Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kryzys w branży deweloperskiej

Fragment raport Narodowego Banku Polskiego, aby pobrać cały raport kliknij poniższy przycisk

Pobierz raport

 

Dobra kondycja branży deweloperskiej w 2020 r. oraz wysoki popyt na mieszkania pod koniec 2020 r. i w całym 2021 r. umożliwiły firmom deweloperskim szybkie dostosowanie mechanizmów działania do nowych warunków rynkowych. Na koniec 2021 r. sytuacja ekonomiczna zdecydowanej większości deweloperów mieszkaniowych była lepsza niż przed zawirowaniami wywołanymi pandemią COVID-19.

 

Wzrósł odsetek podmiotów, które nie miały problemów z utrzymaniem płynności finansowej, mimo dynamicznie rosnących kosztów produkcji. Udział podmiotów z bardzo słabą kondycją, ale z realnymi szansami na przetrwanie i poprawę warunków stanowił znikomy odsetek. Większość deweloperów (80%) oczekiwała podobnej sytuacji ekonomicznej w 2022 r., a 16% widziało szansę na jej poprawę. Zmniejszyła się, notowana we wcześniejszych latach, wysoka koncentracja największych deweloperów pod względem poziomu rocznej sprzedaży mieszkań - zwiększył się udział średnich i małych deweloperów, a zmniejszył największych. Sporadyczne problemy w utrzymaniu płynności finansowej w 2021 r. wskazały jedynie najmniejsze jednostki.

Reklama

 

Utrzymał się trend spadkowy udziału zadłużenia z tytułu kredytów bankowych w grupie większych deweloperów (5% udziału w strukturze pasywów w 2021 r. wobec 10% w 2020 r.). W okresie minionych dwóch lat odnotowano mniejszy odsetek deweloperów ubiegających się o kredyt (36% w 2021 r. i 34% w 2020 r. wobec 43% w 2019 r.). W 2021 r. banki odmówiły przyznania kredytu zaledwie 4% wnioskujących deweloperów, głównie w ostatnim kwartale 2021 r. w wyniku zaostrzenia warunków finansowania inwestycji deweloperskich i zwiększonej ostrożności banków.

 

 

Ostrożność ta powodowana była szybko rosnącymi kosztami wykonawstwa, ryzykiem niedoszacowania zaplanowanego budżetu na realizację projektu oraz obawą przed wyhamowaniem popytu ze strony nabywców i spadkiem przychodów deweloperów. Nieznacznie zwiększył się odsetek deweloperów, którzy nie ubiegali się o kredyt bankowy (łącznie do 59% z 55%), a ponad 26% respondentów na koniec grudnia 2021 r. nie posiadało zadłużenia z tytułu kredytów bankowych.

Reklama

 

Wzrost udziału kapitału własnego (średnio do blisko 45%) wpłynął na poprawę zdolności i wiarygodności kredytowej analizowanych jednostek. Znaczącym, zewnętrznym źródłem finansowania działalności deweloperskiej pozostają przedpłaty nabywców mieszkań, których udział w strukturze pasywów w okresie roku wzrósł z 18% do 23% w grupie podmiotów notowanych na GPW, z 14% do 16% w grupie małych podmiotów oraz utrzymał się na poziomie 21% w grupie większych firm deweloperskich.

 

Potwierdza to wysoką sprzedaż kontraktów na budowę mieszkań. Dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym zachęciła największych deweloperów, o stabilnych fundamentach, do rozwoju działalności i zwiększenia dźwigni finansowej poprzez emisję obligacji (9% w strukturze pasywów na koniec 2021 r. wobec 5% udziału na koniec 2020 r.).

 

Sytuacja ekonomiczna branży deweloperskiej na podstawie badań NBP. Raport z rynku nieruchomości  - 1Sytuacja ekonomiczna branży deweloperskiej na podstawie badań NBP. Raport z rynku nieruchomości  - 1

Reklama

 

 

***Materiał pochodzi z raportu NBP: “Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2021 r”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Czytaj więcej

Artykuły związane z kryzys w branży deweloperskiej