Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mario Draghi raport konkurencyjność

Europejski Bank Centralny (EBC) obniżył referencyjną stopę procentową o 25 punktów bazowych (pb) do 3,5%

Na wrześniowym posiedzeniu politycznym Europejski Bank Centralny (EBC) obniżył referencyjną stopę procentową o 25 punktów bazowych (pb) do 3,5%, po podobnej obniżce stóp w czerwcu - która była pierwszą od pięciu lat.

Bank centralny zaktualizował również swoje prognozy gospodarcze dla strefy euro, obniżając prognozę wzrostu do 0,8% w tym roku i 1,3% w przyszłym roku, nieco słabiej niż w czerwcu. Nieznacznie podniesiono również prognozy inflacji, do 2,9% w tym roku i 2,2% w 2025 r. - mniej więcej zgodnie z celem 2%.

 

EBC będzie kontynuował obniżanie stóp procentowych

Jeśli wzrost gospodarczy nie ulegnie wzmocnieniu, EBC prawdopodobnie będzie kontynuował obniżanie stóp procentowych, osłabiając euro w stosunku do dolara amerykańskiego i zwiększając konkurencyjność eksportu UE.

UE musi ponownie pobudzić swoją gospodarkę, ponieważ stoi przed wyjątkowym wyzwaniem związanym z połączeniem słabych finansów państwowych i potencjalnych wojen handlowych z dwoma największymi partnerami handlowymi, Chinami i Stanami Zjednoczonymi (w zależności od wyniku wyborów w USA).

Reklama

 

EBC stanie się jeszcze bardziej gołębi

Pomimo niedawnej przeceny stóp procentowych, nadal uważamy, że jeśli spowolnienie będzie się utrzymywać, istnieje szansa, że EBC stanie się jeszcze bardziej gołębi, niż obecnie oczekują rynki, potwierdzając nasz byczy pogląd na zdywersyfikowany portfel europejskich obligacji.

 

>> Zobacz również: Google wygrało proces z Komicją Europejską. Nie będzie kary dla giganta

 

Poniżej przedstawiam kilka dodatkowych przemyśleń od moich kolegów Davida Zahna i Williama Vaughana.

Reklama

- David Zahn, dyrektor ds. europejskich instrumentów o stałym dochodzie, Franklin Templeton Fixed Income

EBC obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych do 3,5%, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Nadal uważamy, że EBC będzie obniżał stopy procentowe, aż osiągnie neutralne nastawienie w okolicach 2%, prawdopodobnie w tempie raz na kwartał, a kolejna obniżka może nastąpić w grudniu.

Jednak nowe prognozy makroekonomiczne opublikowane przez EBC były interesujące, ponieważ prawdopodobnie nadal przeszacowują wzrost w ciągu najbliższych kilku lat i będą nadal korygowane w dół w nadchodzących cyklach prognoz. Cykl obniżek stóp procentowych EBC może przyspieszyć, jeśli wzrost gospodarczy nadal będzie rozczarowywał.

Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że cykl obniżek stóp procentowych EBC nadal będzie wspierał europejskie rynki instrumentów o stałym dochodzie. Obligacje o dłuższych terminach zapadalności powinny stać się jeszcze bardziej atrakcyjne, jeśli rynek zacznie wierzyć, że EBC pozostaje w tyle.

 

>>Czytaj też: Elektrotim oczekuje wzrostu portfela zamówień. Co z kursem akcji spółki? [wrzesień 2024] 

Reklama

 

- William Vaughan, Associate Portfolio Manager w Brandywine Global

Decyzja EBC o obniżeniu stóp procentowych i obniżeniu prognozy wzrostu o 0,1% rocznie do 2026 r., przy jednoczesnym utrzymaniu prognozy inflacji w dużej mierze bez zmian, sygnalizuje, że obecna pozycja prawdopodobnie utrzyma się przez jakiś czas.

Europejskie indeksy menedżerów ds. zakupów w przemyśle wyraźnie wchodzą w trend spadkowy. Podczas gdy sektor usług utrzymywał ogólne wskaźniki na stabilnym poziomie, niewiele wskazuje na to, że może to zostać utrzymane w dłuższej perspektywie.

Fragmentaryczne podejście Chin do stymulowania popytu, w połączeniu z ich wiodącą pozycją w zakresie przystępnych cenowo pojazdów elektrycznych, nie doprowadziło do oczekiwanego odbicia w europejskiej produkcji.

Niedawny raport premiera Włoch Mario Draghiego „Konkurencyjność UE” podkreśla niektóre z kluczowych wyzwań strefy euro, ale sugerowane wydatki w wysokości ponad 700 miliardów euro rocznie wydają się nierealne, biorąc pod uwagę obecny klimat polityczny. Bez znaczących zmian fiskalnych trudno wyobrazić sobie pojawienie się w najbliższym czasie znaczącego katalizatora wzrostu w Europie.

Reklama

Biorąc pod uwagę te czynniki, w nadchodzących miesiącach preferujemy europejskie instrumenty o stałym dochodzie. Perspektywy dla Stanów Zjednoczonych pozostają niepewne, zwłaszcza w obliczu zwiększonego zadłużenia fiskalnego i zbliżających się wyborów, co czyni obligacje UE i Wielkiej Brytanii bardziej atrakcyjnymi w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi.

Czytaj więcej

Artykuły związane z Mario Draghi raport konkurencyjność