Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne

CZE: Czeski Bank Narodowy (CNB) nie zmienił stóp procentowych (stopa bazowa: 7,00%). Następuje więc oczekiwania zmiana funkcji reakcji czeskiego banku centralnego pod wodzą nowego prezesa A.Michla (zdecydowanego przeciwnika wcześniejszego zaostrzania polityki pieniężnej w Czechach). Wraz z decyzją o utrzymaniu stóp bez zmian, CNB zobowiązał się do zredukowania zmienności kursu walutowego korony, co oznaczać może, że będzie częściej obecny na rynku walutowym (interwencja miała zapewne miejsce już krótko po wczorajszej decyzji). Dotychczasowa obrona kursu walutowego wg różnych szacunków mogła od połowy maja pochłonąć ok. 10% rezerw walutowych. Na taki ruch Czesi mogą sobie jednak pozwolić – ich rezerwy walutowe w relacji do rozmiaru gospodarki są największe w naszym regionie.

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata - najważniejsze wiadomości  - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata - najważniejsze wiadomości  - 1

 

Reklama

UK: Bank Anglii (BoE) zdecydował się na największą od 1995 podwyżkę stóp procentowych o 50pb, mimo rosnącego prawdopodobieństwa recesji. Tym samym stopa bazowa osiągnęła poziom 1,75%, który ostatnio był notowany w końcu 2008. Tylko 1 z 9 głosujących członków komitetu opowiedział się za mniejszą podwyżką, o 25pb. Nowe projekcje BoE wskazują, że gospodarka zacznie się kurczyć w 4q22, a spadek aktywności potrwa przez cały 2023 i zakończy się dopiero w trakcie 2024 (2024 jako całość także ma być „pod kreską”) – ma to być najdłuższa recesja od kryzysu 2007-2008. Jednocześnie BoE widzi szczyt inflacji w październiku br. – na poziomie 13,3% (najwięcej od 1980, wobec 11% oczekiwanych poprzednio). Dodatkowym elementem zacieśnienia polityki pieniężnej jest zacieśnienie ilościowe (QT), które ma się rozpocząć po zatwierdzeniu przez BoE we wrześniu. Oczekuje się, że BoE będzie sprzedawać kwartalnie papiery o wartości ok. 10 mld GBP. Biorąc pod uwagę zapadalność papierów, redukcja sumy bilansowej z tytułu QT ma wynieść ok. 80 mld GBP w pierwszym roku. Równocześnie rozpocząć się ma sprzedaż papierów korporacyjnych znajdujących się w posiadaniu BoE. Dalsze losy polityki pieniężnej w Wlk.Brytanii zależeć będą od napływających danych. Biorąc pod uwagę, że podwyżki stóp procentowych nie są zbyt skutecznym lekarstwem na rosnące ceny energii (te według BoE zmniejszą realne dochody konsumentów o ok. 5% do końca 2023), spodziewamy się, że zacieśnianie polityki pieniężnej przez BoE będzie bardziej ostrożne. Po decyzji brytyjska krzywa dochodowości odwróciła się. Decyzji BoE z związku z trwającym wyścigiem o fotel premiera towarzyszy trwająca debata polityczna w Wlk.Brytanii m.in. o tym, jaki powinien być mandat banku centralnego. L.Truss, prowadząca w sondażach, zaproponowała jako mandat banku centralnego wzrost podaży pieniądza albo nominalny wzrost PKB, nie podając jednocześnie szczegółów.

 

 

GER: Spadek zamówień w przemyśle w czerwcu pogłębił się do 9,0% r/r (wobec spadku o 3,2% r/r w maju), wpisując się w serię słabych wyników niemieckiego przemysłu. Szczególnie niekorzystnie wypadły zamówienia na dobra inwestycyjne – odzwierciedlając szereg szoków podażowych (problemy z zaopatrzeniem w komponenty czy ostatni szok energetyczny). W strukturze geograficznej spadek zamówień dotyczył zarówno zamówień krajowych, jak i zamówień eksportowych.

Reklama

 

USA: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych lekko wzrosła (260 tys. vs 254 tys. w poprzednim tygodniu), zgodnie z oczekiwaniami. Dane wskazują na stopniowe schładzanie się rynku pracy w USA.

 

USA: Deficyt handlowy w czerwcu zmniejszył się do 79,6 mld USD (wobec 84,9 mld USD poprzednio).

 

Reklama

POL: L.Kotecki oraz P.Litwiniuk głosowali przeciwko podwyżce stóp procentowych o 75pb na posiedzeniu RPP w maju. L.Kotecki jako jedyny opowiedział się za podwyżką o 100pb w maju. Wyniki głosowań Rady z ostatnich miesięcy sugerują, że powołani przez Senat nowi członkowie RPP stają się przeciwległymi biegunami w obecnej Radzie: Kotecki to skrajny jastrząb, a Litwiniuk to skrajny gołąb.

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata - najważniejsze wiadomości  - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata - najważniejsze wiadomości  - 2

 

USA: L.Mester (Fed) powiedziała, że stopa procentowa w USA musi zostać podniesiona do poziomu lekko powyżej 4%, aby schłodzić popyt i obniżyć inflację do celu (2%).

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne