Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kryzys finansowy w usa

W ostatnich dniach część przedstawicieli Fed zaczęło coraz odważniej wypowiadać się na temat redukcji bilansu amerykańskiego banku centralnego. Rynki finansowe w szczególności po komentarzu Jamesa Bullarda ze St. Louis zareagowały negatywnie. Jednak to nie temat zmiany retoryki Fed może być kluczowy dla rynków finansowych w najbliższych tygodniach, ale kwestia związany z rynkiem repo w Stanach Zjednoczonych.

Rezerwa Federalna od wybuchu koronakryzysu zwiększyła swój bilans do 8 bilionów dolarów,

co  znacząco wpłynęło na wzrost rezerw w amerykańskich bankach. Fed dodatkowo zmniejszył  SLR („supplementary leverage ratio”) co miało zachęcić banki do większej akcji kredytowej. W ostatnim tygodniu marca na kilka dni przed wygaśnięciem niższych wymogów SLR (dla banków) na rynku reverse repo pojawił się znaczący popyt (z 10 do 284 mld$ dziennych transakcji)  na obligacje. Banki ze względu na ogromny poziom rezerw zostały zmuszone do zwiększenia swoich zabezpieczeń.

W maju ilość dziennych transakcji reverse repo przebiła historyczny szczyt (284 mld dolarów)

W poprzednim tygodniu Fed zdecydował się na podniesienie oprocentowania dla reverse repo do 0,05%. Nie jest to zbyt dużo jednak o wiele więcej niż inne alternatywy, z których mogą skorzystać banki. Biorąc pod uwagę to, że banki są w posiadaniu bilionów dolarów, to na transakcjach mogą zarobić dziesiątki milionów dolarów bez ryzyka (ponieważ drugą stroną transakcji jest gracz z nieograniczonym dostępem do dolara – czyli Fed). Po wprowadzeniu oprocentowania jeszcze więcej instytucji może być skłonna do pożyczania dolarów Rezerwie Federalnej, co było widoczne po wprowadzeniu zmian w oprocentowaniu (jednodniowy skok w ilości transakcji o 50% do 765 mld $).

Rezerwa Federalna planuje kolejny kryzys finansowy? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 1Rezerwa Federalna planuje kolejny kryzys finansowy? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 1

Reklama

Fed swoimi działaniami może doprowadzić do powtórki sytuacji z kryzysu na rynku repo z września 2019 roku, gdzie nagle może się okazać, że w systemie bankowym będzie brakowało dolarów. Oliwy do ognia może dodać coraz mniejszy bilans TGA ( Treasury General Account ).

Rezerwa Federalna planuje kolejny kryzys finansowy? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 2Rezerwa Federalna planuje kolejny kryzys finansowy? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 2

Rząd USA coraz więcej wydaje na różnego rodzaju programy pomocowe, co w konsekwencji doprowadzi do jeszcze większej płynności w systemie bankowym, co może ponownie zachęcić banki do zwiększenia ilości transakcji reverse repo.

Trzy czynniki w postaci:

zniesienia mniejszych zabezpieczeń SLR, wprowadzenie oprocentowania reverse repo (0,05%) oraz problem z popytem na nowe obligacje USA (do którego może nie dojść ze względu na zbyt mało gotówki wśród instytucji finansowych) może doprowadzić do kolejnego krachu na rynkach. Czwartym czynnikiem powodującym załamanie na rynku międzybankowym może być niechęć największych banków do pożyczania dolarów instytucjom, które pozbyły się zbyt dużej ilości dolarów w transakcjach reverse repo.

Rezerwa Federalna w ostatnich kilkunastu miesiącach wywołała nadpłynność w systemie bankowym,

a powrót do normalności może się okazać zbyt trudny. Przedstawiciele Fed po raz kolejny „ratując” system finansowy, tak zniekształcili rynek międzybankowy, że być może brak jakichkolwiek interwencji może doprowadzić do załamania. Jeżeli ilość transakcji na rynku reverse repo w kolejnych tygodniach dalej będzie rosła to być może w sierpniu/ wrześniu może pojawić się problem z płynnością w sektorze bankowym. Fed wprowadził już dodatkowy program (Standing Repo Facility), ale nikt nie wie, czy w okresie dużej paniki będzie to wystarczające działanie. Być może ostatnie wydarzenia są celowy zagraniem po stronie Rezerwy Federalnej, która chce wykorzystać obecne warunku do szybszego wprowadzenia dolara cyfrowego w zamian za „lepszy i bezpieczniejszy” system finansowy.  

Reklama

Nota prawna

Czytaj więcej