Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

mag 7

Wyceny spółek “Big Tech” osiągnęły rekordowe rozmiary. Grupa siedmiu największych firm z USA jest większa niż jakakolwiek giełda świata oprócz amerykańskiej. Same akcje Apple są warte więcej niż cały rynek akcji w Kanadzie. Eksperci zalecają ostrożność i ostrzegają, że 2024 rok nie będzie tak spektakularny.

 

  • Jeszcze nigdy wyceni akcji w USA nie były tak wysokie w porównaniu do reszty świata jak obecnie
  • Według ekspertów, 2024 rok może być czasem dominacji małych spółek
  • Jakie są prognozy dla rynku akcji w USA na 2024 rok?

 

 

Akcje w USA rekordowo drogie w porównaniu do reszty świata

Reklama

Amerykańska giełda akcji zaliczyła świetny 2023 rok. Indeks S&P 500 zyskał w jego trakcie ponad 24%.

To element wieloletniej hossy na rynku akcyjnym w USA. Od początku 2009 roku do końca grudnia 2023 roku, czyli w ciągu ostatnich 15 lat, wartość indeksu S&P 500 wzrosła ponad 5-krotnie, bo o 428%!

To znacznie lepszy wynik niż akcje z reszty świata. W rezultacie, giełda w USA w porównaniu do zagranicy jest bardzo “droga”. Wskaźnik C/Z (cena do zysku, P/E) dla indeksu S&P 500 jest obecnie 8 razy wyższy od tego samego wskaźnika dla akcji z reszty globu.

Tuż przed kryzysem w 2008 roku, a więc po kilkuletniej hossie, indeks S&P 500 był mniej niż 4 razy droższy od akcji międzynarodowych. Co więcej, nawet w szczytowym okresie bańki internetowej z 2001 roku nie obserwowano tak wysokich wycen, jak obecnie.

Bieżące poziomy są po prostu rekordowe. Wycena S&P 500 w stosunku do akcji reszty świata nigdy nie była wyższa niż obecnie.

Reklama

 

Wykres: Akcje amerykańskie nigdy nie były tak drogie w porównaniu do akcji z reszty świata. Linia przedstawia wskaźnik różnicę między wskaźnikiem C/Z dla S&P 500 oraz C/Z indeksu akcji globalnych MSCI World z wykluczeniem USA. Okres recesji zaznaczony szarym kolorem.  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Apollo Global Management.

 

Wielkie spółki z USA osiągnęły zatrważające rozmiary

Grono 7 największych spółek amerykańskiej giełdy, tzw. “Wspaniała Siódemka” (ang. Magnificent 7) ma kapitalizację rynkową większą niż PKB każdego kraju na świecie poza Chinami i USA. Są to: Amazon, Apple, Alphabet, Microsoft, Meta Platforms, Tesla i Nvidia.

Reklama

Ich łączna wartość rynkowa to prawie 12 bln USD. Stanowi to 28% indeksu S&P 500 oraz prawie 23% całego rynku akcji w USA.

 

Zobacz także: Kurs spółki wzrósł o 2500% w 4 tygodnie - korekta na GPW cofnęła cześć zwyżki

 

Wykres: Porównanie kapitalizacji rynkowej S&P 500, Magnificent 7 oraz indeksu Russell 2000 skupiającego 2 tys. najmniejszych spółek giełdowych z USA.

 grafika numer 2 grafika numer 2 

Reklama

Źródło: FactSet, Barron’s.

 

Niemal każda metodologia wyceny od miesięcy twierdzi, że rynek jest przewartościowany. A jednak akcje nadal osiągają nowe rekordy. Być może przewaga spółek technologicznych jest po prostu nową normą dla rynków” - stwierdzili analitycy The Kobeissi Letter.

Rzecz jasna, błyskawiczny wzrost wartości akcji “Wspaniałej Siódemki” doprowadził do obaw o ich możliwą przesadną wycenę i nadmierną koncentrację kapitału na amerykańskim rynku wśród kilku największych firm.

Grupa “Magnificent 7” jest również większa niż rynek akcji w jakimkolwiek kraju z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych. Te siedem spółek ma taką samą wielkość jak giełdy w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Japonii razem wzięte. Apple czy Microsoft w pojedynkę są tak duże, jak cały rynek akcji w Kanadzie.

Reklama

 

Wykres: Łączna kapitalizacja rynkowa “Wspaniałej Siódemki” jest większa niż kapitalizacja giełdy jakiegokolwiek kraju świata z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych.

 grafika numer 3 grafika numer 3 

Źródło: FactSet, Barron’s.

 

Reklama

Zeszły rok był szczególnie udany dla walorów z grupy “Magnificent 7”. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy, indeks śledzący notowania tych spółek łącznie zyskał około 107%!

 

Wykres: Stopa zwrotu indeksu MAG7 śledzącego w sposób łączny akcje “Wspaniałej Siódemki” od początku 2023 roku.

  grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: CNBC.

Reklama

 

Minęło zaledwie dwa tygodnie 2024 roku, a część napompowanych walorów stała się jeszcze większa. Kurs Nvidia zyskał 13,3% od początku stycznia, akcje Meta podrożały o 4,3%, Microsoft o 3,2%, Alphabet o 1,5%, a Amazon o 0,3%. Z kolei notowania Apple osunęły się o 5,3%, a Tesla o 11,3%.

Indeks S&P 500 wzrósł w ubiegłym roku o imponujące 24%, ale większość zysków była napędzana przez te siedem spółek. Nierównomierny wzrost sprawił, że wielu uważa, że rok 2024 będzie rokiem, w którym Siedmiu Wspaniałych zajmie tylne siedzenie, a mniejsze akcje przejmą inicjatywę.

“Siedmiu Wspaniałych może nie powtórzyć błyskawicznych wzlotów z 2023 roku, są oni gotowi pozostać potężnymi graczami dla inwestorów na całym świecie" - stwierdzili eksperci firmy analitycznej deVere Group.

“Dojrzewająca pozycję rynkowa grupy, zaangażowanie w innowacje, odporność na spowolnienia gospodarcze i dostosowanie do globalnych megatrendów wymieniamy jako powody ich trwałego sukcesu w nadchodzących latach” - dodali.

Reklama

Słabszych wyników wielkich amerykańskich spółek w 2024 roku w porównaniu do poprzedniego oczekują analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Ich prognoza to zwyżka indeksu S&P 500 o 7% do 5100 punktów końca grudnia.

 

Czytaj również: Giełdy akcji w rękach wąskiej elity. Drobni inwestorzy to plankton

 

Wykres: Prognoza Goldman Sachs dla S&P 500 na 2024 rok.

 grafika numer 5 grafika numer 5 

Reklama

Źródło: Goldman Sachs.

 

Co więcej, eksperci z Goldman Sachs zakładają, że to najmniejsze spółki będą radzić sobie znacznie lepiej w 2024 roku. Indeks Russell 2000 ma zyskać nawet 15% do końca grudnia, oczekują analitycy banku.

 

Wykres: Prognoza Goldman Sachs dla indeksu Russell 2000 na 2024 rok.

Reklama

  grafika numer 6 grafika numer 6

Źródło: Goldman Sachs.

 

Zobacz również: Giełdy akcji po wielkiej zmianie - “Nie pamiętam takiego rynku”. Ekspert zaleca ostrożność

Czytaj więcej