz rozgrzany popyt (realny wzrost PKB od początku 1q21 wynosi co najmniej 7,5% r/r). Jednocześnie turecki bank centralny, pod naciskami politycznymi prowadzi politykę obniżania stóp procentowych – w październiku o 1,5pp do 10,5%, a prezydent R.T.Erdogan zapowiada dalsze obniżki. Ofiarą nieortodoksyjnej polityki pieniężnej jest historycznie słaba turecka lira.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:  - 7Przegląd wydarzeń ekonomicznych:  - 7

 

 

POL:

Wiceprezes NBP M.Knightley poinformowała, że zgodnie z listopadową projekcją NBP szczyt inflacji będzie przypadać na pierwsze miesiące 2023, a od marca inflacja ma zacząć silnie spadać. Na koniec 2023 inflacja może być jednocyfrowa. Dodała, że wzrost gospodarczy w 2023 będzie bardzo niski, na pewno niższy niż w lipcowej projekcji, w której zakładano wzrost PKB o 1,4% w 2023.

Czytaj więcej

Artykuły związane z norges bank portfolio