Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs złotego a wojna w Ukrainie

Czwartkowa sesja na rynku walutowym przyniosła dalszą deprecjację złotego przy wysokiej zmienności notowań. Po nocnym ataku Rosjan na elektrownię atomową w Zaporożu (na szczęście bez uszkodzenia reaktorów) w piątek kurs EUR/PLN osiągnął nowe 13-letnie maksimum powyżej 4,84 a kurs USD/PLN 20-letnie maksimum powyżej 4,39 przy spadku kursu EUR/USD w pobliże poziomu 1,10.

kurs euro dolara kurs euro dolara

Wojna na Ukrainie trwa już tydzień a szanse na jej szybkie zakończenie z dnia na dzień maleją

W wyniku nałożonych na Rosję sankcji skokowo rosną ceny surowców, szczególnie energetycznych, zwiększając już i tak silną presję inflacyjną. Przekłada się to na wysoką zmienność na rynku walutowym i rosnącą presję na waluty rynków rozwijających się, szczególnie z sąsiadującego ze strefą działań wojennych regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Zobacz także: Rynki na dziś – kurs euro do złotego (EUR/PLN) najwyższy od 13 lat. NBP ratuje „złotówkę”

Z drugiej strony werbalne i instrumentalne interwencje regionalnych banków centralnych, w tym NBP, przyczyniają się do wyhamowania skali przeceny lokalnych walut i próby stabilizacji ich notowań. Podobny skutek (jedynie tymczasowo wyhamowujący spadki na parze EUR/USD) odniosły wypowiedzi J. Powella przed Izbą Reprezentantów i Kongresem. Powiedział on m.in., że Fed będzie działał ostrożnie w kwestii oczekiwanych podwyżek stóp procentowych, co wskazuje na jego poparcie dla wzrostu stóp o 25 pb. na marcowym posiedzeniu Fed-u.

notowania kursów walutowych notowania kursów walutowych

Warto odnotować, że według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce spadła w styczniu do 2,8%, co świadczy o bardzo dobrym stanie polskiego rynku pracy. Z kolei węgierski forint tymczasowo wyhamował spadki w relacji do euro po tym jak MNB podniósł tygodniową stopę depozytową o 75 pb do 5,35% i zapowiedział możliwość interwencji na rynku walutowym w celu obrony HUF.

notowania skarbowych papierów wartościowych notowania skarbowych papierów wartościowych

Na rynku stopy procentowej czwartkowa sesja przyniosła wzrost krzywych dochodowości w ślad za globalnymi trendami

Tym razem podwyższona awersja do ryzyka okazała się słabsza niż obawy przed zdecydowanymi podwyżkami stóp procentowych w obliczu rosnących cen surowców. Ceny ropy Brent wzrosły nawet w czwartek w okolice 120 USD/b a gazu TTF w pobliże 200 EUR/MWh. Są to poziomy wyższe o blisko 90% i 1170% niż rok temu. Warto wspomnieć, że lutowy odczyt HICP w strefie euro (5,8% r/r) nie uwzględniał w pełni wzrostów cen surowców. Widać też przesuwające się w górę oczekiwania inflacyjne. W pierwszej dekadzie lutego rynek wyceniał, że inflacja w strefie euro powróci poniżej 2% (cel EBC) w 2023 r., a na początku marca te oczekiwania przesunęły się bliżej 2,5%.

kursy walut, cena złota, notowania indeksów giełdowych kursy walut, cena złota, notowania indeksów giełdowych

Sytuacja staje się mniej komfortowa dla banku centralnego. Dodatkowo w Polsce złoty pozostaje relatywnie słaby mimo interwencji NBP i zapowiedzi wymiany środków walutowych na rynku przez Ministerstwo Finansów. To napędza spekulacje dotyczące mocniejszych podwyżek stóp. W efekcie krzywa FRA znowu powróciła w okolice 5%. 

swapy inflacyjne co to swapy inflacyjne co to

Do końca tygodnia utrzymywać się będzie wysoka zmienność notowań obligacji

Publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy może wzmocnić wzrosty rentowności. Ostatnie dane z USA zaskakiwały bardziej optymistycznymi odczytami i podobnie może być tym razem. Wzmocniłyby one tym samym oczekiwania na pierwsze podwyżki stóp. Nie można jednak wykluczyć, że inwestorzy krótkoterminowo zwrócą większą uwagę na informacje napływające z Ukrainy, zwiększające popyt na aktywa bezpieczne. W najbliższych dniach rentowności polskich obligacji powinny utrzymywać się powyżej 4%.

prognozy walutowe prognozy walutowe

Czytaj więcej