Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

lego

Sztuka współczesna i kryptowaluty? Od teraz, nie ma już w tym nic zaskakującego. Artysta z Los Angeles – Andy Bauch, zaprezentował swoją nową kolekcję - „New Money”. Wernisaż odbył się w galerii Castelli Art Space. Obrazy to połączenie sztuki nowoczesnej z najnowszą technologią. Za na pierwszy rzut oka skomplikowanym układem klocków lego, kryją się zaszyfrowane klucze do portfela kryptowalutowego artysty.

 

Odpowiedź na sztukę

Choć trudno sobie wyobrazić egzotyczne połączenie sztuki i kryptowalut, to Bauch udowodnił, że jest to możliwe. Uczynił to w odpowiedzi na rewolucję, którą według niego zapoczątkowały kryptowaluty i technologia blockchain. Obrazy to różnego typu mozaiki, wykonane z kolorowych elementów lego. Przechodząc koło takiego nowoczesnego dzieła, nie domyślilibyśmy się, że za barwnymi elementami ułożonymi w nieprzypadkowy sposób, kryją się kody do portfela zawierającego kryptowaluty m.in. Bitcoin. Każdy obraz ma podpis, i tak np. poniższy obraz informuje nas o kwocie, za jaką artysta dokonał zakupu danej kryptowaluty, oraz liczbie elementów, na który w tym przypadku składa się 2304 klocków lego. Poniższy obraz ma wymiary 15cm x 15cm.

 

Cel wystawy

Artysta swoją wystawą chciał zwrócić się do tych, którzy nie do końca pojmują działanie technologii blockchain i kryptowalut. Jak sam stwierdził:

Reklama

Odnoszę się do tych, którzy nie posiadają zdolności informatycznych, pomagam im zwizualizować i zrozumieć abstrakcyjny koncept kryptowalut oraz zdemokratyzować ich potencjał i niestabilność, które się z nimi wiążą”.

Temu właśnie służą opisy znajdujące się pod obrazami. Tak jak już wspomniałam, wartość w dolarach świadczy o cenie zakupu danej kryptowaluty w danym momencie. Widoczna wartość po zsumowaniu opisów spod obrazów, nie jest oszałamiająca. Ale zważywszy na fakt, że od momentu kupna niektórych z kryptowalut ich wartość urosła do gigantycznych rozmiarów, szczęśliwiec który złamie kod może naprawdę cieszyć się nie tylko sztuką, ale zasobem portfela. Artystyczna wartość obrazu to około 1000-1500 dolarów. Nie zapominajmy jednak o wartości zaszyfrowanych kluczy. Z informacji prasowych, wynika, że jeszcze nikomu nie udało się złamać klucza.

 

Kulisy powstania

Artysta z Los Angeles interesował się kryptowalutami już w 2013 roku. Po jakimś czasie zaczął kupować poszczególne kryptowaluty jak Bitcoin, czy Litecoin. Do stworzenia obrazów użył prywatnych kluczy, by wygenerować abstrakcyjne wzory z lego. Obrazy powstały na podstawie wygenerowanych algorytmów i inwencji twórczej artysty. Inwencja dotyczy jedynie estetyki dzieł. Stworzenie takiego projektu było możliwe dzięki współpracy artysty z CEO INK Platform – Danielem Zhai. Bauch nie jest jednak pierwszym artystą, który zabrał się za taki projekt. Ciekawe jest jednak to, że Bauch ma negatywne zdanie na temat sztucznej inteligencji, wynikającej z wysokiego rozwoju technologicznego ludzkości. Jego praca pokazuje jednak na powiązanie humanizmu z technologiami. Kulisy powstawania prac Baucha można obserwować na jego Instagramie. Niesamowite jest to, jak z worków wypełnionych klockami lego powstały skomplikowane klucze, które dzięki Bauchowi zostały zwizualizowane.

Czytaj więcej

Artykuły związane z lego