Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kto naprawdę zarabia na wojnie na Ukrainie?

  • Jakie spółki przeżywają hossę dzięki wojnie na Ukrainie?
  • Które akcje z sektora drożały najmocniej?
  • Kto naprawdę zarabia na wojnie na Ukrainie?

 

Trwa hossa giełdowa sektora zbrojeniowego

Oczy inwestorów na rynku akcji zwrócone są przede wszystkim w kierunku sektora technologicznego. Jednak w ciszy od medialnego szumu sektor obronny w Europie rozwija swe potężne skrzydła.

Notowania spółek giełdowych z segmentu zbrojeniowego zaliczają spektakularną hossę. Wszyscy giganci sektora osiągają ogromne zwyżki notowań sięgające setek procent, a przychody i zyski diametralnie rosną. Powód jest prosty: Europa się zbroi z uwagi na wojnę na Ukrainie.

Przyglądamy się bliżej największym bohaterom tej giełdowej hossy.

Reklama

 

Niemiecki gigant dominuje na rynku akcji w sektorze obronnym

Zdecydowanie największym wygranym giełdowego eldorado w europejskim segmencie zbrojeniowym jest niemiecki Rheinmetall. Notowania spółki zyskały ponad 520% od grudnia 2021 roku.

Obecnie akcje Rheinmetall wyceniane są przez rynek na 516 EUR. W marcu 2020 roku było to tylko… 46 EUR.

W 2023 roku Rheinmetall zwiększył przychody o 12% do 7,18 mld EUR. Niemiecki koncern ma katalog zamówień o wartości 38,3 mld EUR, co jest o 44% wyższą wartością niż rok wcześniej. To pokazuje, jak duży popyt jest na produkty spółki.

 

Reklama

Wykres: Kurs akcji Rheinmetall

XETR_DLY:RHM Chart Image by FXMAG-CHARTXETR_DLY:RHM Chart Image by FXMAG-CHARTŹródło: TradingView.

 

Co więcej, spółka prognozuje świetny 2024 rok. Oczekuje, że przychody skonsolidnwae wzrosną do około 10 mld EUR, a marża operacyjna zwiększy się z 12% w 2022 roku do nawet 15% w 2024 roku.

 

Zobacz również: Nowe prognozy dla giełdy robią duże wrażenie. To będzie potężny wzrost akcji, szacuje wielki bank

Reklama

 

Brytyjski lider giełdowej hossy zbrojeniowej. Akcje w górę o 160% w dwa i pół roku

Notowania brytyjskiego koncernu BAE Systems wzrosły o blisko 160% w od grudnia 2021 roku. Spółka ta jest jedną z największych firm zbrojeniowych na świecie.

Specjalizacją grupy BAE Systems są samoloty bojowe, okręty wojenne, systemy obrony przeciwlotniczej oraz pojazdy opancerzone. Oprócz tego, koncern oferuje rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa i technologii kosmicznych.

 

Wykres: Notowania koncernu BAE Systems

Reklama

Źródło: TradingView.

 

Rzecz jasna, głównym klientem jest rodzima Wielka Brytania. Spółka eksportuje jednak swe produkty na wiele rynków współpracująć z siłami zbrojnymi z całego świata. Grupa uczestniczy między innymi w głośnych programach F-35 i Eurofighter.

W 2023 roku zyski BAE Systems wzrosły o 17% rok do roku do 2,33 mld GBP przed opodatkowaniem. Z kolei przychody zwiększyły się o niecałe 9% do 23,08 mld GBP.

Reklama


 

Lotniczy gigant aktywny również w zbrojeniówce

Koncern Airbus znany jest przede wszystkim z samolotów pasażerskich. Jednak jego oddział Airbus Defence and Space to prawdziwy obronny moloch.

Ta spółka-córka specjalizuje się w produkcji wojskowych samolotów. Oprócz tego, firma oferuje technologię satelitarną, systemy rakietowe oraz rozwiązania cybernetyczne. Airbus słynie również z samolotów transportowych (np. A400M) oraz udziału w międzynarodowym konsorcjum Eurofighter.

Notowania Airbus wspięły się w górę o 75% w niecałe dwa lata oraz o ponad 211% od dołka COVID w marcu 2020 roku.

Z kolei katalog zamówień Airbus Defence and Space zwiększył się o 15% do 15,7 mld EUR w 2022 roku.

Reklama

 

Wykres: Kurs akcji Airbus na giełdzie Euronext w Paryżu.

Źródło: TradingView.

 

Akcje zbrojeniowego giganta wzrosły o 280%. To włoski król hossy

Reklama

Notowania Leonardo, włoskiego koncernu zbrojeniowego, od grudnia 2021 roku zyskały ponad 280%. Spółka produkuje śmigłowce, samoloty, systemy elektroniczne i technologie kosmiczne.

Oprócz tego, grupa Leonardo dostarcza systemy radarowe oraz obrony przeciwlotniczej oraz rozwiązania z segmentu bezpieczeństwa cybernetycznego. Dodatkowo, spółka rozwija technologie morskie, jak okręty podwodne. 

 

Wykres: Kurs akcji Leonardo na włoskiej giełdzie.

Reklama

Źródło: TradingView.

 

Leonardo dostarcza swoje produkty przede wszystkim dla sił zbrojnych Włoch, ale także dla USA czy Wielkiej Brytanii.

Przychody Leonardo wzrosły o 3,9% w 2023 roku do 15,3 mld EUR. Zysk EBITDA zwiększył się o 5,8% do 1,29 mld EUR. 

 

Zobacz również: Rząd pompuje setki milionów PLN w spółkę z GPW. Jej akcje nagle wystrzeliły!

Reklama

 

Francuscy beneficjenci giełdowej hossy obronnej

Spółki giełdowe rodem z Francji również mocno zyskiwały. Notowania Thales wzrosły o 130% od grudnia 2021 roku. Spółka jest producentem elektroniki, technologii satelitarnych, systemów łączności i radarowych oraz rozwiązań cyberbezpieczeństwa. Sprzedaż Thalesa wzrosła o 5% do 18,4 mld EUR, a zyski EBIT o 10,2% do 2,13 mld EUR.

Niezbyt dobrze radziły sobie z kolei akcje Dassault Systemes. Co ciekawe, akcje spółki są niżej niż w 2021 roku, gdy latem sięgały 56 EUR. Teraz, notowane są na poziomie 38 EUR.

Dassault produkuje samoloty bojowe oraz bezzałogowe systemy powietrzne i wchodzi w skład konsorcjum Eurofighter. Tymczasem, 2022 i 2023 rok były całkiem niezłe w wykonaniu giganta. W 2023 roku przychody wyniosły 4,5 mld EUR, a nowe zamówienia sięgały 9,9 mld EUR (o 10% więcej niż rok wcześniej).

 

Reklama

Wykres: Notowania Dassault Systemes na giełdzie w Paryżu

Źródło: TradingView, Dassault.

 

Świetnie radziły sobie natomiast notowania Safran. Akcje tej francuskiej spółki podrożały o 140% w 2 lata. Przychody spółki w 2023 roku wzrosły o 22% do 23,2 mld EUR. Na 2024 rok Safran prognozuje, że przychody wyniosą 27,4 mld EUR.

Reklama

 

Zobacz również: Kryzys w całej branży przez sztuczną inteligencję. Krach akcji spółek wywołany przez ChatGPT

Czytaj więcej

Artykuły związane z Kto naprawdę zarabia na wojnie na Ukrainie?