Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

napięcia na linii Rosja-Ukraina

Obniżamy nasze krótkoterminowe nastawienie względem globalnego rynku akcji do neutralnego. Obserwujemy zwiększoną liczbę czynników ryzyka, które w najbliższych tygodniach mogą przekładać się na wysoką zmienność notowań. Przede wszystkim jest to niepewność odnośnie wydarzeń geopolitycznych (napięcia na linii Rosja-Ukraina) i narastające oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz Europie.

Ponadto wysoka dynamika inflacji i zacieśnienie polityki pieniężnej mogą wpływać na dalsze rewizje w dół prognoz tempa wzrostu gospodarczego. Efektem powyższego może być wolniejszy wzrost zysków spółek w pierwszym półroczu br. Pod względem geograficznym obniżamy nastawienie do neutralnego dla akcji europejskich i japońskich oraz do umiarkowanie negatywnego do akcji amerykańskich. W przedstawionym otoczeniu dobrym zabezpieczeniem dla portfela inwestycyjnego mogą być metale szlachetne, a w przypadku rynku długu rozwiązania oparte o obligacje zmiennokuponowe. Dla konserwatywnych inwestorów zwracamy uwagę na produkty strukturyzowane z bezwarunkową ochroną kapitału.

Aktualizacja nastawienia względem zagranicznych rynków akcji! - 1Aktualizacja nastawienia względem zagranicznych rynków akcji! - 1

 

Równocześnie podkreślamy nasze długoterminowe pozytywne nastawienie do rynku akcji

Pomimo rosnących czynników ryzyka dla koniunktury, podkreślamy, że tempo wzrostu globalnej gospodarki jest cały czas solidne i znajduje się powyżej swojego historycznego trendu. Wzrost gospodarczy będzie cały czas wspierany rosnącą konsumpcją gospodarstw domowych, wydatkami fiskalnymi rządów oraz rosnącymi inwestycjami przedsiębiorstw. Oczekujemy więc kontynuacji trendu zwyżek zysków przedsiębiorstw w kolejnych latach, a akcje pozostają podstawowym składnikiem budowy portfela inwestycyjnego w otoczeniu ujemnych, realnych stóp procentowych. Głównym czynnikiem ryzyka dla rynków akcji w najbliższych miesiącach jest zmiana w polityce prowadzonej przez banki centralne. Zaskakujący wzrost inflacji na całym świecie przekłada się na reakcję banków centralnych w postaci zakończenia programów skupu aktywów, które wspierały płynność na rynku finansowym, oraz na rozpoczęcie cyklu zacieśnienia polityki monetarnej. Historycznie okres pierwszych podwyżek stóp procentowych zbiegał się w czasie ze wzrostem zmienności na rynkach akcji. W ten sposób rynki wyceniają wyższy koszt pieniądza oraz rosnącą niepewność odnośnie wpływu podwyżek stóp procentowych oraz inflacji na globalną gospodarkę.

Reklama

Aktualizacja nastawienia względem zagranicznych rynków akcji! - 2Aktualizacja nastawienia względem zagranicznych rynków akcji! - 2

Równocześnie, szybsze od naszych wcześniejszy oczekiwań tempo wzrostu cen ogranicza realne dochody gospodarstw, co z kolei negatywnie wpływa na poziom wydatków konsumentów. Powyższy trend widoczny jest szczególnie w Stanach Zjednoczonych dlatego obniżamy nasze nastawienie względem spółek z sektora konsumenckiego w USA. Wyższe stopy procentowe oznaczające rosnący koszt kapitału negatywnie przekładają się na wyceny i nastawienie inwestorów względem spółek technologicznych, stąd obniżamy także nastawienie do sektora technologicznego w USA do negatywnego.

 

Poza opisanymi powyżej czynikami ryzyka dla gospodarki, wspomnieć należy jeszcze aspekty natury geopolitycznej

Trwająca eskalacja napięć pomiędzy Rosją, a Ukrainą wpływa na nastroje inwestorów i dużą zmienność notowań. Ponadto sytuacja ta przekłada się na krótkoterminowy wzrost cen ropy naftowej, co z kolei oddziałuje na wyższe tempo inflacji na początku roku. Nasze neutralne nastawienie do globalnych rynków akcji ma więc na celu ochronę zysków wypracowanych w poprzednich dwóch latach. Równocześnie podtrzymujemy nasze pozytywne nastawienie do akcji w takich sektorach jak finanse, energetyka i paliwa, które powinny zachowywać się zdecydowanie lepiej w obecnych warunkach na tle szerokiego indeksu akcji.

 

Reklama

 

Jakie czynniki mogą wpłynąć na powrót naszego nastawienia do pozytywnego?

  • Potwierdzone sygnały dotyczące osiągniecia szczytu przez inflację i zwiększenie pewności odnośnie tempa normalizacji dynamiki inflacji. W szczególności istotne będzie ograniczenie obecnych problemów podażowych przedsiębiorstw.
  • Trwałe porozumienie pomiędzy Rosją i Ukrainą oraz spadki cen ropy naftowej (niższe ceny paliw -> ograniczenie dynamiki inflacji -> szansa na mniejszą skalę podwyżek stóp procentowych na świecie).
  • Utrzymanie pozytywnego trendu zaskoczeń ekonomicznych oraz wzrostu zysków spółek w pierwszej połowie br.
  • Poprawa wskaźników wyprzedzających koniunkturę w szczególności w zakresie sektora usług po zakończeniu restrykcji związanych z obecną falą COVID-19.
Czytaj więcej

Artykuły związane z napięcia na linii Rosja-Ukraina