Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

moc elektryczna

Model finansowania projektu EJ1

Projekt budowy elektrowni jądrowej, znany jako EJ1, ma zostać zrealizowany w oparciu o model finansowania, w którym Skarb Państwa pełni rolę głównego inwestora i gwaranta. Zgodnie z planami, inwestycja ma być sfinansowana w 30% z kapitału własnego i w 70% z kapitału obcego. Kluczowym założeniem jest wniesienie wkładu własnego przed zaciągnięciem finansowania zewnętrznego, zgodnie z zasadą „equity first”.

 

Dokapitalizowanie i finansowanie zewnętrzne

W ramach realizacji projektu, Skarb Państwa planuje dokapitalizowanie spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) kwotą 60,2 miliarda złotych w latach 2025-2030. Pozostałe środki mają pochodzić z instytucji finansowych, w tym zagranicznych agencji kredytów eksportowych. Przewiduje się, że znaczna część finansowania zewnętrznego będzie pochodziła od amerykańskiej agencji Export-Import Bank of the United States.

Warto zaznaczyć, że dokapitalizowanie PEJ zostanie zrealizowane ze środków budżetu państwa lub skarbowych papierów wartościowych.

W przypadku wniesienia wkładu w postaci papierów wartościowych, odpowiednio pomniejszony zostanie limit wydatków budżetowych.

Reklama

 

Wydatki budżetowe i przewidywane limity

Specustawa jądrowa określa limity wydatków budżetowych na wkład pieniężny w latach 2025-2030.

W 2025 roku planowane wydatki wyniosą 4,6 miliarda złotych, w 2026 roku – 11 miliardów złotych, a w kolejnych latach – odpowiednio 14 miliardów złotych w 2027 roku, 13 miliardów złotych w 2028 roku, 11 miliardów złotych w 2029 roku oraz 6,6 miliarda złotych w 2030 roku.

 

Zgoda Komisji Europejskiej i możliwość kar

W kontekście pomocy publicznej dla inwestycji w zakresie EJ1, Polska jest w trakcie postępowania pre-notyfikacyjnego z Komisją Europejską. Zgodnie z planami, PEJ ma być również objęta kontraktem różnicowym (CfD) w fazie eksploatacji.

Decyzja Komisji Europejskiej, która spodziewana jest w 2025 roku, będzie kluczowa dla dalszego udzielania wsparcia publicznego.

Reklama

 

Harmonogram budowy i partnerzy projektu

Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) zakłada budowę od 6 do 9 gigawatów mocy zainstalowanej w energetyce jądrowej, przy wykorzystaniu dużych reaktorów PWR.

Planowane jest, że pierwszy blok elektrowni zostanie oddany do użytku w 2033 roku, a drugi – w 2043 roku. Budowa pierwszej elektrowni jądrowej, wykorzystującej technologię AP1000, ma rozpocząć się w Lubiatowie-Kopalino na Pomorzu.

Elektrownia ma osiągnąć moc elektryczną do 3750 MWe, a pierwszy reaktor ma zacząć działać w 2035 roku.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z moc elektryczna