Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

lit w polsce

Lit jest często określany jako energia przyszłości. Podczas gdy świat odchodzi od paliw kopalnych, lit stał się niezastąpionym składnikiem baterii pojazdów elektrycznych (EV) i różnych energetycznych urządzeń przenośnych już znanych na rynku, takich jak smartfony i tablety.

 

Streszczenie:

W związku z gwałtownym wzrostem popytu na lit od połowy 2020 r. cena tego surowca umocniła się o 1322%.

Popyt może wzrosnąć do 11,2 mln ton rocznie do 2050 r., co stwarza nadzwyczajne możliwości wzrostu dla firm działających w branży litowej.

Rynek litu ma stosunkowo wysokie bariery wejścia, co może zapewniać przewagę firmom już działającym w branży.

Reklama

Spółki, które warto monitorować pod kątem potencjalnych możliwości inwestycyjnych: Albemarle Corp, Livent Corp, Sociedad Quimica y Minera de Chile SA, Lithium Americas Corp.

 

Analiza cen litu

Wraz ze wzrostem popytu na produkty litowe w ciągu ostatnich lat, cena tego towaru odzwierciedla jego rosnącą popularność. Cena węglanu litu wzrosła o 128% w ciągu jednego roku i o 1322% od najniższej ceny 39 000 CNY za tonę, odnotowanej w połowie 2020 r. Węglan litu osiągnął swój rekordowy poziom 597 500 CNY za tonę 14 listopada ub.r. i od tego czasu cofa się w związku z informacjami o tym, że chiński rząd nie przedłuży swoich dotacji dla nabywców EV w 2023 r.

 

Dlaczego warto inwestować w lit? – analiza wyników z 2022 roku oraz prognoza na najbliższe lata. Tesla planuje otwarcie własnej rafinerii litu - 1Dlaczego warto inwestować w lit? – analiza wyników z 2022 roku oraz prognoza na najbliższe lata. Tesla planuje otwarcie własnej rafinerii litu - 1

Źródło: Tradingeconomics.com 

Reklama

 

Przyszłość litu

Wbrew prawdopodobnemu spowolnieniu sprzedaży EV w Chinach wyraźnie widać, że ogólny wzrost sprzedaży w Chinach i na świecie pozostanie pozytywny. Unia Europejska ogłosiła, że dąży do sprzedaży pojazdów o zerowej emisji paliw kopalnych do 2050 r., podczas gdy Chiny chcą osiągnąć ten sam cel do 2060 r. To z kolei sprawi, że zapotrzebowanie na lit w bateriach EV może gwałtownie wzrosnąć, jednak według Benchmark Mineral Intelligence, baterie EV będą stanowiły jedynie 33% całkowitego zużycia litu. Zdaniem Benchmark do 2050 r. dwie trzecie zapotrzebowania na baterie litowe będzie pochodzić ze stacjonarnych magazynów energii.

 

W 2022 r. na świecie działało 40 kopalni litu. Do 2050 r. Benchmark prognozuje dodatkowe 234 kopalnie litu, aby pokryć zapotrzebowanie na 11,2 mln ton tego pierwiastka rocznie.

 

Dlaczego warto inwestować w lit? – analiza wyników z 2022 roku oraz prognoza na najbliższe lata. Tesla planuje otwarcie własnej rafinerii litu - 2Dlaczego warto inwestować w lit? – analiza wyników z 2022 roku oraz prognoza na najbliższe lata. Tesla planuje otwarcie własnej rafinerii litu - 2

Reklama

Źródło: Benchmark Lithium Forecast

 

Jeżeli nadal mają Państwo wątpliwości co do niezbędności litu i ograniczonej podaży, należy wziąć pod uwagę, że kilka miesięcy temu Tesla Inc. ogłosiła plany budowy własnej rafinerii litu w pobliżu Corpus Christi w Teksasie. Elon Musk stwierdził, że ceny litu są niezwykle wysokie i zachęcił przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności w zakresie rafinacji litu, aby złagodzić obecne wąskie gardło dostaw.

 

Inwestowanie w lit

Chociaż na rynku dostępne są kontrakty terminowe (futures) na lit, mają one stosunkowo niski wolumen i wysoką zmienność. Nie są one bowiem tak popularne jak inne kontrakty terminowe na towary. Inną opcją może być inwestowanie w firmy produkujące i przetwarzające lit. Inwestowanie w "akcje litowe" może pozwalać również na manewrowanie pomiędzy dobrze ugruntowanymi i zyskownymi firmami oferującymi mniejsze możliwości wzrostu a młodszymi spółkami górniczymi, które dopiero zaczynają rozwijać swoje kopalnie, co może czynić je bardziej ryzykownymi, ale z większymi możliwościami wzrostu, jeśli ich poszukiwania zakończą się sukcesem. Każda spółka ma swój własny styl zarządzania, ekspozycję na zadłużenie i wyższe stopy procentowe, opóźnienia w wydawaniu zezwoleń i inne czynniki ryzyka, które inwestorzy powinni mieć na uwadze.

Podczas gdy rynek rafinacji litu jest daleki od nasycenia i będziemy mogli zobaczyć wielu nowych graczy wkraczających w ten biznes, może mieć on również stosunkowo wysokie bariery wejścia, takie jak kapitałochłonność, długi czas na osiągnięcie rentowności (o ile poszukiwania zakończą się sukcesem), często też w grę wchodzi opór ze strony lokalnych mieszkańców przed uruchomieniem kopalni i rygorystyczne przepisy związane z ochroną środowiska. Poniżej znajduje się lista firm zajmujących się produkcją i/lub przetwarzaniem litu, które stawiają sobie za cel skorzystanie ze zwiększonego popytu na lit w najbliższej przyszłości.

Reklama

 

Albemarle Corp (MT5: Albemarle)

►   Albemarle należy do największych producentów litu na świecie i nielicznych producentów litu w USA. Ponieważ USA stara się zwiększyć produkcję litu, rywalizując z Chinami, firmy takie jak Albemarle otrzymują wsparcie z Waszyngtonu. Ostatnio Albemarle otrzymało blisko 150 mln USD dotacji z Departamentu Energii USA na nowy zakład koncentracji litu.

►   Będąc jedną z najbardziej zintegrowanych pionowo firm litowych na świecie (z wydobyciem, ekstrakcją i oczyszczaniem), Albemarle nie koncentruje się wyłącznie na licie. Ok. 25% sprzedaży netto generuje z bromu, a 15% z katalizatorów. Prowadzi to do mniejszej zmienności i zależności od cen litu.

►   Firma ma solidne wyniki: obecna marża zysku netto w wysokości 27,77% jest najwyższa wśród firm z grupy podobnych, a dochód netto ma wzrosnąć o 39,49% (CAGR) w ciągu najbliższych 3 lat. Przewiduje się, że Albemarle zakończy rok finansowy 2022 z EPS na poziomie 20,9 (ok. 5 razy wyższym niż rok wcześniej), a rok finansowy 2023 z EPS na poziomie 27,91.

►   Mimo że dywidendy wypłacane przez Albemarle są stosunkowo niewielkie (0.65% przy obecnej wycenie), to są one wiarygodne (28 lat sukcesywnego zwiększania dywidendy) i posiadają dobry wskaźnik wypłaty dywidendy (11,02%).

►   Analitycy oczekują średniej ceny docelowej na poziomie 305,52, co zapewnia 30% wzrost.

Reklama

►   Minusem może być fakt, że spółka jest stosunkowo mocno obciążona dźwignią finansową. Jej wskaźnik zadłużenia całkowitego do kapitału własnego wynosi 0,985, a zadłużenie długoterminowe wzrosło o 55,23% r/r na koniec III kw. 2022 roku. Wyższy poziom zadłużenia zmniejsza elastyczność finansową spółki i czyni ją bardziej wrażliwą na wzrost stóp procentowych.

 

Livent Corp. (MT5: Livent)

►   Livent to amerykańska firma posiadająca kopalnie w Argentynie. Ostatnio stała się ona częściowym właścicielem firmy Nemaska Lithium, która posiada i prowadzi dużą kopalnię w Kanadzie. Działa ona od blisko 80 lat (wcześniej jako część FMC Corporation).

►   Livent produkuje baterie litowe do EV i innych urządzeń, baterie bez możliwości ładowania, a nawet produkty farmaceutyczne.

►   Oprócz bycia głównym dostawcą litu dla Tesli, firma podpisała niedawno umowę z General Motors, aby stać się jej długoterminowym dostawcą litu, począwszy od 2025 r. Tymczasem plany Tesli dotyczące rozpoczęcia własnego wydobycia litu najprawdopodobniej negatywnie wpłyną na zarobki Liventa.

►   Współczynnik beta spółki na poziomie 1,67 wskazuje na podwyższoną zmienność, co będzie miało negatywny wpływ na kurs akcji w przypadku recesji.

Reklama

►   Instytucje posiadają prawie 96% akcji spółki. Zasadniczo własność instytucjonalna pozytywnie wpływa na spółkę i jej cenę akcji.

►   Wskaźnik zadłużenia całkowitego do kapitału własnego na poziomie 0.48 wskazuje na prawidłowe działanie dźwigni finansowej.

►   Analitycy prognozują, że cena akcji osiągnie poziom 29,94 USD, zapewniając 41,4% wzrost w najbliższym czasie.

►   Livent aktywnie uczestniczy w różnych inicjatywach na rzecz czystszego i zdrowszego świata, w tym w zobowiązaniu firmy do przestrzegania dziesięciu zasad programu ONZ Global Compact dotyczących praw człowieka, środowiska i przeciwdziałania korupcji.

►   Z drugiej strony, wskaźnik TTM P/E wynoszący 23,28 jest dwukrotnie wyższy niż mediana sektora i wyższy niż S&P500, co wskazuje, że akcje mogą być przewartościowane w obecnej cenie. Forward P/E na poziomie 15,85 wskazuje na poprawę w najbliższej przyszłości.

 

Sociedad Quimica y Minera de Chile SA (MT5: Quimica)

Reklama

►   Quimica to chilijska firma chemiczna założona pod koniec lat 60. ub. wieku. Jest jednym z największych producentów litu na świecie, ponieważ korzysta z największych złóż, które znajdują się w jej ojczyźnie. Oprócz litu firma produkuje również azotan potasu i jod.

►   Quimica odnotowała wzrost o 277,92% r/r w okresie 12 miesięcy przychodów zakończonych 30 września 2022 r. EPS za III kw. 2022 r. wyniósł 3,85, co oznacza wzrost o 935,22% r/r. Tymczasem kwartalne prognozy EPS na 2023 r. są poniżej 3,00.

►   Spółka odnotowała marżę zysku netto TTM na poziomie 35,52%, czyli prawie cztery razy więcej niż mediana sektora.

►   Dzięki korzystnym zmianom cen litu i zwiększonym przychodom spółce udało się zmniejszyć długoterminowe zadłużenie i jednocześnie zwiększyć kapitał własny, który obecnie wynosi 0,47.

►   Spółka wypłaca obecnie bardzo korzystne dywidendy, których stopa zwrotu wynosi 10,77%, aczkolwiek są one raczej nieprzewidywalne.

►   Od początku 2022 r. akcje Quimica zyskały do tej pory 80% w porównaniu do spadku S&P500 o 20%.

Reklama

►   Analitycy prognozują cenę docelową dla akcji na poziomie 101,67, oferując 21,2% zwrotu.

►   Ponieważ spółka ma siedzibę w Chile, wpłynie na nią spodziewane skurczenie się tamtejszej gospodarki w związku ze słabnącym impetem, zaostrzoną polityką monetarną oraz programem politycznym rządu związanym z tłumieniem inwestycji. Według wypowiedzi panelistów FocusEconomics PKB Chile ma się skurczyć o 0,7% w 2023 r.

►   Patrząc na wykres cenowy, należy spodziewać się cofnięcia akcji do niższego poziomu. Uważamy, że w najbliższej przyszłości pojawią się lepsze okazje do inwestowania w tę spółkę.

 

Lithium Americas Corp. (MT5: LithAmerica)

►   Lithium Americas z siedzibą w Kanadzie posiada swoje przedsięwzięcia w USA i Argentynie, gdzie nawiązała współpracę z Ganfeng Lithium, jedną z największych firm zajmujących się litem na świecie.

►   Firma nie jest jeszcze na etapie produkcji. Jej przedsięwzięcie w Argentynie jest bliskie rozpoczęcia działalności, a nieruchomość w USA, która jest największym znanym źródłem litu w tym kraju, ma w planach produkcję pierwszych w branży produktów litowych o neutralnej zawartości węgla. Firma spotyka się jednak z opozycją ze strony mieszkańców. Ten aspekt stawia spółkę w bardziej ryzykownej grupie inwestycyjnej z większym potencjalnym zyskiem po rozpoczęciu przez nią produkcji.

Reklama

►   Ponieważ spółka jest jeszcze we wczesnej fazie działalności, jej EPS jest ujemny i szacuje się, że stanie się nieznacznie dodatni w II kw. 2023 roku i wzrośnie do 0,37 w III kw. 2023 r. Bywało jednak, że w swojej historii spółka nie osiągała szacunków wyników.

►   Po stronie plusów spółka ma korzystny stosunek całkowitego zadłużenia do kapitału własnego na poziomie 0,32, co wskazuje, że prawdopodobnie wytrzyma okres przygotowawczy, zanim zaczną napływać zyski.

►   Lithium Americas otrzymuje zupełnie inne oceny: od "Strong Buy" przez analityków z Wall Street, po "Sell" przez Seeking Alpha Quant Rating. Średnia cena docelowa dla akcji wynosi 38,55, co daje 84-procentowy potencjał wzrostowy.

 

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA, Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Czytaj więcej