Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs juan dolar

Czwartkowa sesja przyniosła niewielkie osłabienie złotego w relacji do głównych walut, przekładało się na wzrost par EUR/PLN oraz o USD/PLN o około 1 gr odpowiednio w okolice poziomów 4,72 oraz 4,73.

 

Dane o krajowej inflacji CPI, która zgodnie z wstępnym odczytem wyniosła w sierpniu 16,1% r/r, miały niewielki wpływ na notowania złotego, gdyż na decyzję RPP mocniej mogą wpłynąć dopiero dane za wrzesień. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej zdecydowanie większą uwagę na ostatniej sesji przyciągało osłabienie forinta, który tracił ponad 1% wobec euro, a od dołka sprzed tygodnia jest to już zmiana o blisko 4%. Przyczyna osłabienia forinta leży przede wszystkim w obawach o zawieszenie wypłat dla Węgier z Funduszu Spójności UE (w wysokości do 70%, co stanowi 22,5 mld EUR) w związku z niedostatecznym przeciwdziałaniom korupcji, na co organy UE zwracały już uwagę w przeszłości. Wypłata środków unijnych jest wciąż ważnym czynnikiem dla notowań walut CEE, gdzie wcześniej HUF zyskiwał w związku z oczekiwaniami na akceptację węgierskiego KPO. W przypadku Polski, wypłata środków z Funduszu Odbudowy stanowiłaby pozytywny czynnik dla złotego wspierała zejście pary EUR/PLN poniżej poziomu 4,70. W krótkim terminie nastroje na globalnych rynkach finansowych przemawiają za utrzymaniem pary EUR/PLN powyżej granicy 4,70.

 

Reklama

Dużą wagę na rynkowe oczekiwania wobec rynków wschodzących wywierają notowania chińskiego juana, gdzie kurs USD/CNY przekroczył poziom 7,00. PBoC sukcesywnie ustala fixing juana na mocniejszym poziomie niż rynkowe oczekiwania, jednak działania Banku jedynie ograniczają deprecjację waluty niż jej w pełni przeciwdziałają. Indeks dolarowy pozostał blisko szczytów z ostatnich dni, co dodatkowo ciąży walutom EM.

 

Na krajowym rynku stopy procentowej najciekawszym wydarzeniem w czwartek była aukcja zamiany. Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje hurtowe za 4,5 mld PLN, co należy uznać za dobry wynik biorąc pod uwagę niekorzystne uwarunkowania okołorynkowe. Warto wspomnieć, że popyt przekroczył 5,8 mld PLN, co w relacji do wartości sprzedaży (bid-to-cover ratio 1,28) jest jednym z lepszych wyników w 2022 r. Aukcja może być kolejnym sygnałem świadczącym o rosnącym zainteresowaniu polskimi papierami ze strony inwestorów zagranicznych i krajowych. Mimo pozytywnego wyniku, rentowności papierów kontynuowały wzrosty. Wynikało to jednak z pogorszenia się nastrojów na globalnym rynku długu. 

 

W piątek lekko negatywny wpływ na notowania obligacji może mieć krajowa publikacja sierpniowej inflacji bazowej. Oczekujemy jej wzrostu do 9,9% r/r (wobec konsensus 9,5% na początku miesiąca). Dane mogą motywowaćprzedstawicieli RPP do zaostrzenia tonu retoryki. W tym kontekście warto wspomnieć, że rynek wycenia wzrost stopy referencyjnej NBP na przełomie 2022 i 2023 r. do 7,25% (po publikacji danych nt. inflacji w USA notowania krajowych instrumentów podskoczyły o 25 pb.). Cześć z przedstawicieli Rady opowiada się za podwyżkami stóp, część rozważa pewne dostosowanie w polityce pieniężnej. Biorąc to pod uwagę, dostrzec można przestrzeń do wzrostu rentowności szczególnie w przypadku obligacji o krótszych terminach wykupu. W najbliższych dniach rynek pozostawać też będzie pod negatywnym wpływem zbliżającego się posiedzenia Fed. Już teraz notowania rocznych amerykańskich papierów wzrosły do 4%. W efekcie pod wpływem rynków bazowych rentowności polskich 2-letnich obligacji mogą przesuwać się w kierunku 7% a 10-letnich w pobliże 6,50%.

Reklama

 

Wykres dnia: Na aukcjach zamiany widać powolny wzrost wartości emisji hurtowych obligacji skarbowych.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z kurs juan dolar