Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Luksemburg ceny

Dom czy mieszkanie w Luksemburgu to prawdziwy majątek. Obywatele tego niewielkiego państwa są na czele rankingu najzamożniejszych społeczeństw strefy euro. Dużą rolę w tym odgrywa rynek nieruchomości…

 

  • Ile kosztuje mieszkanie lub dom w Luksemburgu? 
  • Czy rynek doświadcza zjawiska bańki?
  • Dlaczego w Luksemburgu ceny nieruchomości stale rosną? 

 

 

Belgowie coraz zamożniejsi

Reklama

Narodowy Bank Belgii (BNB) opublikował raport dotyczący zamożności obywateli. Szacunki ekonomistów wskazują, że 10% najbogatszych belgijskich gospodarstw domowych posiada 55% majątku netto kraju. Pomimo że spodziewano się znacznie mniejszych nierówności, to i tak spadek z poziomu 59%, które odnotowano w 2011 r. W latach 2011-2023 “dolna” połowa gospodarstw domowych zwiększyła udział w majątku z 7% do 8,4%. Dla porównania, średnia dla krajów strefy euro wynosi ok. 5%. BNB wskazuje jako przyczynę poprawy wzrost cen nieruchomości w ostatnich latach. 

Osobna część została poświęcona na analizę zamożności poszczególnych społeczeństw w strefie euro. Na podstawie zestawienia gospodarstwa domowe z Luksemburga, Malty i Irlandii zaliczają się do najbogatszych. Tabelę zamykają z kolei obywatele Chorwacji, Litwy i Łotwy. 

 

Zobacz również: Wynajem mieszkania w Polsce. O ile wzrosną czynsze w 2024 roku?

 

Luksemburczycy bogaci dzięki nieruchomościom

Analiza Banku Belgii wykazała, że społeczeństwo Luksemburga jest najbogatsze w strefie euro. Wynika to przede wszystkim z wartości nieruchomości, które znajdują się w tym niewielkim państwie. 

“Asymetria jest coraz bardziej widoczna – właściciele korzystają z niesamowitego efektu bogactwa, podczas gdy młodzi obywatele mają trudności ze znalezieniem niedrogiego mieszkania. Co więcej, firmy dostrzegają skutki coraz droższego rynku mieszkaniowego i uważają, że przyciągnięcie talentów rozsądnym kosztem stanowi wyzwanie” - wskazują analitycy PwC. 

 

Indeks cen domów w Luksemburgu

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Chronicle.lu/Eurostat

 

W badaniu przeprowadzonym przez ekonomistów Banku Centralnego Belgii wzięto pod uwagę kwoty na rachunkach oszczędnościowych, wartość nieruchomości oraz innych aktywów finansowych, odejmując od tego wartość kredytów. To pozwoliło wskazać Luksemburczyków jako najbogatszych obywateli strefy euro, przy czym majątek netto średniego gospodarstwa domowego wynosi 739 tys. euro. Na 2. miejscu wskazano obywateli Malty (333 tys. euro), a na 3. - Irlandii (315 tys. euro). 

 

Zobacz również: Niemieckie budownictwo na skraju przepaści! Jest najgorzej od 15 lat

 

Ceny na rynku nieruchomości - Luksemburg i główne gospodarki UE

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: PwC.lu

 

W ostatnich latach byliśmy świadkami sporego wzrostu cen nieruchomości w Europie. Od 2010 r. do III kwartału 2023 r. na Starym Kontynencie nastąpił wzrost cen domów o 48% i wzrost czynszów o 22%. W analizowanym okresie w Luksemburgu zanotowano wzrost o 107%. Średnia wywoławcza cena nieruchomości mieszkalnych na sprzedaż w grudniu wyniosła 12 089 euro za metr kwadratowy. 

Tempo wzrostu jest niepokojące. W Luksemburgu ceny rosły w tempie 9,6% rocznie w latach 2015–2020, znacznie powyżej średniej w strefie euro (4,8%). Na próżno jednak szukać artykułów i opracowań wskazujących na bańkę na tamtejszym rynku. Zdaniem ekonomistów Statec wzrost gospodarczy utrzymuje się na wysokim poziomie ze względu na czynniki fundamentalne, które w dużej mierze wyjaśniają dynamikę cen.

 

Zobacz również: Epicki Flip to nie jest novum, Rafał Zaorski nie jest pionierem

Czytaj więcej

Artykuły związane z Luksemburg ceny