Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

niezawisłość sędziowska

Prezydent skierował do TK w trybie kontroli prewencyjnej nowelę ustawy o KRS; poinformowała o tym w piątek prezydencka kancelaria. Według Andrzeja Dudy przepisy noweli budzą wątpliwości konstytucyjne w zakresie: biernego prawa wyborczego sędziów do KRS, kwestionowania prerogatywy prezydenta do powołania sędziów oraz przerwania kadencji obecnego składu Rady.

 

Hołownia na poniedziałkowej konferencji prasowej odnosząc się do decyzji prezydenta powiedział:

"To przykre, że pan prezydent konsekwentnie pod koniec swojej kadencji odgrywa rolę głównego hamulcowego zmian w Rzeczypospolitej Polskiej".

"Nie wiem jak można odwlekać i nic nie robić z tematem Krajowej Rady Sądownictwa w sytuacji, w której w niektórych sądach nie ma już komu orzekać, ze względu na wątpliwości dotyczące statusu sędziów" - ocenił.

 

Marszałek Sejmu podkreślił, że obecny "bałagan" nie służy Polsce, niszczy ją, doprowadzając wszystkich Polaków "na skraj prawnej przepaści". "Ten marsz trzeba jak najszybciej przerwać" - dodał.

Reklama

 

>> Czytaj także: Dofinansowanie w programie Ciepłe Mieszkanie dla 583 lokali. Ponad 97,7 mln złotych budżetu

 

Głównym założeniem rządowej nowelizacji ustawy o KRS jest to, by 15 sędziów-członków KRS było wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie - jak jest po zmianie przepisów w grudniu 2017 r. - przez Sejm. Po wyborze nowych członków KRS obecni sędziowie-członkowie Rady mieliby stracić mandaty.

Nowelizacja przewiduje też, że prawo do kandydowania na członka KRS nie będzie przysługiwało sędziom, którzy nimi zostali po zmianie przepisów dotyczących KRS w 2017 r.

Zgodnie z nowelą nad wyborem 15 sędziów-członków KRS ma czuwać Państwowa Komisja Wyborcza, która ma być odpowiedzialna za organizowanie wyborów, m.in. za weryfikację zgłoszeń i drukowanie kart głosowania. W KRS mają być reprezentowani sędziowie wszystkich szczebli.

Reklama

 

>> zobacz też: Co wyniknie ze spotkania Tuska z premierem Indii? Już we środę ważne ekonomiczne wydarzenie na szczeblu międzynarodowym

 

We wniosku do TK, datowanym na 1 sierpnia, skierowanym w trybie kontroli prewencyjnej, prezydent ocenił, że przepisy noweli ustawy o KRS budzą wątpliwości konstytucyjne w zakresie: biernego prawa wyborczego sędziów do KRS, kwestionowania prerogatywy prezydenta do powołania osoby do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego oraz zasad niezawisłości sędziowskiej, równoważenia się władz i legalizmu.

Prezydent kwestionuje też sposób przerwania kadencji obecnego składu KRS, który - jak zaznaczano w uzasadnieniu wniosku - budzi wątpliwości co do spełniania zasady trwałości kadencji organu konstytucyjnego. We wniosku do TK Andrzej Duda podniósł też zarzuty dotyczące procedury uchwalenia noweli o KRS „w konsekwencji bezprawnego i trwałego zablokowania możliwości wykonywania mandatu przez posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika”.

 

Reklama

(PAP)

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z niezawisłość sędziowska