Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

mieszkania na sprzedaż sosnowiec

Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2021 r

 

Analiza sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce w II kwartale 2021 r.[1] prowadzi do następujących spostrzeżeń:

  • W II kwartale 2021 r. utrzymywała się wysoka aktywność na rynku mieszkaniowym. Liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań na największych rynkach pierwotnych nieznacznie wzrosła w stosunku do I kwartału br., a roczna sprzedaż niemal wróciła do poziomów notowanych w latach 2017-2019. W II kw. 2021 r. kolejny raz oddano do użytkowania w Polsce rekordową liczbę mieszkań, co było efektem aktywności deweloperów z ubiegłych lat. Koszty budowy mieszkań ponownie wzrosły (materiały, a zwłaszcza robocizna). Ceny ziemi kontynuowały wzrost, co było związane z wysokim popytem deweloperów rozpoczynających kolejne inwestycje. Obserwowano wzrost r/r średnich cen transakcyjnych mkw. mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Polski rynek  nieruchomości w 2021 roku - spostrzeżenia NBP - 1Polski rynek  nieruchomości w 2021 roku - spostrzeżenia NBP - 1

  • W II kwartale br. notowano wzrosty cen mieszkań kw./kw. w większości analizowanych miast (por. tabela 1), wzrosły też dynamiki cen. Ceny transakcyjne na rynku pierwotnym (RPT) wzrosły z uwagi na większą skalę sprzedaży lepiej zlokalizowanych i droższych mieszkań, zwłaszcza w Krakowie, Gdańsku i Gdyni. Rosnące ceny mieszkań na rynkach pierwotnych (głównie w stanie deweloperskim, tj. do wykończenia we własnym zakresie oraz kupowane z opóźnioną realizacją), przy wysokim popycie powodują też wysokie zainteresowanie nabywców tańszym rynkiem wtórnym, gdzie mieszkanie jest zazwyczaj gotowe do wprowadzenia. Na rynku wtórnym także obserwowano wzrost cen ofertowych (RWO) i transakcyjnych (RWT) we wszystkich grupach miast. Ceny korygowane indeksem hedonicznym rosły we wszystkich grupach miast, co oznacza, że podobne mieszkania sprzedawane były drożej niż miało to miejsce kwartał wcześniej.

Ceny mieszkań transakcyjne, hedoniczne, ofertowe na rynku pierwotnym (RP) i wtórnym (RW)

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

 grafika numer 2 grafika numer 2

 grafika numer 3 grafika numer 3

 grafika numer 4 grafika numer 4

 grafika numer 5 grafika numer 5

Reklama

 

 

 ***Materiał pochodzi z raportu NBP: "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2021 r."którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk.

Pobierz

 

Reklama

 

  1. Analiza przeprowadzona w niniejszej edycji Informacji opiera się na danych dostępnych na koniec II kw. 2021 r. Dane zgromadzone w bazie NBP podczas notowania obejmują oferty aktualne w dniu 1 czerwca 2021 r. oraz transakcje zawarte w okresie marzec - maj 2021 r. Z powodu opóźnień w dostępie do niektórych danych, część wykresów zawiera informację do I kw. 2021 r. włącznie. Szeregi danych ze średnimi poziomami cen mkw. mieszkań, czynszów komercyjnych i cen transakcyjnych mkw. powierzchni handlowej odzwierciedlają zasób informacji dostępny w momencie zamknięcia materiału. Dane historyczne są rewidowane. W notowaniu cen (baza BaRN) dotyczącym II kw. 2021 r. zebrano ok. 114,8 tys. rekordów, w tym ok. 34,4% dotyczących transakcji oraz 65,6% dotyczących ofert. Łącznie w bazie zebrano ok 4,2 mln rekordów, z 24,7% udziałem transakcji oraz 75,3% ofert.

Czytaj więcej