Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut NBP 07.08.23

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych. 

 

Na skróty:

  • kluczowym odczytem makroekonomicznym tygodnia będą dane na temat inflacji w USA, które poznamy w czwartek
  • W piątek Wielka Brytania opublikuje wstępne odczyty PKB za drugi kwartał
  • We wtorek poznamy ostateczne dane na temat lipcowej inflacji w Niemczech, a w piątek w Hiszpanii i Francji
  • Kompletny kalendarz makroekonomicznyznajdziesz na portalu FXMAG

 

Reklama

 

Inflacja konsumencka i bazowa w USA (czwartek 10 sierpnia, 14:30)

Bez wątpienia najważniejszym odczytem makroekonomicznym nadchodzącego tygodnia będą czwartkowe dane na temat inflacji w USA - wtedy też należy liczyć się z podwyższoną zmiennością par walutowych z dolarem amerykańskim.

Po czerwcowym odczycie wskaźnika CPI na poziomie zaledwie 3% w skali roku, analitycy spodziewają się, że dynamika cen konsumpcyjnych w USA w lipcu nieznacznie podskoczy, do 3,3% w ujęciu rocznym. Wynika to przede wszystkim z tego, że efekt niskiej bazy statystycznej przestał już wspierać dalsze spadki dynamiki cen.

W przypadku inflacji bazowej (z wyłączeniem cen żywności, energii i paliw) analitycy spodziewają się lipcowego odczytu na poziomie 4,8% w skali roku oraz 0,2% w ujęciu miesięcznym, czyli identycznego jak w czerwcu.

Czytaj również: Przygotuj się na eksplozję walut: czy już wymieniać waluty?

 

PKB Wielkiej Brytanii (piątek 11 sierpnia, godz. 8:00)

Reklama

Na piątkowej sesji opublikowane zostaną pierwsze szacunkowe dane na temat tempa wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii w drugim kwartale tego roku. Choć mówienie o „wzroście gospodarczym” w kontekście danych z Wielkiej Brytanii jest lekko na wyrost - analitycy oczekują bowiem odczytu PKB na poziomie 0% w ujęciu kwartalnym oraz zaledwie 0,2% wzrostu gospodarczego w skali roku. Dla porównania - pierwszy kwartał w wielkiej Brytanii zakończył się tempem PKB na poziomie 0,2% w ujęciu rocznym oraz 0,1% w porównaniu do poprzedniego kwartału.

W tym samym czasie poznamy również komplet czerwcowych danych z brytyjskiego przemysłu - odczyty przetwórstwa i produkcji przemysłowej w skali roku oraz miesiąca.

Czytaj również: Jedna z największych spółek na świecie zaskakuje wzrostem! Rekordowe zasoby finansowe

 

 

Inflacja producentów w USA (piątek 11 sierpnia, godz. 14:30)

Dzień po odczytach inflacji konsumenckiej poznamy dane na temat dynamiki cen producentów (PPI), w tym wskaźnika bazowego PPI, które są swego rodzaju wskaźnikami wyprzedzającymi dla cen konsumentów (zgodnie z prawidłowością, że najpierw ceny rosną w fabrykach, a potem w sklepach). Analitycy spodziewają się wzrostu PPI w skali roku - do 0,7% r/r z czerwcowych 0,1% r/r. W przypadku Core PPI (bazowej inflacji producentów) oczekiwany jest odczyt na poziomie 2,2% r/r, wobec 2,4% w skali roku w czerwcu.

Czytaj również: Złoto zastąpi obligacje skarbowe? Zobacz powody, dla których miałoby się tak stać!

Reklama

 

 

Ostateczne dane na temat inflacji w krajach strefy euro

We wtorek o 8:00 opublikowane zostaną ostateczne dane na temat lipcowej inflacji w Niemczech - wstępny odczyt CPI wyniósł 6,2% w skali roku oraz 6,5% r/r dla wskaźnika HICP.

W piątek o 9:00 opublikowane zostaną finalne odczyty inflacji CPI i HICP w Hiszpanii - wstępny odczyt za lipiec wyniósł 2,1% r/r dla wskaźnika HICP oraz 2,3% r/r dla CPI.

Kwadrans wcześniej (8:45) opublikowane zostaną ostateczne dane CPI i HICP dla Francji za lipiec.

Czytaj również: Dywidendy na GPW w mijającym tygodniu. Te spółki wypłaciły najwięcej 

Reklama

 

Decyzje w sprawie stóp procentowych

W poniedziałek decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Narodowy Bank Rumunii. Analitycy nie spodziewają się zmiany oprocentowania, co oznaczałoby postawienie głównej stopy procentowej na poziomie 7%. Decyzję poznamy w poniedziałek o 14:00.

 

Odczyty z polskiej gospodarki

Nadchodzący tydzień nie będzie zbyt obfity pod względem odczytów makroekonomicznych dla Polski. W zasadzie jedynym będzie wskaźnik przyszłej inflacji wg BIEC, który nie należy do najistotniejszych. Odczyt tego wskaźnika wyprzedzającego poznamy w piątek 11 sierpnia o godz. 9:00.7

 

Reklama

************** 

Kursy walut NBP 07.08.2023 r.: złoty spadł na łeb, na szyję

Czytaj więcej