Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

niemcy wzrost gospodarczy

Covid-19: Prawdopodobne przełamanie trendu wzrostowego globalnych zakażeń.

Choć liczba nowych przypadków Covid-19 na świecie pozostaje wciąż bardzo wysoka i wynosi prawie 2,8mln dziennie (średnia 7-dniowa), to w ostatnich dniach doszło do przełamania stromego trendu wzrostowego, trwającego od około połowy grudnia. Wczoraj zarejestrowano 2,75mln zakażeń, w poprzednich dwóch dniach było to około 2,83mln. W szczególności mniejsze są przyrosty nowych zachorowań w Wielkiej Brytanii i USA. W RPA, gdzie doszło do wczesnych zakażeń omikronem, liczba nowych infekcji wróciła do niskich poziomów (niespełna 5tys. nowych zakażeń dziennie), szczyt zachorowań notowano tam w połowie grudnia. W Europie Zachodniej widać wyhamowanie przyrostu nowych zachorowań we Włoszech.

Fala zakażeń przesuwa się z zachodu na wschód nieco wolniej niż wcześniej przewidywano

Minister Zdrowia A.Niedzielski spodziewa się, że szczyt 5 fali w Polsce przypadnie na połowę lutego i dobowe zakażenia mogą wynieść 60tys. Minister wspomniał także o bardziej pesymistycznych prognozach, według których szczyt nowych infekcji może wynieść 100-140tys. dziennie. Średnia 7-dniowa wynosi obecnie niespełna 15tys. nowych zakażeń dziennie.

 

 

Niemcy: Spodziewana poprawa indeksu ZEW (komponent oczekiwań)

Reklama

Dziś poznamy odczyt indeksu ZEW, w grudniu wyniósł 29,9pkt (komponent oczekiwań). Konsensus zakłada w styczniu umiarkowany wzrost do 32pkt.

Komponent z oceną sytuacji bieżącej pozostanie ujemny (w grudniu -7,4pkt, konsensus w styczniu -8,8).

Wzrost gospodarczy w całym 2021 (2,7%) okazał się rozczarowujący z powodu zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw. Możliwe, że w 4kw21 odnotowano niewielki spadek PKB. Istnieje duża przestrzeń do odbicia gospodarki w 2022, ale początek roku będzie prawdopodobnie trudny ze względu na utrzymujące się napięcia w handlu międzynarodowym, skokowy wzrost cen energii (i niespotykanie wysoka inflację) oraz restrykcje w handlu detalicznym, hotelach czy restauracjach, wprowadzone z powodu podwyższonego ryzyka zakażeń omikronem pod koniec grudnia.

 

Japonia: Bank Japonii nie zmienił (ujemnych) stóp procentowych

Zgodnie z oczekiwaniami analityków, Bank Japonii na dzisiejszym posiedzeniu nie zmienił stóp procentowych. Główna stopa procentowa wynosi -0,1% i pozostaje na tym poziomie od stycznia 2016 roku. Po spadku PKB o 4,6% w pandemicznym 2020 roku, odbicie gospodarcze w 2021 było dosyć anemiczne i wzrost PKB przyśpieszył do niespełna 2%. Inflacja CPI i inflacja bazowa w całym 2021 wyniosły -0,2%. Bank Japonii prognozuje inflację bazową na poziomie 1,1% w 2022.

Czytaj więcej