Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

makro cena wołowiny

Utrzymuje się niska dynamika produkcji wołowiny

Według Eurostatu uboje bydła w UE w 1-3q21 zmalały o 0,6% r/r, z czego w 3q21 były niższe o 1% r/r. W dużej mierze na spadku unijnej produkcji odbiło się ograniczenie ubojów w Polsce. W 3q21 zmalały one o 4,7% r/r a łącznie w 1-3q21 były niższe o 1,7% r/r.

Wołowina – ceny bydła biją kolejne rekordy! Jak wygląda produkcja i handel na rynkach europejskich? - 1Wołowina – ceny bydła biją kolejne rekordy! Jak wygląda produkcja i handel na rynkach europejskich? - 1

Poprawa unijnego salda handlu mięsem wołowym

Na rynek wołowiny oddziałuje w dużej mierze sytuacja na rynkach trzecich – ograniczone dostawy przez głównych eksporterów i częściowe przekierowanie uwagi rynku azjatyckiego na wołowinę europejską. Unijny import mięsa wołowego – świeżego i mrożonego (CN 0201 i CN 0202) - w 3q21 zmalał o 15% r/r (+3% r/r w 2q21) podczas gdy eksport zwiększył się o 4% r/r (+11% r/r w 2q21).

Wołowina – ceny bydła biją kolejne rekordy! Jak wygląda produkcja i handel na rynkach europejskich? - 2Wołowina – ceny bydła biją kolejne rekordy! Jak wygląda produkcja i handel na rynkach europejskich? - 2

Reklama

Zmniejszyły się przede wszystkim dostawy z Argentyny, która ograniczała sprzedaż zagraniczną poprzez wyższe cła, tłumiąc wewnętrzną inflację, oraz z Australii, gdzie pogłowie bydła w ostatnich dwóch latach znacząco spadło. Jednocześnie silny popyt na rynkach azjatyckich zmaterializował się w postaci zwiększonego unijnego eksportu do Japonii (+258% r/r), Chin (+75% r/r) czy też na Filipiny (+27% r/r). Zmniejszonej podaży mięsa na rynku wewnętrznym towarzyszyło większe niż przed rokiem zapotrzebowanie na wołowinę w sektorze HoReCa, co stwarzało presję na wzrosty cen.

Ceny bydła biją kolejne rekordy

Według GUS przeciętna cena skupu bydła w listopadzie osiągnęła najwyższy w historii poziom 9,33 zł/kg, co oznaczało wzrost o 46% r/r. W Polsce wzrost cen wołowiny był jednym z najsilniejszych wśród krajów unijnych m.in. z uwagi na fakt największego w UE spadku produkcji w 3q21.

Według KE przeciętna ceny bydła (kat ACZ R3) w Polsce w 3q21 była wyższa o 22% r/r wobec wzrostu o 13,7% r/r w Niemczech oraz +6,4% r/r we Francji. Dodatkowym czynnikiem podbijającym ceny w kraju było osłabienie PLN wobec EUR.

Wołowina – ceny bydła biją kolejne rekordy! Jak wygląda produkcja i handel na rynkach europejskich? - 3Wołowina – ceny bydła biją kolejne rekordy! Jak wygląda produkcja i handel na rynkach europejskich? - 3

Perspektywy 2022

Wyhamowanie dynamiki wzrostów cen wołowiny na rynkach poza unijnych może sugerować schłodzenie koniunktury również w Unii. Indeks światowych cen wołowiny (FAO) w listopadzie był wyższy o 25,5% r/r wobec ponad 30-proc. dynamiki w 3 poprzednich miesiącach. Złagodzenie polityki eksportowej w Argentynie oraz odblokowanie rynku chińskiego dla wołowiny pochodzącej z Brazylii (wprowadzony zakaz importu we wrześniu z uwagi na BSE) może zmniejszyć popyt na wołowinę unijną i wyhamować spadek importu. Jednak nasilająca się presja kosztów (pasze treściwe i nawozy) będzie wciąż wpływać na utrzymanie niskiej podaży wewnętrznej i wysokich cen bydła w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy.

 

Reklama

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Analizy Sektorowe, Agro Nawigator 4/2021, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

Zobacz najnowszą analizę sektorową

Czytaj więcej

Artykuły związane z makro cena wołowiny