Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs i cena dolara

W dzisiejszym, środowym artykule przyglądniemy się notowaniom dolara amerykańskiego w relacji do polskiego złotego, sprawdzimy jak zachowywał się dolar USD na przestrzeni danych okresów czasowych - zwrócimy uwagę jakie zmienność i pokazywał w danych okresach czasu - ile wynosiły najwyższe i najniższe poziomu notowań. W dalszej części artykułu zaprezentujemy Wam również ocenę i prognozę ekspertów rynku walutowego względem dolara i innych głównych walut!

 

>>>>> Kursy walut 22.05.: euro poleciało na łeb! Sprawdź, ile kosztują waluty

 

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak na przestrzeni danych okresów czasu prezentowała się zmienność dolara
  • Co się działo z kursem dolara w ostatnim miesiącu
  • Jakie są przewidywania analityków co do przyszłości USD

 

Ładowanie...
Reklama

 

Wahania kursu dolara w minionych latach (USD/PLN)

  • Kurs dolara na przestrzeni roku spadł o -6,66%
  • Kurs dolara w ostatnich 2 latach spadł o -10,52%
  • Kurs dolara USD w ostatnich 3 latach wzrósł o 6,21%
  • W ostatnich 4 latach kurs dolara poleciał w dół o - 4,91%
  • Na przestrzeni 5 lat notowania dolar wzrósł o 1,54%

 

>> Czytaj również: Polski złoty (PLN) pod presją! Aprecjacja wisi mu nad głową i nie daje odpocząć

 

Kurs dolara USD/PLN w ostatnim miesiącu 

Na przestrzeni ostatniego miesiąca notowania dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego spadły o -3,12%. Kurs dolara ze średniego poziomu 4,07 PLN (22 kwietnia) osłabił się do dzisiejszego minimum wynoszącego 3,91 złotych. 

W całym badanym okresie najwyższy kurs USD wyniósł dokładnie 4,076 złotych i było to podczas sesji, dnia 1 maja, najniższy z kolei kurs dolara w tym miesiącu dobił do progu 3,91 złotych, co miało miejsce w ostatni poniedziałek, 20 maja.

Reklama

Różnica kursowa między maksymalna i minimalną ceną dolara w tym okresie wyniosła  0,17 złotych, a procentowo jest to dokładnie 4,07%.

Poniższy wykres pokazuje zmienność.

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

>> Czytaj również: Kto poczuje potężny ból, gdy kurs euro (EUR) potanieje? Polski złoty może pójsc jeszcze wyżej! Ekspert TYLKO W FXMAG

 

Notowania dolara z minionych 2 latach USD/PLN

Reklama

W ciągu ostatnich dwóch lat, od 22 maja 2022 roku notowania dolara względem polskiej złotówki spadły o -10,52%. Cena dolara USD z poziomu średniego wynoszącego wówczas 4,38 PLN osłabiła się do wczorajszego minimum na poziomie 3,91 złotych.

W całym analizowanym okresie najwyższy kurs dolara wynosił dokładnie 3,88 złotych, a poziom ten został osiągnięty dnia 28 grudnia 2023 roku.

Najwyższa cena w całym okresie 2 lat dobiła do szczytu 5,06 złotych, co wydarzyło się podczas sesji 29 września 2022 roku. 

Różnica kursowa między maksymalna i minimalną wartością wyniosła dokładnie 1,18 złotych, zaś różnica procentowa to aż 30,41%!

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama


 

Perspektywa recesji w USA a losy dolara

Jyske Bank w styczniowym raporcie dotyczącym kursów walut w 2024 roku sugeruje, że oczekuje się łagodnej recesji gospodarczej w USA oraz obniżek stóp procentowych, co spowoduje osłabienie dolara amerykańskiego. Według ekspertów Istnieje również ryzyko, że wzrost gospodarczy oraz zwiększone napięcia geopolityczne spowodują podniesienie wartość dolara.

“Łagodna recesja gospodarcza w USA i obniżki stóp procentowych w 2024 r. to obecnie oczekiwania konsensusu, które powinny osłabić USD. Potencjał jest jednak ograniczony, a scenariusz ryzyka obejmuje bardziej powszechne osłabienie wzrostu gospodarczego lub eskalację geopolityczną, która w razie potrzeby może znacznie podnieść kurs dolara”  - pisał Jyske Bank w styczniowym raporcie dotyczącym kursów walut w 2024

 

Nieznaczne osłabienie dolara amerykańskiego w obliczu spadku stóp procentowych?

Jyske Bank, jako renomowana instytucja finansowa, przewiduje, że w 2024 roku dolara amerykańskiego może spotkać nieznaczne osłabienie. 

Reklama

Analitycy banku sugerują, że spodziewają się, iż gospodarka USA będzie miała nieco gorsze perspektywy w porównaniu do Europy, która w tym samym czasie zmienia swoją politykę pieniężną. 

W związku z tym stópy procentowe mogą działać na niekorzyść dolara. Jak czytamy poniżej istnieje też ryzyko, że gorsze warunki gospodarcze globalnie oraz zwiększone napięcia geopolityczne mogą doprowadzić do umocnienia się dolara. 

“Gospodarka USA będzie radzić sobie nieco gorzej niż w Europie, która jednocześnie zmienia swoją politykę pieniężną, więc spready stóp procentowych będą kształtować się niekorzystnie dla USD. Spodziewamy się nieznacznego osłabienia USD. Scenariusz ryzyka to gorsza globalna gospodarka i geopolityka, co umacnia USD, czyli blokada USD w przedziale 1,05-1,11 EUR . Ponowne osłabienie USD przez węższe stopy procentowe i słabsze dane makro w USA. Głębsza recesja lub eskalacja geopolityczna doprowadzi do umocnienia USD ” - napisali w materiale”Słabszy dolar amerykański w 2024” analitycy Jyske Banku 

 

>> Czytaj również: Kurs dolara o krok od mocnego spadku? Tylko kilka groszy dzieli USD/PLN od kilkuletniego dołka

Czytaj więcej