Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

morawieccy sprzedali mieszkania w polsce

Krajowa gospodarka zakończyła 2021 z dużym impetem – w 4q21 PKB wzrósł o 7,3% r/r, a solidne wyniki konsumpcji prywatnej (7,9% r/r) pokazały, że pomimo podwyższonej inflacji popyt ze strony gospodarstw domowych nie słabnie.

 

Czytaj również: Ceny mieszkań mogą wzrosnąć w zawrotnym tempie! Wojna w Ukrainie rozgrzeje polski rynek nieruchomości?

 

Miesięczne wskaźniki aktywności gospodarczej wskazują, że w 1q22 wzrost gospodarczy mógł jeszcze przyspieszyć, m.in. za sprawą kontynuacji silnego ożywienia w przetwórstwie przemysłowym, wzrostu aktywności w budownictwie i przy utrzymaniu silnego popytu konsumpcyjnego. Silnemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszy dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy – stopa bezrobocia i zatrudnienie powróciły do poziomu sprzed pandemii, płace rosną w tempie około 10% r/r. Rysą na pozytywnym obrazie gospodarki na przełomie roku pozostawała inflacja, która w styczniu 2022, przed wejściem w życie kompletu rozwiązań Tarcz Antyinflacyjnych, wzrosła do 9,2% r/r i była najwyższa od 22 lat.

Reklama

 

Wybuch wojny w Ukrainie znacząco zwiększa niepewność co do przyszłych trendów gospodarczych. Główny kanał oddziaływania konfliktu na gospodarkę będzie się materializował przez rynki finansowe i obserwowany już silny wzrost cen surowców oraz gwałtowny wzrost zmienności na rynku walutowym i giełdowym. Wzrost cen surowców i presja osłabiająca krajową walutę będzie podbijać inflację CPI, która pomimo prawdopodobnego przedłużenia Tarcz Antyinflacyjnych poza lipiec, przez większość roku może być zbliżona lub nawet przejściowo przekraczać odnotowany w styczniu szczyt. Zmienność na rynku finansowym prawdopodobnie będzie potęgować niepewność wśród konsumentów i podmiotów gospodarczych związaną z wybuchem wojny. To prawdopodobnie obniży skłonność do konsumpcji (zwłaszcza w obszarze dóbr i usług ponad podstawowych) i inwestycji (także na rynku mieszkaniowym). Łączny negatywny wpływ konfliktu na PKB powinna redukować zwiększona aktywność sektora publicznego (wydatki na działania humanitarne, bezpieczeństwo). Szacujemy, że głównie dzięki bardzo wysokiej aktywności gospodarki na przełomie 2021/22 wzrost PKB w 2022 wyniesie około 4%.

 

Wybuch konfliktu nie odwróci trendu normalizacji polityki pieniężnej na świecie. Podtrzymujemy, że Fed podniesie stopy procentowe w tym roku pięciokrotnie w łącznej skali 125 pb. EBC skończy pandemiczne QE w marcu 2022, a przed końcem roku wygasi aktywne zakupy w ramach APP. Banki centralne w naszym regionie (Czechy, Węgry) agresywnie zacieśniają politykę pieniężną.

 

Zobacz również: Potężne zmiany na rynku nieruchomości! Ceny mieszkań, liczba kredytów hipotecznych oraz oferty sprzedaży zaskakują, marzec 2022

Reklama

 

Cykl podwyżek kontynuuje także krajowa RPP. Stopa referencyjna wzrosła już o 240 pb, do 3,50%, a docelowy zakres podwyżek to naszym zdaniem 4,00-4,25%. Duża niepewność i obawy o skalę spowolnienia gospodarczego mogą skłonić RPP do spowolnienia/ograniczenia cyklu podwyżek. Z drugiej strony, w przypadku nasilonej presji na złotego, RPP mogłaby reagować zwiększeniem skali podwyżek stóp.

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Nieruchomości Mieszkaniowe/Analizy Nieruchomości”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz cały raport

 

Reklama

 

Czytaj więcej