Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kyiosaki i jego biznesy

Robert Kiyosaki to nie tylko autor bestsellerowej książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, ale także „ekonomiczny Nostradamus”, który co chwilę zwiastuje kolejny krach i koniec świata. Oto dlaczego warto podchodzić do Kyiosakiego z przymrużeniem oka.

 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Kyiosaki – inwestor, finansowy guru czy kanciarz?

Kiyosaki przez wielu traktowany jest jako wybitny inwestor z rynku real estate, który dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem w bestsellerowej książce „Bogaty ojciec, biedny ojciec”. Wielu ludzi sądzi, że lekcje zawarte w książce, pozwoliły mu dokonać wielkich inwestycji i traktują go jako finansowego guru. Tyle że… Kyiosaki zbił majątek nie na nieruchomościach, a właśnie na publikacji książki i popularności na niej zdobytej.

Jak donosi Forbes w 1997 r.  (jeszcze przed opublikowaniem książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec”) Kyiosaki nie posiadał żadnej dokumentacji, która potwierdzałaby jego rzekomo zgromadzone bogactwa. Ponadto autor w 2003 r. w rozmowie Smart Money Magazine stwierdził, że nie istniał żaden bogaty ojciec, a jego postać jest równie fikcyjna jak postać Harry’ego Pottera…

Motywująca historia „non-fiction” zawarta w książce, jest po prostu fikcją literacką, co poddaje w wątpliwość rady udzielane czytelnikom czy naśladowcom Kyiosakiego. Tym gorzej wypada rada Kyiosakiego „rzuć szkołę i kupuj domy na wynajem”, ponieważ Kyiosaki ani nie rzucił szkoły, ani nie kupił żadnego domu na wynajem przed opublikowaniem książki.

 

Zobacz również: Srebro po 500 USD, złoto po 5000 USD, a Bitcoin po 500 000 USD, oznajmia kontrowersyjny publicysta

 

Kyiosaki i jego biznesy

Reklama

Jak więc Kyioaski radził sobie jako przedsiębiorca? Szkopuł tkwi w tym, że nie najlepiej.  Kiyosaki w 1997 r. założył firmę o nazwie Rippers, która sprzedawała nowatorskie, nylonowe portfele dla surferów. Jednak Robert nie opatentował swojego wynalazku i jego firma zbankrutowała, ze względu na silną konkurencję…

Następna firma Kyioaskiego — Velcro Wallet Company — podjęła inny model biznesowy. Próbował nawiązać współpracę z konkurencją w celu osiągnięcia swojego celu. Jednak rezultat był podobny – Robert znów splajtował… Dopiero publikacja książki pozwoliła zbudować mu dochodowy biznes.

 

Zobacz również: Znany i mocno kontrowersyjny inwestor zapowiada krach w nieruchomościach

 

Kiyosaki już kilka razy nie trafił z kryzysem…

Przeanalizowaliśmy historię kasandrycznych przepowiedni Roberta. Kilka z nich było naprawdę mocnych i zdecydowanych – oto nadchodzi krach. Poniżej kilka przykładów z jego konta na Twitterze / X.

Przecenianie BRICS a niedocenianie amerykańskiego dolara. Kyiosaki od dłuższego czasu wieszczy, że BRICS rozsadzi znany nam globalny ład, a dolar przestanie być światową walutą rezerwową. Jednak jak na razie nic takiego się nie wydarzyło, a największym wyzwaniem dla krajów BRICS jest dogadanie się między sobą i budowa wspólnego frontu.

Reklama

 

 

Kyiosaki wierzył, że fale bankructw banków spowodują upadek Niemiec. No cóż, jak Niemcy istniały, tak istnieją…

 

 

Poza tym większość postów Kiyosakiego na X wygląda jakby pisał je w aluminiowej czapeczce… Rzekomy zakaz elektronicznych samochodów w Wyoming to wierutna bzdura, lecz nie przeszkodziło mu to w uderzeniu w administracje znienawidzonego prezydenta Bidena. Uprzedzając pytania, Robert to nie tylko dobry kolega byłego prezydenta Trumpa (napisał wraz z nim jedną książkę), ale jego fanatyczny fan…

 

Reklama

 

A na deser zamieszczamy słynny wywiad z Kiyosakim, który został zatytułowany „najbardziej niezręcznym wywiadem na świecie”. Z pewnością ułatwia ocenę, z kim mamy do czynienia.

 

 

Zobacz również: Polska gospodarka, inflacja i stopy procentowe - 30 kont na Twitterze / X które warto obserwować

 

Reklama


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Kyiosaki i jego biznesy