Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kryptowaluty - jak działają oszuści

Inwestowanie w kryptowaluty budzi sporo emocji. Nic dziwnego, rynek ten wciąż nie został w pełni uregulowany, a gigantyczne wzrosty w ostatnich latach stały się legendami w świecie finansów. Jak zacząć inwestować w kryptowaluty w 2024 roku? Na co należy uważać, aby nie dać się oszukać? 

 

Z artykułu dowiesz się: 

 

  • Jak kupić Bitcoina?
  • Jak inwestować w kryptowaluty? 
  • Czy kryptowaluty są w Polsce legalne?
  • Jak zacząć inwestować w kryptowaluty w 2024 roku?
  • Gdzie trzymać kryptowaluty? 
  • Jaka cena Bitcoina w 2024 roku?
  • Dlaczego nie warto kupić Bitcoina w 2024 roku?
  • Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty w 2024 roku? 
  • Jak najlepiej zacząć z Kryptowalutami?
  • W jakie kryptowaluty inwestować na początku?
  • Kiedy najlepiej kupować krypto?

 

Reklama

Aktualizacja 17.4.2024

 

Jak inwestować w kryptowaluty? Czy to legalne w Polsce? Jak wejść w kryptowaluty?

Kryptowaluty stają się coraz popularniejsze, jednak nie zawsze pociąga to za sobą regulacje prawne. W wielu państwach tworzone są coraz bardziej restrykcyjne przepisy obejmujące cyfrowe aktywa. W Polsce posługiwanie się krypto nie podlega sankcjom prawnym. 

W Polsce inwestowanie w kryptowaluty nie jest nielegalne. Co więcej, można posługiwać się Bitcoinem czy Ethereum. Warto zaznaczyć, że nie stanowią one jednak oficjalnej waluty kraju ani nie są regulowane przez Narodowy Bank Polski. 

Swoją przygodę z kryptowalutami najlepiej zacząć od edukacji. Na początku warto przyswoić podstawowe terminy związane z aktywami, aby zrozumieć funkcjonowanie tego dość specyficznego rynku. Zagłębiając się w ten temat, należy korzystać wyłącznie z renomowanych opracowań. Kolejnym krokiem będzie założenie konta na wybranej giełdzie kryptowalut, która pozwoli na zawieranie transakcji. 

Reklama

 

Kryptowaluty - jak zacząć? Czym się kierować przy wyborze giełdy kryptowalut? 5 najważniejszych zasad

  1. Bezpieczeństwo. Przed założeniem konta i wpłaceniem środków, należy zapoznać się z opiniami na temat danej giełdy. Ważne są również zweryfikowane artykuły na portalach tematycznych, gdyż media wielokrotnie opisują głośne interwencje służb czy możliwe nieprawidłowości związane z inwestycją w kryptowaluty.  
  2. Oferta. Standardem obecnie jest obsługa par BTC/USD czy BTC/ETH. Jeśli chcemy handlować na innych stablecoinach, warto poszukać nieco bardziej zróżnicowanej oferty. 
  3. Płynność.  Należy zwracać uwagę na wolumen obrotu. Warto sprawdzać głębokość rynku przy wahaniach cenowych wynoszących ok. 2%. 
  4. Koszty. Podobnie, jak w przypadku konta u brokera, o opłacalności przesądzają opłaty. 
  5. Komfort. To przede wszystkim przyjazny i przejrzysty interfejs czy dostęp do dedykowanej aplikacji mobilnej.  

 

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty w 2024 roku? O czym należy pamiętać i jak nie dać się oszukać? 

W słabo uregulowanej przestrzeni, część osób może chcieć oszukać początkujących inwestorów. Jak nie dać się oszukać? Poniżej opisujemy przypadki, na które należy uważać. 

W jakie kryptowaluty inwestować? Których unikać? Gdzie występują największe wahania cen?

Co do zasady wszystkie kryptowaluty podlegają dynamicznym wahaniom cenowym. W świecie krypto wyodrębniono jednak “monety”, które są na rynku od lat, znajdując się w portfelach bardziej zaawansowanych uczestników rynku. To m.in. Bitcoin czy Ethereum. Mogą być one dobre jako początek dla mniej doświadczonych inwestorów. Na ich podstawie można śledzić zachowania kryptowalut na rynku. Co więcej, są popularne, a więc na ich temat powstaje regularnie sporo opracowań autorstwa profesjonalnych analityków. Monitorowanie ich notowań z komentarzami będzie zatem cenną lekcją na początek. 

Nie warto ulegać chwilowej “modzie” na daną kryptowalutę, jak miało to miejsce kilkukrotnie w przeszłości. Dla początkującego może skończyć się to utratą wszystkich środków. 

 

Notowania BTC/USD - 12 lat 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView 

 

Warto unikać kryptowalut, które notują swój szczyt, a okres najbardziej dynamicznego wzrostu mają za sobą. W ostatnich latach zaroiło się od przykładów, które wskazywały na wzrost sięgający kilkuset lub kilku tysięcy procent, co zakończyło się dotkliwym spadkiem i pociągnęło za sobą wielomilionowe straty. 

 

Zobacz również: Władze skonfiskowały ogromny portfel Bitcoinów! Głośna zagadka rozwiązana

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: BBC

Gdzie sprzedać kryptowaluty? Zgłoś się do nas

Kryptowaluty można sprzedawać przede wszystkim na dedykowanych platformach giełdowych. Którą z nich wybrać? Prowadzimy ranking giełd, który pozwoli dopasować ofertę do potrzeb danego inwestora. 

Zobacz również: Ranking giełd kryptowalutowych FXMAG 

 

Czy da się przewidzieć cenę Bitcoina? Od czego zależy jego cena?

Można wskazać 5 głównych czynników, które warunkują cenę Bitcoina: 

  1. Prawo popytu i podaży. Wycena aktywów krypto w dużej mierze może opierać się o mechanizmy rynkowe. Co do zasady im większy popyt i mniejsza podaż, tym cena wyższa i na odwrót. 
  2. Koszt wydobycia. To zestawienie ze sobą kilku zmiennych, m.in. kosztu sprzętu, energii oraz rosnącej trudności wydobywania nowych kryptowalut.
  3. Przepisy. Gdy nowe przepisy zaczynają być restrykcyjne, kurs kryptowalut może spaść. Bardziej przyjazne regulacje mogą z kolei być bodźcem wzrostowym. 
  4. Media mają ogromny wpływ na wahania rynkowe. Wielokrotnie byliśmy świadkami, gdy Elon Musk za pomocą jednej wiadomości w serwisie X mocno wpływał na ceny. 
  5. Kryzysy. Bitcoin powstał w odpowiedzi na kryzys z 2008 r. Wieści gospodarcze o zbliżającej się recesji wpływają na ruchy kryptowalut. Wskazuje to, że tradycyjny system finansowy napotyka problemy, co może być wsparciem dla aktywów krypto. 

 

Gdzie trzymać kryptowaluty? Portfel kryptowalut - jak wybrać? 

Reklama

Inwestorzy przechowują swoje kryptowaluty w dedykowanych portfelach. Obecnie wymienia się w szczególności 3 rodzaje portfeli:

  1. Hostowane. Zdecydowanie najpopularniejszy, korzystają z niego również początkujący. W zależności od giełdy, zakup kryptowaluty przez dedykowaną aplikację sprawia, że ta jest automatycznie przechowywana w portfelu hostowanym. Strona trzecia (podobnie jak w tradycyjnym systemie bank) przechowuje środki. W przypadku utraty hasła, dostęp może zostać odzyskany. 
  2. Self-custodial. Daje pełną kontrolę nad posiadanymi kryptowalutami. Strona trzecia nie przechowuje kryptowalut, a konieczność zapamiętania hasła spoczywa całkowicie na inwestorze. Daje pełną kontrolę nad bezpieczeństwem, ale również pełen dostęp do funkcjonalności. 
  3. Sprzętowy. To fizyczne urządzenie, które w trybie offline przechowuje klucze dostępu. To zdecydowanie najdroższa i najbardziej zaawansowana forma przechowywania. 

Jak wypłacić kryptowaluty w Polsce? Czy można wypłacić Bitcoina? 

Stacjonarnie w Polsce można spotkać Bitomaty, znajdują się jednak wyłącznie w największych miastach. 

 

Jak wymienić kryptowalutę na walutę, np. bitcoina na polskiego złotego lub ethereum na polskiego złotego?

Istnieje kilka sposobów na wymienienie kryptowaluty, jak Bitcoin czy Ethereum na polskiego złotego. Najprościej skorzystać z giełdy kryptowalut, pozwalającej na przeprowadzenie transakcji po obowiązującej aktualnie cenie rynkowej. Przed przystąpieniem do wymiany środków warto jednak sprawdzić wiarygodność danej platformy, minimalizując ryzyko. 

Reklama

W sieci można znaleźć również wybrane kantory Bitcoin, które pozwolą na wymianę. Należy jednak upewnić się, czy dana strona jest zweryfikowana i czy można przenieść tam bezpiecznie środki. 

 

Notowania ETH/USD - 8 lat

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: TradingView 

 

Zobacz również: Najlepsze kryptowaluty dla początkujących do kupienia w 2024 r

 

Inwestowanie w kryptowaluty - opinie. Dlaczego nie warto kupić Bitcoina w 2024 roku?

Najczęstszym argumentem przemawiającym za tym, dlaczego nie warto kupić Bitcoina w 2024 r. jest fakt, że hossa sprzed dekady już się prawdopodobnie nie powtórzy. Dynamiczny wzrost wartości kryptowaluty w ostatnich latach może być trudny do zaistnienia, ale nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z inwestycji. Analitycy rekomendują mniej znane aktywa, jednak warto pamiętać, że wiąże się z nimi dużo wyższe ryzyko. 

 

Reklama

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: Investopedia 

 

Kryptowaluty - jak działają oszuści? Jak nie stracić własnych pieniędzy?

Metod oszustw “na kryptowaluty” jest co najmniej kilka. Każde z nich podlega innej specyfice i może być powiązane z różnymi metodami kradzieży. Najczęściej jest to jednak próba wyłudzenia dostępu do konta lub portfela. W przeszłości zdarzało się również, że po założeniu konta na danej giełdzie, oszuści kontaktowali się telefonicznie, podając się za pracowników platformy. Ich celem w rzeczywistości było zdobycie wrażliwych danych, które umożliwiłyby kradzież.

Komenda Policji w Dąbrowie Górniczej informowała pod koniec 2023 r. o nasilaniu się zjawiska wyłudzeń. Oszuści kontaktowali się z wybranymi osobami za pośrednictwem mediów społecznościowych, oferując bardzo zyskowną inwestycję na rynku krypto.

“Sprawcy działają w ten sposób, że dzwonią do pokrzywdzonego, oferując szybki i duży zysk w obrocie kryptowalutą. Oszuści manipulują swoimi ofiarami tak, aby myśleli, że będą inwestować w kryptowaluty. W rzeczywistości w wyniku oszusta pokrzywdzony instaluje w swoim komputerze program umożliwiający tzw. zdalny pulpit. Następnie z pokrzywdzonym kontaktuje się przedstawiciel jakiejś „firmy”, oferując inwestycję związaną z kryptowalutą najczęściej o nazwie „Bitcoin”. Dzwoniący namawia pokrzywdzonego do pobrania aplikacji np. służącej do zainstalowania zdalnego pulpitu. Za pomocą niej oszust może wykonywać operacje na komputerze pokrzywdzonego np. zaciągać błyskawiczne pożyczki, wykonywać nieautoryzowane transakcje lub „wyprowadzać” zgromadzone oszczędności” - informuje Komenda.

Reklama

Oszuści nie wykorzystują wyłącznie zaawansowanego złośliwego oprogramowania w celu “shakowania” środków. To zazwyczaj proste zagrywki psychologiczne, których celem jest nakłonienie danej osoby do przekazania środków lub danych.

 

FAQ

Jakie są największe top 4 ryzyka związane z handlem kryptowalutami? 

Przyjmuje się, że handel na rynku kryptowalut wiążę się z dużo większym ryzykiem, niż innymi instrumentami inwestycyjnymi. Wszystko za sprawą dużej zmienności i przede wszystkim braku regulacji. Dodatkowo co jakiś czas głośno jest o kolejnych włamaniach i kradzieżach aktywów pozostawionych w cyfrowych portfelach. 

 

​​

Reklama

 

Systematyzując, wśród 4 największych ryzyk powiązanych z rynkiem można wskazać: 

  1. Zmienność. Rynek podlega skrajnym emocjom, kilkukrotnie byliśmy świadkami dynamicznej hossy, jak i wielomiesięcznego marazmu. Gwałtowne ruchy mogą doprowadzić do dotkliwych strat. 
  2. Brak nadzoru. Z racji, że krypto aktywa nie są nadzorowane ani przez rządu, ani banki innych państw, trudniej dochodzić swoich praw. 
  3. Podatność na ataki hakerskie. W przeszłości giełdy wielokrotnie padały ofiarą ataków z zewnątrz. 
  4. Hard fork (podział łańcucha). Gdy zaistnieje twardy podział (ang. hard fork), wówczas na rynku może zagościć dodatkowa zmienność, co może skutkować m.in. zawieszeniem notowań danej kryptowaluty.  

 

Zobacz również: Wielka bitcoinowa hossa czy konfiskata monet – nadchodzą fundusze BTC ETF w USA

 

Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty w 2024 roku? Po ile będzie BTC?

Nie ma określonej kwoty, która powinna zostać zainwestowana w kryptowaluty. Co do zasady, warto na transakcje przeznaczyć tyle, ile dana osoba jest w stanie stracić, nie odczuwając spadku jakości życia czy zadłużenia. 

Reklama

Prognozy dotyczące notowań najpopularniejszej kryptowaluty są bardzo rozbieżne. Zdaniem Geoffa Kendricka z Standard Chartered Bitcoin w 2024 r. może kosztować nawet 100 tys. zł. Analitycy Matrixport przewidują z kolei, że cena osiągnie 125 tys. USD do 2025 r. Czy to jednak powód, aby dokonać zakupu jak najszybciej? Nie. W przeszłości wielu analityków przewidywało zarówno rychły upadek kryptowalut, jak i niebotyczną hossę. Ani jedna, ani druga prognoza się nie sprawdziła, a cena ukształtowała się gdzieś pomiędzy skrajnymi wartościami. 

 

Zobacz również: Przewidywanie gorących trendów w Web3 na 2024 rok: Co inwestorzy, programiści i entuzjaści powinni wiedzieć?

 

Dowiedz się więcej o rynku forex tutaj:

Czytaj więcej