Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

mt metale

Zarówno Rosja, jak i Ukraina, liczą się na świecie pod kątem wydobycia rudy żelaza, zaś dodatkowo Rosja to kluczowy producent stali (stopu powstającego na bazie rudy żelaza) oraz aluminium. Ale o ile ruchy cen tych surowców były dynamiczne, to najwięcej uwagi przyciągnęła sytuacja na rynku niklu, który doświadczył tak znaczących ruchów cenowych, że konieczne było wstrzymanie jego notowań na London Metal Exchange.

 

Niemniej, po początkowym szoku podażowym, sytuacja na rynkach metali przemysłowych uspokoiła się. O ile kolejne miesiące mogą przynosić pewne wyzwania związanych z dostępnością przedmiotów i wyborów metalowych w niektórych branżach, to w perspektywie całego roku metali przemysłowych nie zabraknie.

 

Reklama

 

Istotne informacje fundamentalne:

Rosja jest trzecim największym producentem niklu na świecie. O ile jednak jeszcze kilka lat temu jego udział w globalnej produkcji przekraczał 10%, to w 2021 r. kraj ten odpowiadał już jedynie za wydobycie około 6-7% niklu na świecie. Przyczyną spadku udziału była dynamicznie rosnąca w ostatnich latach produkcja niklu w Indonezji oraz w mniejszym stopniu również na Filipinach. Niemniej, Rosja – głównie spółka Norilsk Nickel – produkuje aż 17% niklu wysokiej jakości w skali globalnej.[1]

W 2020 r. Rosja znajdowała się na drugim miejscu na świecie pod względem produkcji aluminium, zaś w 2021 r. prawdopodobnie została nieznacznie wyprzedzona przez Indie. Kraj ten wydobywa około 3,7 mln ton aluminium rocznie, co stanowi około 5% globalnej podaży[2] . Jednocześnie, jest to ponad dziesięcio- 11 krotnie mniej niż wynosi produkcja aluminium w Chinach, będących liderem zestawienia i odpowiadających za ponad połowę globalnej produkcji.

Rosja jest piątym na świecie producentem stali, w 2021 roku odpowiadającym za produkcję około 76 mln ton stali. Z kolei Ukraina w tym zestawieniu znajduje się na 14. miejscuz produkcją rzędu 21,4 mln ton.[3]

Głównym odbiorcą rosyjskiego niklu, miedzi, aluminium i węgla koksującego są Chiny, natomiast stal z Rosji jest eksportowana głównie do Meksyku, Belgii, Tajwanu, Turcji i Kazachstanu (łącznie około 70% eksportu).[4]

Reklama

 

 

Co się wydarzyło:

Atak Rosji na Ukrainę wywołał obawy o wstrzymanie eksportu metali przemysłowych z Rosji. Na fali paniki notowania niklu w ciągu zaledwie trzech dni podrożały… czterokrotnie, docierając chwilowo nawet do okolic 100 tys. USD za tonę. Niemniej, w chaotycznym handlu na LME, niektóre transakcje zostały anulowane, a sam handel został wstrzymany na tydzień.

Oprócz niklu, na początku marca dynamiczne zwyżki – aczkolwiek znacznie mniej wyraziste niż te na rynku niklu – notowały pozostałe metale przemysłowe, w tym aluminium, miedź, cyna, cynk i ołów. Niemniej, większość zwyżek została zniwelowana do połowy marca.

Przełom lutego i marca był okresem drożejącej stali ze względu na obawy związane z jej podażą. 15 marca 2022 r. Unia Europejska wprowadziła zakaz importu stali oraz żelaza z Rosji.

Reklama

Sankcje związane z rynkiem metali przemysłowych, wprowadziła Australia, która 20 marca wstrzymała eksport do Rosji tlenku glinu (wykorzystywanego w produkcji aluminium).

Zaburzenia w podaży niektórych metali przemysłowych miały związek nie z samymi ograniczeniami w eksporcie, lecz z wstrzymywaniem zamówień na rosyjskie surowce przez niektórych międzynarodowych traderów, w obawie przed sankcjami.

 

Zobacz raport

 

  1. Statista, U.S. Geological Survey

  2. U.S. Geological Survey

  3. Worldsteel

  4. Reuters

Czytaj więcej