Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs złotówki PLN

Uważamy, że wstępny indeks Uniwersytetu Michigan wskaże na nieznaczne pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych w marcu (79,0 pkt. wobec 79,4 pkt. w lutym) z uwagi na utrzymujący się wzrost cen paliw. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych. W piątek opublikowane zostaną dane nt. handlu zagranicznego w Chinach.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Wykres inflacji CPI w USA

Saldo chińskiego bilansu

Prognozujemy, że saldo chińskiego bilansu handlowego zmniejszyło się do 68,8 mld USD w marcu wobec 125,2 mld USD w lutym. Oczekujemy, że dynamika eksportu zmniejszyła się do -2,0% r/r w marcu wobec 2,3% okresie styczeń-luty (efekt wysokiej bazy), podczas gdy dynamika importu spadła do 1,0% wobec 3,5%.

256 USD ile to PLN? Sprawdź!

Publikacja będzie ważna w kontekście weryfikacji pozytywnych tendencji zasygnalizowanych w ubiegłym tygodniu przez marcowe indeksy PMI dla chińskiego przetwórstwa (por. MAKROmapa z 02.04.2024). Uważamy, że dane z Chin będą neutralne dla rynków finansowych.


 

Zobacz także: Prognozy dla złotego – co dalej z kursem EURPLN, USDPLN i CHFPLN
 

Na te dane będą czekali Polacy

Reklama

W piątek poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego w lutym. Oczekujemy zmniejszenia nadwyżki na rachunku obrotów bieżących do 221 mln EUR wobec 1179 mln EUR w styczniu, będącego wynikiem przede wszystkim niższych sald obrotów towarowych i transferów z UE. Prognozujemy, że dynamika eksportu wzrosła z -4,3% r/r w styczniu do 2,9% w lutym, a tempo wzrostu importu zwiększyło się z -3,5% r/r do 2,1%.
 

Czytaj również: Rynek pracy w USA - pokazano ważne dane! Co z kursem dolara (USD)?


W kierunku wzrostu dynamik obu wskaźników oddziaływały korzystne efekty kalendarzowe. Naszym zdaniem dane o bilansie płatniczym będą neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Czytaj więcej

Artykuły związane z kurs złotówki PLN