Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

metodyka pmi

W czerwcu ożywienie gospodarcze w strefie euro przyspiesza…

Według wstępnych wyliczeń indeks PMI dla usług w strefie euro wzrósł w czerwcu do 58,0 pkt z 55,2 pkt w maju przewyższając konsensus prognoz. Jest to najwyższy poziom wskaźnika od wybuchu pandemii Covid-19 w tej gospodarce. Dane te potwierdzają przyspieszenie ożywiania w sektorze, który poniósł największe straty z powodu pandemii. W szczególności mocny wzrost odnotowano w Niemczech. Indeks dla usług w tym kraju wzrósł do 58,1 pkt z 52,8 pkt w maju. Indeks PMI dla przemysłu także okazał się pozytywną niespodzianką. Wyniósł on w czerwcu 63,1 pkt, podobnie jak przed miesiącem, przy czym oczekiwania wskazywały na spadek o 1,0 pkt. Sektor przemysłowy kontynuuje bardzo szybką ekspansję. Struktura wskaźników dla obu sektorów potwierdza rosnący popyt, a także wzrost zatrudnienia.

Ponadto widoczny jest silny wzrost cen oferowanych usług i dóbr,

co jest rezultatem silnego popytu w warunkach niedopasowania do niego podaży materiałów i półproduktów. Informacje te wskazują, że ożywienie w strefie euro przyspiesza dynamicznie w 2Q, co pozwoli jej wyjść z okresu tzw. technicznej recesji. Oczekiwania dla aktywności w gospodarce wyrażone w ankiecie PMI są najwyższe w historii, a silny popyt i dalsze znoszenie obostrzeń będzie sprzyjało rozpędzeniu wzrostu gospodarczego. W takich warunkach i. wobec prawdopodobnego utrzymywania się zatorów w łańcuchach dostaw presja kosztowa nasili się w najbliższych miesiącach, choć nie płynie to na ocenę Rady Prezesów EBC, że czynnik ten nie będzie miał konsekwencji dla inflacji w średnim okresie.

Makro - zagranica  - 1Makro - zagranica  - 1

…w tym w Niemczech.

 

Reklama

Indeks Instytutu Ifo najszerzej obrazujący nastroje w gospodarce niemieckiej wzrósł w czerwcu do 101,8 pkt z 99,2 pkt w maju, na co złożyła się poprawa subkomponentu oceny bieżącej koniunktury, jak i oczekiwań. Ożywienie w gospodarce niemieckiej nabiera rozpędu, co było już widoczne w opublikowanych wcześniej danych PMI. W 2Q br. gospodarka niemiecka wyszła z recesji, aczkolwiek przyspieszenie aktywności w sektorze wytwórczym mogłoby być szybsze, gdyby nie zatory w łańcuchach dostaw surowców i innych komponentów produkcji.

Makro - zagranica  - 2Makro - zagranica  - 2

Bazowy indeks PCE w USA w maju najwyższy od niemal 30 lat Inflacja PCE

(deflator konsumpcji prywatnej) w Stanach Zjednoczonych, preferowana przez Rezerwę Federalną miara inflacji konsumenckiej wzrosła w maju do 3,9% r/r z 3,4% r/r, tj. do najwyższego poziomu od 2008 r. Znaczący wzrost wskaźnika był spodziewany, gdyż wcześniej poznaliśmy wyliczenie innego wskaźnika dynamiki cen konsumenta – indeksu CPI, który wzrósł w maju do 5,0% r/r z 4,2% r/r w kwietniu. Wzrost cen konsumenta ma globalny charakter, gdyż w znaczącej skali przyczyniają się do tego silnie rosnące r/r cen paliw.

Ale nie tylko ten czynnik napędza wzrost cen

Bazowy wskaźnik PCE, tj. po wyłączeniu cen żywności i energii (w tym paliw) wzrósł w maju do 3,4% r/r z 3,1% r/r miesiąc wcześniej. Wysoka wartość wskaźnika bazowego wynika z rosnących cen towarów, do czego przyczyniają się rosnące koszty produkcji wynikające z zaburzeń łańcuchów produkcji, które przerzucane są w warunkach mocnego popytu na konsumentów. Wysoka jest także inflacja cen usług, wraz z ich odmrażaniem i tarciami na rynku pracy skutkującymi rosnącymi płacami (część pracowników rychło nie powraca na rynek pracy po lockdownie, a pracodawcy w tych warunkach podnoszą stawki).

Część tych czynników wydaje się przejściowe,

co jest zgodne z retoryką bankierów centralnych w Stanach Zjednoczonych. Rosną jednak ryzyka na utrwalenie się inflacji na podwyższonym poziomie. Są one tym większe, że coraz bardziej prawdopodobne jest uruchomienie kolejnego programu fiskalnego, tym razem skierowanego na projekty infrastrukturalne. Obecnie według oczekiwań członków Fed stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych wzrosną łącznie o 50 pkt baz. w 2023 r. Oczekiwania rynkowe wskazują na wzrost wynoszący 75 pkt baz. Naszym zdaniem ryzyka dla prognoz stóp procen towych w USA są skierowane w górę. Perspektywy polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych kontrastują z oczekiwaniami stabilności przez długi czas stóp procentowych w strefie euro.

Reklama

Makro - zagranica  - 3Makro - zagranica  - 3

Węgrzy rozpoczynają cykl zacieśniania polityki pieniężnej…

Narodowy Bank Węgier podniósł główną stopę procentową do 0,9% z 0,6%, a więc nieco więcej niż wskazywał konsensus rynkowy (podwyżka o 0,25 pkt proc.). Skala podwyżki oznacza, że podstawowa stopa powróciła do poziomu sprzed pandemii. Pozostałe stopy procentowe nie uległy zmianie, w szczególności depozytowa stopa overnight pozostała na poziomie -0,05%. Bank centralny na Węgrzech jako pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej rozpoczął zacieśnianie polityki pieniężnej od wybuchu epidemii. W komunikacie po posiedzeniu napisano, że „w ocenie Rady MNB uzasadnione jest uruchomienie cyklu podwyżek stóp procentowych, aby zapewnić stabilność cen, zapobiec trwałym skutkom zagrożeń dla perspektyw inflacji oraz zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne.” Obecnie oczekiwania rynkowe wskazują, na wzrost stopy bazowej do końca tego roku o 0,50-0,60 pkt proc., co najprawdopodobniej nie będzie oznaczało końca komunikowanego cyklu zacieśniania warunków monetarnych na Węgrzech.

…podobnie jak Czesi

Narodowy Bank Czeski zgodnie z oczekiwaniami podwyższył na czerwcowym posiedzeniu główną stopę procentową o 0,25 pkt proc. do 0,50%. W takiej samej skali podniesiono także stopę lombardową do 1,25%. Stopa depozytowa pozostała natomiast na dotychczasowym poziomie wynoszącym 0,05%. Jest to oczywiście początek cyklu podnoszenia stóp procentowych w Czechach. Oczekiwania rynkowe wskazują na wzrost o 0,5 pkt proc. głównej stopy procentowej do końca 2021 r., a dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej będzie kontynuowane także w 2022 i 2023 r.

Czytaj więcej

Artykuły związane z metodyka pmi