Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nbp raport inflacji

Listopadowy raport o inflacji, ostatni w tym roku, okazał się nie lada zaskoczenim dla obserwatorów życia gospodarczego. Z samej projekcji nie wynika bowiem, iż RPP miała wiele podstaw do zatrzymania cyklu podwyżek stóp procentowych. Z drugiej strony podczas samej prezentacji autorzy starali się wyjaśnić czym taka decyzja mogła być uwarunkowana. Tak wczoraj obiecaliśmy, dzisiaj zapraszamy czytelników do zanurzenia się we wczorajszą publikację NBP.

 

Co czeka nas dzisiaj?

Skoro 15. dzień miesiąca to czas na finalne dane o krajowej inflacji. Zgodnie ze wstępnym odczytem inflacja we wrześniu wyniosła 17,9% r/r. Nasz komentarz do tamtego odczytu można znaleźć tutaj

GUS opublikuje również szybki szacunek PKB za III kw. W naszej ocenie można spodziewać się dynamiki PKB na poziomie 3,4% r/r. Nie poznamy jeszcze szczegółów - te spłyną wraz z końcem miesiąca.

Ponadto sporo danych spłynie ze świata: inflacja z Francji i Hiszpanii, PKB ze strefy euro; indeks ZEW z Niemiec i PPI z USA. O poranku poznaliśmy już dane o PKB z Rumunii, które okazały się dość rozczarowujące. Tamtejsza gospodarka wzrosła w III kwartale o 4% r/r, konsensus wskazywał na wzrost o 5,5% r/r. W nocy z kolei słabe dane o PKB ukazały się z japońskiej gospodarki, gdzie wzrost w ujęciu rocznym w ubiegłym kwartale wyniósł -1,2%, zaś oczekiwania wskazywały na +1,1%. Poznaliśmy też serię danych z Chin za październik, o których więcej w sekcji newsów.

Reklama

 

To nie jest projekcja na pauzę... 

... a jednak RPP zdecydowała się na pozostawienie stóp procentowych na poziomie 6,75%. W naszej ocenie, to kolejny sygnał jak mocno Rada przywiązana jest do troski o wzrost gospodarczy i bezrobocie. Troska ta ma jednak swoją cenę, a jest nią wolniejszy powrót inflacji do celu. Poniżej najciekawsze fragmenty projekcji.

(Znacznie) więcej w poniższym artykule: https://makroekonomia.mbank.pl/215556-to-nie-jest-projekcja-na-pauze 

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska: Dane o bilansie płatniczym za wrzesień okazały się lepsze od oczekiwań. Szerszy komentarz do nich prezentujemy poniżej.

 

 
Reklama

 

RPP (Tyrowicz): W mojej ocenie ścieżka inflacji wynikająca z prognozy projekcji jest optymistyczna. Inflacja będzie wyższa. Gdyby model dostał nieco mniej optymistyczne dane wsadowe, pokazałby wyższy przebieg inflacji i dłużej wyższą inflację. (cytaty za PAP)

 

Chiny: Paczka miesięcznych danych z Chin za październik rozczarowała. Produkcja w przemyśle zwiększyła się o 5% r/r (konsensus 5,2% r/r), co oznaczało wyraźnie spowolnienie z 6,2% r/r we wrześniu. Jednocześnie sprzedaż detaliczna spadła o 0,5% r/r (1% r/r), co także oznaczało wyraźniejsze hamowanie wobec 2,5% miesiąc wcześniej. Warte podkreślenia jest również to, iż tygodniowy okres świąteczny, który zwykle oddziałuje w kierunku wyższe sprzedaży detalicznej, tym razem nie był odczuwalny. To głównie efekt wybuchu nowych ognisk koronawirusa. co ciążyło chociażby na sektorze restauracyjnym. Listopad pod tym względem nie zapowiada się lepiej.

Słabiej wypadły także nakłady inwestycyjne na środki trwałe, które po październiku zanotowały wzrost o 5,8% r/r, przy konsensusie 5,9% r/r. Pod tym względem wciąż kiepsko wyglądają nakłady w rynku nieruchomości, które któryś miesiąc z rządu spadają. To reperkusje kryzysu na tamtejszym rynku, który swoje początki ma w próbie rozprawienia się przez chiński rząd z nadmiernym zadłużeniem deweloperów. Więcej o temacie pisaliśmy w sierpniu.

Po raporcie o inflacji przychodzi pora na inflację i PKB  - 1Po raporcie o inflacji przychodzi pora na inflację i PKB  - 1

Reklama

Po raporcie o inflacji przychodzi pora na inflację i PKB  - 2Po raporcie o inflacji przychodzi pora na inflację i PKB  - 2

 

USA: Zdanie wiceprzewodniczącej Fed Brainard, w najbliższym czasie właściwym byłoby spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych. Jej zdaniem zwalniając tempo zacieśniania polityki pieniężnej Fed mógłby lepiej ocenić napływające dane, co z kolei mogłoby się przełożyć na lepsze dostosowanie polityki celem sprowadzenia inflacji do celu.

Czytaj więcej

Artykuły związane z nbp raport inflacji