Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs funta sanok

Wtorkowa sesja nie przyniosła istotnych zmian notowań złotego, w związku z czym para EUR/PLN utrzymała się w pobliżu poziomu 4,60, a USD/PLN przy 3,96.

Na rynkach akcji widoczne są wzrosty indeksów giełdowych,

gdzie dobre wyniki raportowane przez spółki amerykańskie za trzeci kwartał pozwalają na ustalanie nowych historycznych szczytów na notowaniach indeksu S&P 500. Jednak pozytywny sentyment na rynku akcyjnym nie przekłada się na zdecydowane umocnienie wszystkich aktywów ryzykownych. Waluty rynków wschodzących notowały mieszaną sesję, gdzie najbardziej zyskiwała turecka lira (odrabiając straty wynikające z niekonwencjonalnej polityki pieniężnej oraz decyzji politycznych) a traciły brazylijski real czy południowoafrykański rand, wykazujące dużą wrażliwość na aktualne nastroje rynkowe.

Waluty rynków wschodzących pozostawały względnie stabilnie przy braku publikacji istotnych danych makroekonomicznych czy też zmian w nastawieniu do aktualnej sytuacji pandemicznej. W centrum uwagi pozostają kwestie związane z inflacją oraz odpowiedzią ze strony polityki pieniężnej. W przypadku węgierskiego forinta w ostatnim czasie powstało nieporozumienie, czy MNB zamierza dalej podnosić stopy w krokach po 15 pb, czy jednak przyspieszy tempo w związku z podwyższoną inflacją. Czeskie władze mogą zdecydować się na ponowienie ruchu o 75 pb w listopadzie, co mogłoby stanowić wsparcie dla korony. W przypadku Polski, najbliższe dane o inflacji oraz projekcje NBP dadzą RPP jaśniejsze przekonanie czy nastąpił moment do kontynuacji cyklu. Podwyżka o 50 pb, która jest wyceniana przez rynek powinna pozwolić na bardziej zdecydowany powrót EUR/PLN poniżej 4,60. Do czas posiedzenia RPP (3 listopada), zakładamy, że złoty pozostanie w trendzie bocznym, a pary EUR/PLN i USD/PLN będą oscylować przy 4,60 oraz 3,96.

Umiarkowane zmiany obserwowane były również w przypadku walut krajów rozwiniętych. Zyskiwał funt szterling (EUR/GBP spadł do 0,84) w związku z oczekiwaniami na podwyżkę stóp procentowych przez Bank Anglii jeszcze w tym roku. Na odmiennym biegunie znajduje się Bank Japonii, od którego oczekuje się utrzymania łagodnych warunków monetarnych przy braku sygnałów o wycofaniu pandemicznego wsparcia. W efekcie kurs USD/JPY oscyluje przy poziomie 114,0.

Na rynku stopy procentowej wtorkowa sesja nie przyniosła istotnej zmiany nastrojów

Reklama

Przy braku istotniejszych wydarzeń w kraju krzywe dochodowości kontraktów IRS lekko wzrosły. Ciekawe jest to, że rentowności 10-letnich polskich obligacji zbliżyły się do kolejnej psychologicznej bariery 3%. Po ostatnich dynamicznych wzrostach notowań widocznych szczególnie w przypadku instrumentów o krótkich terminach wykupu doszło do silnego wypłaszczenia się krzywych dochodowości. Przykładowo spread 2Y5Y na rynku polskich swapów w ostatnich dniach spadł już poniżej 40 pb., natomiast 2Y10Y w okolice 55 pb. Po raz kolejny polski rynek zachowywał się słabiej niż rynki bazowe, gdzie wzrosty rentowności wyraźnie wyhamowały. W efekcie obserwujemy rozszerzenie się spreadu pomiędzy polskim rynkiem a core markets.

Perspektywy rynku długu nie uległy istotnej zmianie

Obawy przed rosnącą inflacją w Polsce i na świecie będą podtrzymywać rentowności polskich obligacji na podwyższonych poziomach. W efekcie notowania papierów 2-letnich będą w najbliższych dniach utrzymywać się w pobliżu 1,80%, a 10-letnich blisko obecnych 2,90%. Ewentualny wzrost notowań hamować mogą m.in. wypowiedzi przedstawicieli RPP, które chociaż sugerują kontynuację cyku podwyżek stóp procentowych ale w bardziej umiarkowanym tempie niż wycenia to rynek. Przykładowo E. Łon z RPP wskazał we wtorek, że stopa procentowa NBP mogłaby powrócić w okolice 1,5%, jednak decyzje w tej sprawie może już podejmować kolejna Rada. Dla porównania krajowy rynek zakłada, że jeszcze w 2021 r. stopa referencyjna banku centralnego wzrośnie do 1,25%, a w perspektywie 12 miesięcy osiągnie nawet 2,50%. Takie komentarze płynące ze strony NBP mogą hamować dominujący na rynku trend wzrostowy rentowności.

Czytaj więcej