Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kryteria kredytowe w polsce

Wczorajsza sesja na globalnych rynkach była o tyle ciekawa, że utrzymane zostały piątkowe tendencje, które idą pod prąd intuicyjnej interpretacji wydarzeń ostatnich dni. Do połowy ub. tygodnia rynek budował oczekiwania na złagodzenie nastawienia Fed, co obniżało awersję do ryzyka.

Nic takiego się nie stało – listopadowe posiedzenie FOMC miało wymowę jastrzębią. Poza tym pojawiały się również spekulacje o poluzowaniu zasad polityki zero Covid w Chinach, która tłumi koniunkturę w drugiej gospodarce świata. Coś w tych doniesieniach może być na rzeczy, ale jak na razie oficjalnie rząd Państwa Środka raczej komunikuje utrzymanie restrykcyjnego nastawienia do epidemii. I wreszcie piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Te były co najmniej niezłe i w ogólnej wymowie na pewno nie mogą stanowić argumentu dla Fed za odejściem od ścieżki zacieśniania polityki monetarnej. Mimo to w poniedziałek na rynkach podtrzymany został piątkowy optymizm, przy wyraźnych wzrostach na giełdach akcji (SP500 +1%, DAX +0,6%, WIG +0,7%) i słabnącym dolarze.

Notowania giełdowe (Polska i świat): W kontrze. Co z kryteriami kredytowymi? - 1Notowania giełdowe (Polska i świat): W kontrze. Co z kryteriami kredytowymi? - 1

 

Popyt na kredyt w większości segmentów może nadal spadać, a warunki kredytowania mogą zostać zaostrzone

Reklama

Taki podstawowy wniosek można wyciągnąć z opublikowanego wczoraj przez NBP kwartalnego raportu o sytuacji na rynku kredytowym, zbudowanego na podstawie ankiety wśród banków. W segmencie mieszkaniowym zaostrzanie warunków kredytowania trwa już ok. rok. Jednocześnie destrukcja popytu się dokonała również za sprawą rosnących stóp procentowych, wymagań regulacyjnych, czy też wysokich cen nieruchomości. Jak wynika z materiału NBP, po załamaniu popytu, po stronie banków w 3Q’22 doszło gdzieniegdzie do nieznacznego złagodzenia warunków kredytowania, ale w 4Q’22 może już dojść ponownie do zaostrzenia.

W segmencie kredytów konsumpcyjnych kierunek jest jednoznaczny – oczekiwane jest dalsze zaostrzanie warunków kredytowania przez banki oraz dalszy spadek popytu, po krótkotrwałej lekkiej poprawie. Od strony popytu w zasadzie jedynym segmentem gdzie banki widzą wzrost popytu to kredyty krótkoterminowe dla firm, głównie dla dużych przedsiębiorstw. Tu też powinno być wciąż nieźle w 4Q’22. W kredytach długoterminowych dla firm dotychczas obserwowany był silny spadek popytu i tak też kształtują się oczekiwania na przyszłość. Kryteria kredytowania dla firm ulegną raczej dalszemu zaostrzaniu, w najmniejszym wymiarze prawdopodobnie w przypadku sektora MSP.

Notowania giełdowe (Polska i świat): W kontrze. Co z kryteriami kredytowymi? - 2Notowania giełdowe (Polska i świat): W kontrze. Co z kryteriami kredytowymi? - 2

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z kryteria kredytowe w polsce