Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

mieszkanie na wynajem na weekend

Wzrost popularności najmu krótkoterminowego jest dla wielu europejskich miast zmorą. Jako tańsza forma noclegu zyskuje na popularności, bezpośrednio wpływając na podaż mieszkań. Unia Europejska może wdrożyć rozwiązania uderzające w wynajmujących.

 

  • Władze europejskich miast żądają większego dostępu do informacji o sytuacji mieszkaniowej w poszczególnych dzielnicach. 
  • Parlament Europejski będzie głosował za obowiązkiem raportowania szczegółowych danych dotyczących najmu. 
  • Turystyczne platformy internetowe w wielu lokalizacjach sprawiły, że koszty życia z perspektywy mieszkańców są zbyt wysokie. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Najem krótkoterminowy coraz popularniejszy 

Platformy Airbnb czy Booking z każdym rokiem zyskują na popularności. Według danych UE1 najem krótkoterminowy stanowi ok. 25% obiektów zakwaterowania turystycznego całej Unii Europejskiej. Z roku na rok wartości te rosną, a dla wielu osób są szansą na prowadzenie dodatkowej działalności zarobkowej. Wynajmujący zarobił w 2022 r. średnio ok. 4 tys. euro, co stanowi równowartość ponad dwumiesięcznego dodatkowego wynagrodzenia dla średniego gospodarstwa domowego.

 

Reklama

 

Lokale umiejscowione w centrach miast takich, jak choćby niemiecki Berlin stają się niedostępne dla “zwykłych” mieszkańców, z uwagi na drastyczny wzrost cen oraz wyłączenie części nieruchomości z systemu najmu długoterminowego. Skargi składane przez włodarzy miast mają znaleźć swój finał w Parlamencie Europejskim. 

 

Zobacz również: Ceny mieszkań w stolicy biją kolejne rekordy! Ważna bariera może zostać już wkrótce przekroczona

 

Z tego powodu za dwa tygodnie odbędzie się głosowanie w Brukseli. Będzie ono dotyczyć nowych unijnych przepisów obejmujących najem krótkoterminowy. Te mają wprowadzić numery ewidencyjne poszczególnych lokali, które będą obligatoryjnie zamieszczane w ogłoszeniu. Platformy mają gromadzić dane, a te będą następnie przekazywane władzom administracyjnym. Będzie to punkt wyjścia do naliczania podatków i innych opłat administracyjnych. Wprowadzane mają być także dodatkowe regulacje, jeśli dana dzielnica okaże się nastawiona wyłączne na turystykę. 

Reklama

 

Najem krótkoterminowy w Polsce - czy mamy się obawiać? 

W Polsce również wzrasta udział rynkowy lokali przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy. Nie jest to jednak problem pokroju naszych zachodnich sąsiadów. Bartosz Turek, analityk HREIT przytacza dane AirDna, z których wynika, że w Polsce takich ofert w skali całego kraju jest ponad 70 tys. (miasta i wsie, domy i mieszkania łącznie).  

 

Zobacz również: Bezpieczny Kredyt 2% zagrożony? Zainteresowanie jest rekordowe, a zasoby finansowe maleją

 

“Dla porównania w posiadającej niemal 10 razy mniej mieszkańców Chorwacji nieruchomości wynajmowanych na krótki termin jest prawie 150 tysięcy, w Grecji prawie 170 tysięcy, w Hiszpanii prawie 500 tysięcy, a we Włoszech 620 tysięcy. Także uczciwszy proporcje musimy mieć świadomość, że działania PE nie dotyczą nas w tym przypadku aż w takim stopniu jak wielu innych krajów starego kontynentu. Inna rzecz, że rynek ten nie jest na tyle dobrze zbadany, aby poszczególne państwa mogły swobodnie kreować politykę wobec najmu krótkoterminowego. Odgórne nakazy dotyczące zbierania i udostępniania danych są potrzebne, aby trudniej było unikać opodatkowania, badać wpływ najmu krótkoterminowego na rynek nieruchomości oraz wykreować sensowną politykę wobec przedsiębiorców wynajmujących mieszkania i domy na doby” - komentuje dla FXMAG Bartosz Turek, analityk HREIT.  

Reklama

 

Najem krótkoterminowy Polska - dane za 2020 r.

Źródło: opracowanie HRE Investments na podstawie danych Airdna, GUS i NBP 

  

Na zachodzie to właśnie ta forma najmu obwiniana jest za drastyczny wzrost kosztów życia. W Wenecji pobierane są dodatkowe opłaty za wejście do centrum. Inne turystyczne miejsca zmagają się z masowym odpływem mieszkańców, którzy jeszcze kilka lat temu stanowili ludność zamieszkującą na stałe dane miasto.

Reklama

Najem krótkoterminowy często obwiniany jest bowiem na Zachodzie o wyższe ceny mieszkań, ale też podwyżki czynszów, nocne awantury czy wyludnianie się rejonów miast, które lubią turyści" - dodaje Turek.

 

Rozwiązanie to jest szeroko krytykowane w szczególności przez osoby dla których jest to dodatkowe źródło dochodu. Pojawiają się również wątpliwości dotyczące zasadności gromadzenia wrażliwych danych, a następnie przekazywanie ich władzom.

 

Zobacz również: Ceny mieszkań i domów na tym wielkim europejskim rynku wciąż spadają - tłumaczymy dlaczego

 

Reklama


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z mieszkanie na wynajem na weekend