Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

likwidacja zniszczeń

Na co sie przygotować dziś? (wtorek, 17 września)

O godz. 14:30 poznamy natomiast dane o sprzedaży detalicznej w USA w sierpniu. Konsensus prognoz wskazuje na spadek o 0,2% m/m, po wzroście o 1,0% m/m miesiąc wcześniej. W lipcu dane były pod dodatnim wpływem sprzedaży aut, a sierpień może przynieść pewne odreagowanie.

O godz. 15:15 opublikowane zostaną natomiast dane o produkcji przemysłowej w USA w sierpniu.

Oczekuje się wzrostu o 0,2% m/m, po spadku o 0,6% m/m w lipcu, co potwierdzałoby stagnację w tym sektorze amerykańskiej gospodarki.

Realizacja prognoz co do sprzedaży detalicznej, jak i produkcji w przemyśle USA raczej nie rozstrzygną, czy Fed na posiedzeniu jutro wieczorem zdecyduje się rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych cięciem o 25 czy o 50 pkt baz.

 

Reklama

>> Sprawdź również:  40 tysięcy rocznie za wynajem przez Airbnb? Inwestycje w nieruchomości jednak opłacalne

 

Skutki powodzi dla sytuacji gospodarczdej Polski

W związku z trwająca powodzią w południowo-zachodniej Polsce rząd wprowadził wczoraj stan klęski żywiołowej w części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Dramat powodzi nadal trwa, a fala kulminacyjna we Wrocławiu, trzecim najbardziej ludnym mieście Polski, ma dotrzeć jutro.

Nie jest łatwo pisać o ludzkich tragediach. Z racji obowiązków musimy jednak spróbować odnieść się oddziaływania powodzi na scenariusz makroekonomiczny.

Na ten moment nie wydaje nam się, aby oddziaływanie powodzi na gospodarkę (lokalne zaburzenia konsumpcji i produkcji) w skali makro w 3Q 2024 było na tyle znaczące, że wymagały rewizji prognoz gospodarczych. Co więcej, ten negatywny wpływ, mógłby zostać w części skompensowany w kolejnych miesiącach, wraz z likwidacją zniszczeń.

Reklama

Pociągną one za sobą zwiększenie wydatków gospodarstw domowych, sektora publicznego i firm.

Nie wydaje nam się zatem, aby średniookresowe perspektywy dla gospodarki w skali całego kraju istotnie się zmieniły. Na ten moment trudno jest także mówić o oczekiwaniach dla finansów publicznych.

Rząd poinformował dotychczas o zabezpieczeniu 1 mld zł w budżecie centralnym oraz 100 mln zł w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota WFOŚiGW ma zostać przeznaczona na niskooprocentowane pożyczki na rzecz likwidacji skutków powodzi, głównie w zakresie infrastruktury.

 

>> zobacz również:  Ceny węgla szalenie rosną. Jaki jest powód? Czas robić zapasy?

 

Narodowy Bank Polski opublikował wczoraj wyliczenia miar inflacji bazowej za sierpień

Reklama

Narodowy Bank Polski opublikował wczoraj wyliczenia miar inflacji bazowej za sierpień. Spośród czterech wskaźników obniżyły się dwa. Co więcej, trzy z nich przewyższają górne ograniczenie dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, tj. 3,5% r/r.

W szczególności najczęściej śledzony wskaźnik, tj. CPI po wyłączeniu cen żywności i energii wyniósł 3,7% r/r wobec 3,8% r/r miesiąc wcześniej. Inflacja bazowa napędzana jest nadal przez szybki wzrost cen usług, który w sierpniu wyniósł 6,2% r/r.

Dynamika ta utrzymuje się bez istotnych zmian od czterech miesięcy. Wiąże się to nadal z wysoką dynamiką płac w warunkach niezłego popytu na usługi ze strony gospodarstw domowych.

Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach inflacja bazowa mierzona jako CPI bez cen żywności i energii jeszcze wzrośnie. Perspektywy dalszej uporczywości inflacji bazowej są jednym z argumentów za stabilizacją stóp procentowych NBP. Sądzimy, że przestrzeń do obniżek kosztu pieniądza pojawi się w połowie przyszłego roku.

 

>> Kurs euro EUR/PLN mocno drożeje! Fed wywoła odwrót, czy jeszcze bardziej osłabi złotego?

Reklama

 

Trwa wyczekiwanie na wynik rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia Fed

Na rynkach finansowych trwa wyczekiwanie na wynik rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia Fed.

Uczestnicy rynku pozostają podzieleni co do skali możliwego cięcia stóp procentowych w USA, przy czym obecnie większe prawdopodobieństwo przypisywane jest ruchowi o 50 pkt. baz.

Do czasu jutrzejszych rozstrzygnięć Fed nie powinniśmy być świadkami większych emocji rynkowych.

 

Kurs EUR/PLN stabilizuje się w okolicy 4,28 do czego nas przyzwyczaił w ostatnich tygodniach.

Reklama

Kurs EUR/USD zakotwiczył się zaś na poziomie 1,1120.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z likwidacja zniszczeń