Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MS

Pomimo że Windows 11 zawitał na rynku oprogramowania już parę lat temu, wiele firm w dalszym ciągu prosperuje, wykorzystując na co dzień starszy system Windows 10. Być może należysz do przedstawicieli takich biznesów i wybrzmiewa Ci w głowie pytanie “Windows 11, czy warto?”. Od razu musimy przyznać, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, gdyż potrzebny jest tu komputer spełniający wymagania sprzętowe. Jeżeli jednak dysponujesz na urządzeniach firmowych odpowiednią ilością pamięci operacyjnej oraz spełniasz kilka innych warunków (o których wspomnimy), przesiadka na najnowszy system Windows może być całkiem korzystna. Co należy mieć na uwadze, zanim sięgniemy po klucz Windows 11?

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Windows 11: czy warto inwestować w nowe funkcje?

Jeżeli należysz do grona osób, które śledziły start Windows 11, na pewno zdajesz sobie sprawę, że wiele mu brakowało do perfekcji. Użytkownicy początkowo narzekali na powolne działanie systemu, a lista błędów była bardzo długa. Dobra wiadomość jest taka, że liczne aktualizacje naprawiające oprogramowanie Microsoftu sprawiły, że obecnie zainstalowanie Windows 11 nie jest równoznaczne ze swoistym sabotażem firmowej produktywności. Wręcz przeciwnie: Windows 11 ze swoimi nowymi rozwiązaniami może wręcz ją zwiększyć. Oto kilka najważniejszych argumentów za pozytywną odpowiedzią na pytanie “czy warto przejść na Windows 11”:

  • Większa wydajność pracy: najnowszy system operacyjny Windows 11 to między innymi nowe funkcje związane ze zwiększeniem produktywności użytkowników firmowego komputera. Aktualizacja do Windows 11 to lepiej działający eksplorator plików, pozwalający znacznie szybciej wyszukać interesujące nas dane czy aplikacje, a także funkcje łatwej personalizacji pulpitu oraz paska zadań i zawartości menu Start pod indywidualne potrzeby użytkownika. To również sprawniejsza wersja Menadżera zadań. Te funkcje (a także ułatwione przyciąganie okien) pozwalają szybko dopasować użytkownikom Windowsa 11 zarządzanie aplikacjami na komputerze do typu wykonywanych zadań.
  • Integracja aplikacji Androida: podejrzewamy, że to rozwiązanie skłoni sporą liczbę osób do przejścia na najnowszą wersję systemu operacyjnego Microsoft Windows. Najważniejsze zmiany w tej kwestii to opcja korzystania z aplikacji Android (dzięki integracji Microsoft Store z Amazon Appstore) bezpośrednio na pasku zadań, wraz z wszystkimi ich funkcjami dostępnymi na urządzeniach mobilnych. W przypadku firm używających Androidowych apek do codziennego funkcjonowania jest to zmiana na miarę małej rewolucji.
  • Wsparcie Sztucznej inteligencji: Microsoft wprowadził funkcje AI między innymi do nowego oprogramowania biurowego, czyli Microsoft 365. Ta funkcja o nazwie Copilot, wspierająca pracę w Wordzie i Excelu, dostępna jest tylko i wyłącznie dla użytkowników nowego systemu operacyjnego Windows.
  • Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie: zagrożenia pochodzące z sieci to w przypadku firm nie przelewki. Dlatego też specjaliści z Microsoft przygotowali nowe poziomy zabezpieczeń, znacznie przewyższające te znane z Windows 10. Wśród nich znajduje się między innymi moduł zabezpieczający komputer podczas restartu (urządzenie jest wtedy bardzo narażone na ataki, co wykorzystują z powodzeniem hakerzy), czy też rozwiązania chroniące biznesy przed szczególnie groźną formą ataku — phishingiem.
  • Aktualizacje: Widoczny na pierwszy rzut oka szereg nowych funkcji, nowe zabezpieczenia czy nowy interfejs to solidne argumenty dla wszystkich użytkowników za przejściem na Windows 11. Ostatecznym faktem przemawiającym na korzyść Win 11 może być jednak przyziemna kwestia aktualizacji: Microsoft nie zamierza wypuszczać już żadnej aktualizacji rozwojowej dla Windowsa 10, co oznacza, że najnowsze wersje Microsoft Teams czy Windows Media Player dostępne są tylko i wyłącznie z poziomu Windows 11.

Jakie wymagania sprzętowe ma nowy system operacyjny?

Reklama

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Wspomniane powyżej usprawnienia to najważniejsze zmiany w Windows 11. Załóżmy więc, że przekonałeś się i masz zamiar zainstalować nowy system. Dobra wiadomość jest taka, że możesz zrobić to zupełnie za darmo, aktualizując swoje systemy Windows 10 do Windows 11. Na początku wspomnieliśmy, że taki update systemu nie jest dla każdego, ze względu na wymagania systemowe. Nie są one jednak aż tak wysokie — przekonaj się zresztą sam:

 

  • 64-bitowy Procesor (przynajmniej dwa rdzenie) o prędkości minimum 1 GHz,
  • 4 GB pamięci RAM,
  • przynajmniej 64 GB wolnego miejsca na dysku (prawdopodobnie będzie jednak potrzebne trochę więcej),
  • TPM (Trusted Platform Module) wersja 2.0,
  • zgodna z biblioteką DirectX 12 karta graficzna (ewentualnie nowsza wyposażona w sterownik WDDM 2.0.

 

Skorzystaj z nowego oprogramowania

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3

Jeżeli każde urządzenie firmowe spełnia te minimalne wymagania, możesz przygotować się do przesiadki na nową wersję systemu Windows. Jeśli chcesz mieć pewność, że takie zmiany przejdą bez żadnych problemów, wyposaż się w klucze Windows 11 na stronie zaufanych sklepów z oprogramowaniem takich jak Soft360. W ten sposób zapewnisz sobie bezpieczną przesiadkę na najnowszy system, bez obawy o wydrenowanie Twojego firmowego budżetu.

Czytaj więcej