Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs mercatort

Podobnie jak w przekroju całego tygodnia, także pod jego koniec na globalnych rynkach akcji przewagę zdobyli sprzedający walory. W piątek główne światowe indeksy spadały o ok. 0,5%-1,0%, a w przypadku Wall Street był to pierwszy spadkowy tydzień, po poprzednich trzech tygodniach wzrostów. Inwestorzy mogli obawiać się zarówno przyspieszającego tempa zachorowań na koronawirusa i jego nowy wariant delta, jak i gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki (nastroje konsumentów badane przez Uniwersytet w Michigan).

Skala spadków krajowych indeksów była mniejsza (do 0,3%)

względem zagranicznych, a przez większą część dnia notowaliśmy nawet niewielkie wzrosty. Wśród komponentów WIG20 negatywnie wyróżniły się akcje Mercator Medical (-6,4%) po publikacji gorszych od oczekiwań wstępnych wyników za 2Q’21. W szerszym ujęciu sytuacja na GPW pozostaje bez zmian, to znaczy WIG20 od początku czerwca znajduje się w wąskiej konsolidacji pomiędzy 2 200 a 2 300 pkt.

Globalnie najważniejszym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia

będzie czwartkowe posiedzenie EBC i późniejsza konferencja. Ubiegłe posiedzenie przebiegło bez niespodzianek, a komunikat był w bardzo dużym stopniu zbliżony do kwietniowego. Oczekiwania co do lipcowego posiedzenia również nie zakładają zmian w dotychczasowej polityce pieniężnej EBC. Dzień później, w piątek, opublikowane zostaną wstępne szacunki PMI dla przemysłu i usług w głównych gospodarkach świata. Czerwcowe finalne dane potwierdziły dalszą poprawę aktywności w obu gałęziach gospodarki. Sugeruje to, że optymizm wśród przedsiębiorców nie maleje mimo zgłaszanych zakłóceń dotyczących dostępności surowców i rosnącej presji kosztowej.

Nadchodzący tydzień to tez duża dawka danych z Polski

W poniedziałek opublikowane zostaną czerwcowe dane z rynku pracy, gdzie spodziewana jest dalsza poprawa sytuacji. Konsensus zakłada wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw o 9.7% r/r przy jednoczesnym wzroście zatrudnienia o 2.7% r/r. W kolejnych dniach GUS opublikuje dane o aktywności gospodarczej. Produkcja przemysłowa prawdopodobnie utrzyma dwucyfrowe tempo wzrostu, w okolicy 18-19% r/r. Na poprawę wskazuje również wzrost wskaźnika PMI w ubiegłym miesiącu. Roczne dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej również powinny być wyraźnie dodatnie. Konsensus zakłada wzrost o odpowiednio 8.4% r/r (ceny stałe) i 7.2% r/r. Na koniec tygodnia opublikowana zostanie stopa bezrobocia.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Czytaj więcej

Artykuły związane z kurs mercatort