Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs edek

Dziś o godz. 14:00 poznamy decyzje Narodowego Banku Węgier dotyczącą polityki pieniężnej. Posiedzenie nie powinno przynieść zmian jej parametrów – główna stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 0,6%.

Wydarzenia i komentarze

§  GE: Indeks Ifo obrazujący nastroje w gospodarce niemieckiej wyniósł w kwietniu 96,8 pkt, co oznacza tylko niewielki wzrost względem marca, gdy ukształtował się na poziomie 96,6 pkt. Odczyt okazał się nieco słabszy od oczekiwań. Dane te wskazują na stabilizację nastrojów w Niemczech, a silniejszym wzrostom przeciwdziałają nadal utrzymujące się przeciwpandemiczne restrykcje. Perspektywy dla gospodarki niemieckiej, wraz ze zniesieniem obostrzeń i poprawą drożności łańcuchów dostaw w przemyśle pozostają korzystne.

§  PL: Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu 6,4% wobec 6,5% przed miesiącem, za co odpowiada sezonowy wzrost popytu na pracę. Sytuacja na rynku pracy w Polsce ozostaje korzystna i stabilna, co powinno utrzymywać się także w najbliższych miesiącach. Będzie to sprzyjało silnemu odbiciu konsumpcji gospodarstw domowych po zniesieniu obostrzeń dla działalności gospodarczej. Wicepremier J.Gowin mówił wczoraj o „uwolnieniu całej gospodarki do końca maja". Szczegółowy plan znoszenia ograniczeń w maju rząd planuje przedstawić jutro.

Rynki na dziś

Nie spodziewamy się dziś wydarzeń mogących przełamać panujący na krajowym rynku walutowym marazm. Prawdopodobnie będziemy świadkami przedłużenia trendu bocznego w notowaniach EUR/PLN co najmniej do czwartku, gdy poznamy decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie walutowych kredytów mieszkaniowych lub piątkowych publikacji inflacji CPI w Polsce (możliwy solidny wzrost wskaźnika) lub szeregu zaplanowanych na ten dzień danych z USA. We wtorek pewną wrażliwością na wynik posiedzenia banku centralnego Węgier może odznaczać się forint, jednak nie sądzimy, by zmienność z tego powodu mogła być znacząca.

Dziś zaczyna się ponadto dwudniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej

Reklama

W obliczu wysoce prawdopodobnego utrzymania stóp procentowych decydujące o wpływie na rynek będą szczegóły tj. kiedy możliwy będzie tzw. „taper talk" tj. moment rozpoczęcia normalizacji programów luzowania ilościowego i jak duża jest – wskazywana przez członków Fed - tolerancja dla podwyższonej inflacji. Potencjalna zmienność rynkowa z powodu tego wydarzenia będzie jednak możliwa dopiero jutro wieczorem wraz z zakończeniem kwietniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Wydarzeniem dnia na polskim rynku długu będzie - przełożony z pierwotnie zapowiadanego na jutro - przetarg sprzedaży długu Banku Gospodarstwa Krajowego. Zaoferowane zostaną papiery serii FPC0328, FPC0733 i FPC1140 a podaż wyniesie minimum 1 mld PLN. Będzie to kolejna emisja na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Część ze sprzedawanych dziś obligacji prawdopodobnie zostanie odkupiona w czwartek, gdy Narodowy Bank Polski przeprowadzi operację strukturalną mającą na celu skup długu.

Rynek krajowy

Początek nowego tygodnia na krajowym rynku walutowym nie przyniósł zmian w stosunku do marazmu EUR/PLN widocznego w ostatnich dniach. Wycena polskiej waluty do euro fluktuowała bowiem kolejny raz wokół poziomu 4,55 oczekując na nowe impulsy. W swej stabilizacji złoty nawiązywał do spokoju widocznego także wśród innych walut regionu, czy głównych par walutowych świata. Liczymy jednak, iż druga połowa rozpoczętego tygodnia przyniesie bardziej wyraziste zmiany rynkowe. Sposobnością na podwyższenie zmienności rynków globalnych będą doniesienia z posiedzenia Fed (środa), publikacje danych makro z USA (wstępny PKB za Q1, dochody i wydatki Amerykanów wzmocnione najnowszym pakietem fiskalnym). Niezwykle ciekawie prezentować się będą dane dotyczące inflacji CPI za kwiecień (piątek), która w ocenie niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej może znaleźć się na podwyższonych poziomach. Niespodzianka w danych inflacyjny – do spółki z niedawnymi ultra-optymistycznymi danymi z krajowej gospodarki (produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna) - mogłaby być źródłem zmian wyceny krajowym aktywów. Podobnie jak decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie walutowych kredytów hipotecznych (czwartek). Implikacje stanowiska TSUE dla polskich aktywów mogą być znaczące.

Rynki zagraniczne

Nieznacznie gorsze od oczekiwań dane Ifo z niemieckiej gospodarki wpisywały się w trend wczorajszej przeceny euro. Mimo, iż zakres spadku EUR/USD nie był duży, to w trwającym od początku kwietnia silnym trendzie wzrostowym zniżka o około pół centa wystarczyła by być najsilniejszą w tym miesiącu. Ciekawie prezentowały się ponadto zmiany innej głównej pary walutowej świata tj. EUR/CHF. Ona również zanotowała wczoraj niewielką zmienność, jednak wystarczyła ona by osiągnąć poziom 1,1070 tj. najwyższy od czterech tygodni. Spokojny – wręcz senny – obraz notowań zaprezentowały wczoraj notowania obligacji na rynkach bazowych. Dochodowosć 10- latki USA i Niemiec nie zmieniła się w stosunku do końca ubiegłego tygodnia, gdy wyniosła odpowiednio 1,57% i -0,26%.

Czytaj więcej