Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs euro do dolara fx

We wtorek złoty kontynuował rozpoczętą dzień wcześniej silną przecenę związaną ze wzrostem awersji do ryzyka w wyniku eskalacji napięć w Europie Wschodniej. Kursy EUR/PLN i USD/PLN wzrosły odpowiednio do poziomów 4,58 i chwilowo powyżej 4,07, przy spadku kursu EUR/USD wyraźnie poniżej poziomu 1,13.

 

Rynki walutowe pozostają pod wpływem podwyższonej awersji do ryzyka,

która wpływa na umocnienie dolara szczególnie w relacji do walut Europy Środkowo-Wschodniej, w tym złotego. Stany Zjednoczone postawiły w stan gotowości 8500 żołnierzy którzy mogą zostać wysłani nas wschodnią flankę NATO w przypadku eskalacji kryzysu na Ukrainie, co spotkało się z mocną dezaprobatą Rosji. Dodatkowo rynki pozycjonują się przed środowym wystąpieniem prezesa Fed-u po posiedzeniu FOMC. Instrumenty pochodne wyceniają obecnie 85% szansy na pierwszą podwyżkę stóp w marcu, oraz trzy kolejne na przestrzeni 2022 roku. Jasny komunikat, potwierdzający rozpoczęcie cyklu podwyżek na kolejnym, marcowym posiedzeniu Fed-u, stworzy pozytywny klimat do dalszego umocnienia dolara w relacji do euro w stronę poziomu 1,12.

 

W naszym regionie z walut pozytywnie wyróżniał się forint,

Reklama

który umocnił się w relacji do euro o 0,7% po mocniejszej od oczekiwań podwyżce stóp procentowych przez MNB. Złoty najprawdopodobniej pozostanie pod presją dopóki nie osłabną napięcia na Ukrainie. Ryzyko wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą w krótkim terminie wygrywa z pozytywnymi sygnałami z polskiej gospodarki i ze strony RPP. Natomiast w przypadku deeskalacji napięć oraz kontynuacji przez NBP obranego kursu zacieśniania polityki pieniężnej oczekujemy szybkiego powrotu kursów EUR/PLN oraz USD/PLN w rejony odpowiednio 4,55 oraz 4,0.

 

 

Na krajowym rynku stopy procentowej wtorek przyniósł spadek krzywej dochodowości obligacji i wzrost w przypadku kontraktów IRS

Impulsem do wzrostu krzywhch mogła być publikacja indeksu Ifo w Niemczech, która pokazała poprawę oczekiwań i decyzja MNB o mocniejszym zaostrzeniu polityki pieniężnej na Węgrzech (podstawowa stopa wzrosła do 2,90% wobec prognozowanych 2,70%). Bank centralny nie tylko podniósł podstawową stopę, ale i maksymalny poziom oprocentowania pożyczek (do 4,90% z 4,4,0%). Po decyzji MNB oczekiwać można podniesienia stawek depozytowych na czwartkowej aukcji, co jednocześnie będzie wypychać krzywe dochodowości powyżej 5%. Powyżej tego poziomu znajduje się prawie cała krzywa FRA, duża część krzywej IRS, a obligacji skarbowych do niego przybliża. Zmiany oczekiwań w regionie wpisują się też w kraju w słowa prezesa NBP A. Glapińskiego, który sugerował silniejsze od wycen rynkowych podwyżki stóp. Istotne jest też to, że polski rynek pozostaje silnie skorelowany ze zmianami notowań w Czechach czy na Węgrzech.

Reklama

 

URL Artykułu

 

Krótkoterminowo negatywny wpływ na wyceny polskich obligacji może mieć środowe wieczorne posiedzenie Fed

W oczekiwaniu na komentarz FOMC krzywe dochodowości na świecie mogą rosnąć. Chociaż w styczniu parametry polityki pieniężnej pozostaną pewnie bez zmian, to oczekiwać można podtrzymania wiary w podwyżki stóp. Rynek zakłada bardzo mocne potencjalne zaostrzenie polityki pieniężnej w USA. Na posiedzeniu 16 marca wyceniana jest podwyżka stóp o 25 pb. a 4 maja o kolejne 25 pb. (czyli o łącznie 50 pb.). W całym 2022 r. rynek oczekuje wzrostu stopy funduszy federalnych o 100 pb. i ostatecznego osiągnięcia w długim okresie 2%. Taki scenariusz wzmacnia zarówno wzrost jak i płaszczenie się krzywych dochodowości.

Czytaj więcej