Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs euro do złotego w kantorac

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,6106 (osłabienie złotego o 0,3%). Przez cały ubiegły tydzień mieliśmy do czynienia z osłabieniem złotego w ślad za zwiększeniem światowej awersji do ryzyka odzwierciedlanej wzrostem indeksu VIX. Publikacja wyższych od oczekiwań krajowych danych o inflacji nasiliła oczekiwania inwestorów na podwyżki stóp procentowych w Polsce, co sprzyjało lekkiemu umocnieniu złotego w piątek.

 grafika numer 1 grafika numer 1

W przypadku kursu EURUSD najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia było posiedzenie EBC

Mimo jego gołębiego wydźwięku Ch. Lagarde nie zdołała zmniejszyć oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w strefie euro. W efekcie w czwartek mieliśmy do czynienia z umocnieniem euro względem dolara. Na uwagę zasługuje również obserwowane w ostatnich tygodniach osłabienie euro względem franka szwajcarskiego. Spadkowi kursu EURCHF sprzyja zwiększenie światowej awersji do ryzyka, który znajduje odzwierciedlenie we wzroście indeksu VIX. W konsekwencji kurs CHFPLN osiągnął w ubiegłym tygodniu najwyższy poziom od dnia uwolnienia kursu franka szwajcarskiego w styczniu 2015 r.

Dzisiejsza publikacja indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa jest naszym zdaniem lekko pozytywna dla kursu złotego. W tym tygodniu kluczowe dla złotego będzie posiedzenie RPP, które w naszej ocenie mogą przyczynić się do lekkiego osłabienia złotego. W kierunku podwyższonej zmienności kursu EURPLN może oddziaływać z kolei posiedzenie Fed. Zaplanowana na piątek publikacja danych o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA nie będzie miała naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs polskiej waluty.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zwiększyły się do 2,41(wzrost o 24 pb), 5-letnie do 2,69 (wzrost o 13 pb), a 10-letnie do 2,78 (wzrost o 3 pb). W zeszłym tygodniu doszło do dalszego wzrostu stawek IRS widocznego szczególnie na krótkim końcu krzywej dochodowości w ślad za rynkami bazowymi (USA, Niemcy). W kierunku zwiększenia stawek IRS oddziałują oczekiwania inwestorów na zacieśnienie polityki pieniężnej przez główne banki centralne w obliczu utrzymującej się podwyższonej inflacji. W piątek, lokalnym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu stawek IRS była publikacja wyższych od oczekiwań krajowych danych o inflacji. 

Opublikowany dzisiaj rano indeks PMI dla polskiego przetwórstwa jest naszym zdaniem lekko pozytywna dla stawek IRS. W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będzie posiedzenie RPP. Uważamy, że może ono przyczynić się do lekkiego spadku stawek IRS. Zaplanowane na środę posiedzenie Fed może sprzyjać podwyższonej zmienności stawek IRS. Publikacja danych o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA nie będzie miała naszym zdaniem istotnego wpływu na krzywą.

Czytaj więcej

Artykuły związane z kurs euro do złotego w kantorac