Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs dolara luty 2022

POL: Szef gabinetu Prezydenta A.Dudy poinformował, że Prezydent zgłosił kandydaturę A.Glapińskiego na drugą kadencję na stanowisku Prezesa NBP, a wniosek w tej sprawie trafił już do Marszałek Sejmu. Obecna kadencja A.Glapińskiego dobiega końca 21 czerwca br.

USA: R.Bostic (Atlanta Fed) w wywiadzie dla FT opowiedział się za trzema podwyżkami stóp procentowych po 25bp w tym roku, z pierwszą z nich już w marcu. Podkreślił, że w takim scenariuszu polityka Fed nadal pozostawałaby akomodacyjna. Jednocześnie przyznał, że gdyby inflacja okazała się być bardziej uporczywa niż się obecnie wydaje, Fed będzie gotów do bardziej agresywnych podwyżek, także w ruchach po 50pb lub na każdym posiedzeniu Rezerwy Federalnej.

GER: Wzrost PKB w 4q21 wyniósł 0,7% k/k (odsez.) i 1,4% r/r, co oznacza, że poziom PKB jest już tylko o 1,5% poniżej tego z 4q19 (ostatniego kwartału przed pandemią). W całym 2021 wzrost PKB wyniósł 2,8%. Wzrost PKB Polski, zazwyczaj ściśle skorelowany z wynikami gospodarki Niemiec (por. wykres obok), tym razem może się okazać lepszy od tempa wzrostu niemieckiego PKB o ok. 3pp (wobec różnicy w tempie wzrostu wynoszącej 1,9pp w 2020), wykazując wyjątkową odporność na recesję w niemieckim przemyśle. Potwierdzają to wyniki krajowego przetwórstwa pod koniec 2021 (dwucyfrowy wzrost produkcji).

EUR: Podaż pieniądza M3 w strefie euro w grudniu wzrosła o 7,0% r/r (wobec 7,4% r/r w listopadzie). Stabilnie rosnącej akcji kredytowej w sektorze gospodarstw domowych towarzyszy przyspieszenie akcji kredytowej dla przedsiębiorstw (por. wykres) – to dobry znak dla kontynuacji popandemicznego ożywienia. Dane zapewne nie umkną uwadze EBC, który powinien w tym roku podjąć decyzję o „zdjęciu nogi z gazu” i stopniowej normalizacji polityki pieniężnej (choć do podwyżek stóp procentowych jeszcze wg nas nie dojdzie).

Reklama

 

Kursy walut NBP na dzień 2022.01.31 oraz przegląd wydarzeń ekonomicznych - 1Kursy walut NBP na dzień 2022.01.31 oraz przegląd wydarzeń ekonomicznych - 1

 

EUR: Wskaźniki ESI dla państw strefy euro za styczeń lekko pogorszyły się. Ogólny wskaźnik koniunktury obniżył się dla strefy euro o 1,1pkt., do 112,7 pkt. (szczegóły w kalendarzu). Wskaźnik ESI dla całej UE był w styczniu o 1,4 pkt niższy niż miesiąc wcześniej. Było to pochodną spadku subindeksów w usługach, budownictwie oraz w mniejszym stopniu w przemyśle i w sektorze konsumenckim. Wyraźnie poprawiły się za to nastroje w handlu detalicznym. Wśród poszczególnych państw UE nastroje w biznesie najmocniej poprawiły się w Niemczech i w Hiszpanii, a pogorszyły się istotnie we Włoszech, Polsce, Francji i Holandii – te różnice w dużym stopniu można wiązać z różnymi etapami zaawansowania wywołanej przez Omikrona kolejnej fali pandemii oraz różnym natężeniem obostrzeń. Podsumowując, obawy firm o wyniki, zagrożone wskutek kolejnej fali pandemii w styczniu, nadal były dominującą siłą determinującą nastroje w Europie. Wydaje się jednak, że jest to efekt przejściowy (choć jego długość jest bardzo niepewn a i zależna od specyfiki danego kraju).

 

Reklama

 

USA: Finalny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan pokazał większy spadek nastrojów amerykańskich konsumentów w styczniu niż pierwotnie sądzono. Indeks spadł do 67,2 pkt. z 70,6 w grudniu, notując najniższy poziom od listopada 2011. Pogorszyły się zarówno oczekiwania, jak i ocena bieżącej sytuacji. Wzrosły oczekiwania inflacyjne, zarówno w krótkim, jak i długim horyzoncie czasowym. Na pogorszenie nastrojów wpłynęła pandemia (kolejna fala), ale także spadek notowań na nowojorskiej giełdzie. Odczyt wskazuje, że konsumenci mogą niewłaściwie interpretować działania Fed, uważając, że to one stwarzają problem, a nie są jego rozwiązaniem.

USA: Dane o dochodach Amerykanów za grudzień pokazały wzrost (0,3% m/m vs 0,5% m/m w listopadzie, po rewizji z 0,4% m/m). Stabilny napływ środków do portfeli amerykańskich konsumentów nie przełożył się na ich aktywność wydatkową. Wydatki amerykańskich gospodarstw domowych spadły o 0,6% m/m (wobec wzrostu o 0,4% m/m w listopadzie, po rewizji z 0,6% m/m). Wskaźniki nastrojów sugerują co prawda, że konsumenci wciąż chcą zwiększać swoje zakupy, ale niepewność związana z obecną fazą cyklu i działaniami Fed może oznaczać, że konsumpcja pozostanie przytłumiona w pierwszych miesiącach 2022, a sygnału do jej ponownego odbicia należy szukać w danych o inflacji, które od 2q22 powinny pokazywać lekkie osłabienie presji cenowej.

 

Reklama

Kursy walut NBP na dzień 2022.01.31 oraz przegląd wydarzeń ekonomicznych - 2Kursy walut NBP na dzień 2022.01.31 oraz przegląd wydarzeń ekonomicznych - 2

 

USA: Inflacja PCE w grudniu wzrosła do 5,8% r/r z 5,7% r/r w listopadzie. Inflacja bazowa PCE, ulubiona miara Fed, przyspieszyła do 4,9% r/r z 4,7% r/r miesiąc wcześniej. Niska baza odniesienia wskazuje, że inflacja może przyspieszać na początku 2022, ale już od 2q22 powinna się normalizować. Stopniowo maleć będzie wpływ czynników przejściowych związanych z pandemią i zakłóceniami w globalnych łańcuchach wartości dodanej. Utrzymywać się będzie z kolei wpływ podwyższonego wzrostu czynszów najmu mieszkań.

CHN: Oficjalny wskaźnik PMI dla chińskiego przetwórstwa spadł w styczniu do 50,1 pkt. z 50,3 pkt w grudniu, a indeks Caixin (obrazujący kondycję mniejszych, prywatnych firm) spadł do 49,1 pkt. z 50,9 pkt. miesiąc wcześniej. Indeksy pokazały dalsze osłabienie popytu krajowego, przy nieco korzystniejszym obrazie zamówień zagranicznych oraz utrzymaniu presji kosztowej. Oficjalny wskaźnik PMI dla sektora usług także spadł, do 51,1 pkt. z 52,7 pkt. w grudniu, głównie ze względu na ograniczenia związane z kolejną falą zachorowań na Covid, które w największym stopniu odcisnęły swoje piętno na transporcie i turystyce. Łącznie indeksy PMI wskazują, że obserwowane pod koniec 2021 osłabienie koniunktury w Chinach pogłębia się, co najprawdopodobniej pociągnie za sobą dalsze działania stymulacyjne chińskich władz.

TUR: Prezydent R.T.Erdogan zdymisjonował szefa Narodowego Urzędu Statystycznego. Powodem odwołania jest opublikowanie na początku stycznia danych o inflacji CPI, które pokazały jej wzrost do 36,1% r/r.

Czytaj więcej